Diskler Arası GB Taşıma, Birleştirme

jamiebey
11-11-2020, 23:01   |  #1  
jamiebey avatarı
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
3 mesaj

Merhabalar,

laptopımda C ve D olmak üzere iki tane disk var. İkisi de tek bir SSD'ye bağlı. C diskinde 14gb yer var D diskinde 46gb yer var. Ben C diskinden 4gb alıp D diskine aktarmak istiyorum. Yani sonuç olarak C diskinde 10gb yer kalacak D diskinde 50gb yer olacak. Pek çok yere baktım ama herkes bi diski silip diğerine aktarmış ya da diski bölüp yeni disk oluşturmuş vs. Benim amacım hiçbir veri kaybetmeden, iki diskteki boş gb'ları tek bir diske aktarabilmek. Ben C diskini küçült diyip 4gb çıkarabiliyorum. Ama D diskini büyüt dediğimde o 4gb'ı görmüyor, sanki o 4gb sadece C diskinin namusuymuş gibi takılıyor. Her iki disk de sadece kendisinden çıkan gbları geri alabiliyor. Halbuki her iki disk de tek bir SSD'ye bağlı.

Yeterince depolama alanı olmayan bence pek çok insan vardır. O yüzden bu konu sadece benim değil çok kişinin işine yarayabilir. Şimdiden teşekkürler.

Son Düzenleme: jamiebey ~ 11 Kasım 2020 23:48 Neden:
excel_mustafa
11-11-2020, 23:20   |  #2  
excel_mustafa avatarı
Genel Denetmen
Teşekkür Sayısı: 545
4,442 mesaj

bu bilgisar a sağ tıklayıp yönete tıklayıp disk yönetimine gir. d ye sağ tıklayıp birimi küçülte tıkla. mb cinsinden 4096 gir. ardından disk yönetim ekranından c yi seçip birimi genişlete tıklayıp bölümlenmemiş alan kadar mb cinsinden gir. herhangi bir veri kaybı olmaz.

excel_mustafa bu faydalı yanıtı için aşağıdaki 1 kişiden teşekkür aldı... [ Göster ]
jamiebey
11-11-2020, 23:29   |  #3  
jamiebey avatarı
OP Taze Üye
3 mesaj

Yukarıda da belirttiğim gibi, C diskini küçült diyip 4gb çıkarıyorum ama D diskini büyüt dediğimde o 4gb'ı görmüyor. Yani C'den kestiğim 4gb sadece C'yi büyütebiliyor ya da yeni disk (E:) olarak kullanılabiliyor.

excel_mustafa
12-11-2020, 00:19   |  #4  
excel_mustafa avatarı
Genel Denetmen
Teşekkür Sayısı: 545
4,442 mesaj

Paragon Partition Manager Free Edition veya Defraggler programıyla yapmayı dene.

excel_mustafa bu faydalı yanıtı için aşağıdaki 1 kişiden teşekkür aldı... [ Göster ]
jamiebey
12-11-2020, 00:30   |  #5  
jamiebey avatarı
OP Taze Üye
3 mesaj

Gördüğüm kadarıyla bunun tek yolu MiniTool Partition programı kullanmak. İndirirken tereddüt ettim acaba bir sorun olur mu diye ama programla 2 dakikada hallettim, sonra programı tekrar kaldırdım. Şimdilik sorunsuz bir şekilde hallettim gibi görünüyor. Teşekkür ederim excel_mustafa. 

Sorunum çözüldü.

zombi
12-11-2020, 12:05   |  #6  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 106
1,026 mesaj

ssd de 2 ye beölünmez ya. bi hdd ekleyin sisteme.

windowsun kendi aracının bölememesi, diskin baş sektörlerinin dolması nedeni iledir. mini tool o sektörleri alır diskin sonuna taşır. ama bu işlemi devamlı yaparsaız disk hasar görür.