Disk GB Birleştirme İslemi Zararlı mı?

poker1223
29-06-2018, 19:41   |  #1  
poker1223 avatarı
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
16 mesaj

Merhaba arkadaşlar benim 1 TB hard diskim var şuan 500-500 ayrılmış durumda C-D olarak ben 2 tane daha disk oluşturacağım C den 150 GB alıp E diskini D den 200 GB alıp F diskini buraya kadar bir zararının olmadığını biliyorum daha sonra açtığım E ve F disklerinin GB ini birleştirmek istiyorum buda program kullanarak oluyormuş veri kaybı olma riskini duydum ama 2 disk de boş olacağı için bu seçeneği eledim diğer aklıma takılan PC ye veya harddiske bir sorun çıkarırmı eğer çıkarmassa yapıcam ayrıca programı kullanmayı bilen arkadaşım var ondan da şüpheniz olmasın tek donanıma vs zararı varmı o kalıyor bunu da siz cevaplarsanız ona göre birleştircem. 

Neden disk açıp birleştiriyorsun diyenler için biraz karışık onu anlatmam uzun sürer teşekkürler şimdiden cevaplar için.

excel_mustafa
30-06-2018, 19:41   |  #2  
excel_mustafa avatarı
Genel Denetmen
Teşekkür Sayısı: 545
4,442 mesaj

kapasite yettiği sürece bir diski sayısız parçaya bölebilirsin ama iki diskten bir bölüm açamazsın. 

bu iş için en uygunu windows un disk yöneticisidir. kapasite yettiği sürece ve dikkat ettiğin süreci veri kaybı olmaz.

https://www.youtube.com/watch?v=tN_RyyIk5Dg

Son Düzenleme: excel_mustafa ~ 30 Haziran 2018 19:42
poker1223
30-06-2018, 23:06   |  #3  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
16 mesaj

hocam program kullanmama gerek kalmadı bende şuan C ve D diski var ben bu D diskini silip C diskine ekleyeceğim sanırım disk yönetiminden silip sonra C ye gelip genişlet diyip D deki GB ı ekleyebiliyormuşuz C 1TB olduğu zaman programsız şekilde tekrardan D-E disklerini oluşturup risksiz halledebilirmişim eğer biliyorsanız böyle birşey varmı kısaca D diskini silip C ye ekleme format atmadan ve programsız şekilde

iaydin
10-07-2018, 11:27   |  #4  
Üye
Teşekkür Sayısı: 3
79 mesaj

Söylediğiniz teorik olarak windows disk yönetici ile yapılabiliyor. Pratikte iki kez denememe rağmen başarılı olamadım. İki ayrı diskte iki ayrı Windows 10 sürümü ile. 1703 ve 1803. Hep hata aldım. Windows kurulumundaki disk yöneticisini kullanarak istediğim gibi bölümledim.