Dizüstü Bilgisayar Ekran Kartı, İşlemci Yükseltme

filancakişi
17-10-2015, 02:40   |  #1  
filancakişi avatarı
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1 mesaj

Vgn-fs315m modelinde eski bir dizüstü bilgisayarım var. İşlemci İntel Pentium M. İlgili anakartın desteklediği işlemcilere baktığımda en yüksek performanslı olanı Pentium M 780 (Socket 479). Türkiye'de satışı var mı bilemiyorum fakat İngilere'de buldum. Şimdi soracağım sorular şunlar:

- Bu bilgisayarda Nvidia geforce 6400 Go model ekran kartıvar. Sonradan eklediğim ram de dahil 2,5 gb ram var. Acaba ben bu modeldeki işlemciyi Pentium M780 ile değiştirebilir miyim?

- Ekran kartını da yükseltmek istersem hangisini önerirsiniz şöyle uygun fiyatlı ama şu ankinden daha performanslı olacak şekilde?

Ram eskiden 512 mb idi. Bilgisayar aşırı yavaştı. Ancak 2 gb daha ekleyince gayet kullanılabilir hale geldi. O yüzden ekran kartı ve işlemciyi de değiştirirsem düzgün bir şey olur diye düşünüyorum. Zaten buram buram oyun da oynamıyorum ama maksat daha randımanlı bir sistem olması. Bu arada sistem de Windows Xp.

Cevaplar için şimdiden teşekkürler.

evolution35
17-10-2015, 04:43   |  #2  
evolution35 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 14
373 mesaj

soketin uyumlu olduğu işlemciyi değiştirebilirsiniz ama ekrankartını değiştiremezsiniz. Ekrankartı anakartın üstüne direk lehimlidir. Yeni takıcağınız cpu nun enerji tüketimine dikkat edin, eskisinden çok daha fazla ise sorun çıkarabilir. 

Kendi önerim yen bir bilgisayar almanız yönünde, güncel i3 lerdeki tümleşik gpu bile şu anki ekrankartınızı katlar, ve i3 işlem gücü o sokete takacağınız en üst işlemciyide katlar

Son Düzenleme: evolution35 ~ 17 Ekim 2015 06:19