Disk Yönetimi ve Boot Sorunu

özgün özgül
23-07-2016, 17:18   |  #1  
özgün özgül avatarı
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1 mesaj

Chip online ailesi merhaba, benim şöyle bir sıkıntım var.
   Bende Samsung HD321HJ Spinpoint F1 320GB 7200RPM 8MB Cache tek HDD vardı, haliyle windows 7 de bunda kuruluydu. Geçen gün Seagate Barracuda 2TB 7200RPM 64MB Cache bir HDD aldım.
   Ertesi gün windows 7 yi aynı diskte 10 a yükselttim. Bir de çökme riskine karşı usb ye yükledim. Derken arada 8 kat önbellek farkı olmasından ötürü ve yaptığım bir kaç test ile aradaki hız farkını görünce windows 10 u bir de temiz kurulum ile usb den yeni diske kurayım, sonra önemli dosyaları eski diskten yenisine aktarır, eski diski biçimlendirir ek depo gibi kullanırım diyordum. Yeni diske temiz kurulumu başarılı bir şekilde yaptım, eski diskteki işletim sistemini de silip gayet güzel biçimlendirdim yalnız BIOS ayarlarından boot önceliği şu şekilde;
   1-USB
   2-DVD ROM
   3-Samsung HD321HJ

Bir de Hard Disk Drives diye bir bölüm var, orada da 1 numarada eski disk, 2 numarada yeni disk gözüküyor. İşin ilginç yanı da bu kısımda başlıyor. Yeni diski bir numaraya getirince boot önceliği kısmında eski disk kaybolup yenisi geliyor yalnız bu sefer de boot ederken "reboot and select proper boot device or ınsert boot media in selected boot device and press a key" hatası veriyor. Anlayamadığım bir diğer konu da disk yönetimi bölümünde iki diskim de MRB formatında olmasına rağmen sadece eski diskte "sistem ayrıldı" ve 2 adet "kurtarma" bölümü mevcut. Diskin kendisi boş olmasına rağmen ben bu sistem ayrıldı ve kurtarma bölümlerini yeni diske alırsam sorun çözülmüş olur mu nasıl yapabilirim yol gösterecek birisi olursa gerçekten memnun olurum. Buyrun bu da resmi: http://i.hizliresim.com/WYdkjP.png

Son Düzenleme: özgün özgül ~ 23 Temmuz 2016 17:20 Neden: