disk boot failure insert system disk and press ent

CanerC
09-07-2007, 15:46   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1 mesaj

arkadaşlar "disk boot failure insert system disk and press enter" hatasıyla sıksık karşılaşıyordum harddiskin kablolarıyla oynadığımda düzeliyordu fakat son seferde bu işe yaramadı.bende ide ve güç kablolarını değişiştirdim ama işe yaramadı.

şimdi xp kurmaya çalışıyorum biostan "first boot device" olarak "cdrom" seçiyorum xp cd sini takıp bilgisayarı başlattığımda "cd den önyükleme için bir tuşa basın" yazısı çıkmıyor.kur gerekli dosyaları kopyalıyor ve bilgisayarı tekrar başltıyor ama yine cd den yükleme yapıyo bilgisayar.yani xp kuramıyorum.değişik cd ler denedim ama yine aynı sorun devam ediyor.sorun cd sürücüdemi? bu arada bios harddiski görüyo ve ben harddiske bilgi yazabiliyorum ve okuyabiliyorum.yardımcı olursanız sevinirim

stern
09-07-2007, 15:59   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
1,453 mesaj

Sistem yeniden başladığında herhangi bir tuşua basma veya klasvyenin takkılı kamış bir tuş ihtimaline karşı başka bir klavye lie kontrol edersen iyi olur

mhmtkrc
09-07-2007, 16:02   |  #3  
Üye
74 mesaj

kardes harddiskin sata galiba... su an bilgisayar sata harddiskini görmüyo... hem cd bootlu ise biostan fistboot device kısmını cdrom yapmana gerek yok...
direk onyukleme başlar... ide ise kabloların yerini değiştir ve yine biostan hiç bi ayar değişikliği yapmadan önyuklemeyi görebilirsin... sata disketi olusturman gerekebilir harddiskin sata ise... anakratın cdsinde sata mevcut ordan direk sata disketi yapıp yukleme sırasında f6 tusunu kullanarak sata harddiskini biosa tanıtabilirsin... format atmadıysan henuz biosunuda guncellemeni öneririm... kolay gelsin...

bu arada kablolarınıda YENİLERSEN faydası dokunabilir...

Osgn
10-07-2007, 10:30   |  #4  
Yıllanmış Üye
349 mesaj

..."cd den önyükleme için bir tuşa basın" yazısı çıkmıyor.kur gerekli dosyaları kopyalıyor ve bilgisayarı tekrar başltıyor... demişsin. Önyükleme yapmıyor ise gerekli dosyaları nasıl kopyalıyor?

freekays
27-03-2008, 14:17   |  #5  
freekays avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
597 mesaj

C: Boot from cd disk boot failure, insert system disk and press enter hatası

--------------------------------------------------------------------------------

HDD sorunu ama BIOSayarı gerekiyor

BIOS ta

standart CMOS setup tan bütün ayarkarı auto yap

bios id hdd setup tan hdd yi tanıt Large seçeceksin

flopy ayarlarını none ve disabled yap kapat yani

flopy kısmından 1.44m yi none yap

cdrom dan açılışı seçip kurulum yüklemesini yaptıktan sonra hdd yi seçip açılış yapmasını sağlayabilirsin

ben bu şekilde çözdüm

birde HDD arkasındaki siyah küçük jumper soketini 1. den (master) ikinciye (slave) ye geçir

düzelmesi lazım

_h_y_
14-03-2009, 10:48   |  #6  
Taze Üye
1 mesaj

freekays ın dediği gibi jumper ı master konumundan slave konumuna aldım, sorun çözüldü... fakat bios ayarlarıyla oynamadım...

efekerem
14-03-2009, 11:31   |  #7  
Yıllanmış Üye
875 mesaj

kendine Boot lu bir xp cd bulman gerek ya da cdroom arızalı yoksa device olarak first bot cd room getirdikten sonra mutlaka xp kuruluma geçer yada bir tuşa basın der ön yükleme için

popular
20-06-2009, 13:04   |  #8  
Taze Üye
1 mesaj

arkadaşlar çok teşekkürler benimde bu sorunum vardı veçözüldü sağolun

aliozc
28-04-2010, 23:07   |  #9  
Taze Üye
1 mesaj

arkadaşlar aynı hatayı benim bilgisayarımda veriyor... Ne yaptığımı bilmiyorum ama sadece disk boot failure insert system disk and press enter yazısı cıkıyor... Bios menüye ulaşamıyorum. F8, F12, delete hiç bi işe yaramıyor. Xp cdsi takıp entere bastığım zaman bilgisayar açılıyor... Bilgisayarım cd ye bağımlı oldu Yardım edin lütfen.... [email=aliozcelik06@hotmail.com]aliozcelik06@hotmail.com[/email]

N_E_O_N78
16-05-2010, 11:18   |  #10  
Taze Üye
1 mesaj

arkadaşlar benim pcde boot diskette A: press enter die hata verio ne yapmam gerekir?

mcafee23 ayrılmıştır
18-05-2010, 02:50   |  #11  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 7
3,717 mesaj
Alıntı: N_E_O_N78  
arkadaşlar benim pcde boot diskette A: press enter die hata verio ne yapmam gerekir?

bilgisayar senin hdd'i hiç görmüyor.Disket sürücüyü görüp açılmak için bootable disket istiyor.Biostan ayarlanmamış olabilir ya da donanımsal olabilir.

Ogulcan11
04-09-2010, 20:19   |  #12  
Taze Üye
1 mesaj

hdd nin güc kaynagını cıkardıgımda sorun cözülüyor 2 güc kaynagını hem hdd ye hem de cd rom a bagladıgımda bu sorunla karsılastım sorunu cözebilen varsa yazarsa sevinirm

mcafee23 ayrılmıştır
04-09-2010, 23:18   |  #13  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 7
3,717 mesaj

o zaman master slave ayarın yapılmamış.HDD'yi master cd-rom'u da slave yap ya da birini diğer IDE kanalına bağla

Direkt
13-04-2011, 21:23   |  #14  
Taze Üye
2 mesaj
Alıntı: freekays  

--------------------------------------------------------------------------------

BIOS ta

cdrom dan açılışı seçip kurulum yüklemesini yaptıktan sonra hdd yi seçip açılış yapmasını sağlayabilirsin

ben bu şekilde çözdüm

birde HDD arkasındaki siyah küçük jumper soketini 1. den (master) ikinciye (slave) ye geçir

düzelmesi lazı

Direkt
13-04-2011, 21:25   |  #15  
Taze Üye
2 mesaj
Alıntı: freekays  

BIOS ta

ben bu şekilde çözdüm

düzelmesi lazı

YHA TAMAMDA HDD NE YHA KAFAM ALLAK BULLAK OOLDU HDD Yİ NERDE BULABİLİR,M