DİSK OKUMA HATASI - NE YAPMALIYIM

TURHANN
12-02-2009, 13:18   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
2 mesaj

ARKADAŞLAR SİTEYE YENİ ÜYE OLDUM ÖNCELİKLE HERKESE SELAMLAR , BENİM YENİ TOPLAMA ALDIĞIM BİLGİSAYARIM İLE İLGİLİ SORUNUM VAR
İLK SORUN OYUN YÜKLEYİP OYNAMAYA BAŞLADIĞIMDA GERÇEKLEŞTİ , BİLGİSAYAR KENDİLİĞİNDEN KAPANDI VE TOPLAYAN FİRMA FORMAT ATTI , AYNI SORUN BİR KAÇ DEFA YAŞANDI , 2 YILLIK GARANTİSİ OLAN BU ÜRÜNÜ İADE ETMEK İSTEDİĞİMDE İADE ŞARTLARININ OLUŞMADIĞI SÖYLENDİ , BU GÜNLERDE İSE SÜREKLİ BİLGİSAYAR AÇILIŞINDA DİSK OKUMA HATASI DİYE BİR UYARI VERİYOR , CTRL+ALT+DEL AÇIYORUM , BAZEN AÇILIYOR BAZEN AÇILMIYOR , NE YAPMAM GEREKTİĞİNİ BİLMİYORUM , BİLGİSAYARDAN FAZLA ANLAMIYORUM , DİSK OKUMA HATASI DEMEK BARD DİSKİN BOZUK OLMASI MI DEMEK,
BİLGİSAYARI TOPLAYAN ŞAHIS KULLANIM HATASINDAN KAYNAKLANIYOR DİYOR....
GEREKİRSE TÜKETİCİ MAHKEMESİNE DAVA AÇMAYI DÜŞÜNÜYORUM,
BANA YOL GÖSTERİRSENİZ SEVİNİRİM , TEŞEKKÜRLER

chakal08
12-02-2009, 13:46   |  #2  
Yeni Üye
34 mesaj

Gelen uyarı diskin hasar görmüş olduğunu belirtiyor.Kullanım sırasında elektirik kesilmesi yada pc nin normal kapatma yerine düğmeden kapatılması,reset atılması gibi şeyler neden olabilir.Bad sector den bahsetmişsiniz ki harddiskinizde sorunlu bölüm mevcut ve bu yüzden sistem çalışmıyor.Sonuçta aldığınız ürün garantili bir ürün ve her ne şartta olursa olsun 3. kez tekrarlaması sonucunda değişim talebinde bulunma hakkınız var.Ama 3. keze kadar yetkili servise müracaat etmeniz gerekir ve büyük olasılık da low level format atılarak hasarlı bölüm örtülür ama yinede ileride aynı sorunla karşılaşma olasılığınız mevcut.
Kolay gelsin

TURHANN
12-02-2009, 15:52   |  #3  
OP Taze Üye
2 mesaj

evet, her seferinde format atıp gönderiyorlar , yine aynı şeyi yapacaklar, toplama bilgisayar almakla hata ettik galiba , daha doğrusu referans  firmayı seçmekle .. teşekkürler

chakal08
12-02-2009, 17:09   |  #4  
Yeni Üye
34 mesaj

Format atmak çözüm değil ki.Aynı arıza 3 den fazla tekrarlarsa değişim talebi ile başvurda bulunun.Şayet format sonrası bad sector mevcutsa ürün tamir olmamış diye teslim almayın.Servisten alırken bu şekilde kontrol etmek istediğinizi bildirin
Kolay gelsin

escape
13-02-2009, 07:37   |  #5  
Yıllanmış Üye
183 mesaj

Bu sorun sadece hdd ile ilgi bir sorun değil,aynı sorun anakart kaynaklı'da olabiliyor. Özellikle reset atması anakart kaynaklı olma ihtimalini güçlendirir, bileşenleri tek tek test etmek gerekir hangi şehirdesin.

ramazandemiray
19-02-2009, 10:25   |  #6  
Üye
52 mesaj

Bece format herşeyin çözümü değil donanımsal olarak arıza var çünkü oyun oynarken reset atıp kapanıyomuş işlemci fazla ısındığından ya da  power yetesiz geldğinden de olabilir..Birde hdd okumaması bazen hdd kablolarından da kaynaklamıyor olabilir isrersen bi değiştirmeyi dene hdd kablolarını..

megaloman
19-02-2009, 13:52   |  #7  
Yıllanmış Üye
588 mesaj

disc okuma hatası hdd'nin okuma kafasının çıkması,gevşemesi,hasar görmesi yada hdd'nin bad sector olduğunun işaretidir.

team3arena
26-08-2011, 03:40   |  #8  
Taze Üye
9 mesaj

değerli üyeler pcim de bir sorun var açılırken disk okuma hatası ctrl+alt + delete diyor pc yi power den direk kapattık tan sonra verdi bu hatayı çözümünü bilen varmı