dizüstüme ekran kartı arıyorum

razgirz
20-12-2006, 18:59   |  #1  
OP Üye
Teşekkür Sayısı: 0
68 mesaj

başlıkta da gördünüz gibi Nvidia GeForce 7600 GT gibi ekran kartı aşağıdaki özelliklere uyar mı?

CPU:Intel Pentium M 735
MEMORY:2 X 256 MB RAM
HDD: IDE 60 GB
VGA: ATI RADEON MOBILITY 9700 - S-video out

anakart yazmıyor maalesef 512 MB Turbocache ya da 256 MB paylaşımsız ekran kartı arıyorum bu bilgisayara. bu ekran kartı olmaz diyorlar ama aradığım nitelikte ekran kartı arıyorum saygılarımla

BOOMFUNKMCS
20-12-2006, 21:47   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 11
3,373 mesaj

bu ekran kartı DDR3 arkadaşım.anakartının destekleyebileceğini zannetmiyorum.

egemengiga
20-12-2006, 22:04   |  #3  
Yıllanmış Üye
4,298 mesaj

ekran kartinin bellek tipi ile anakartin bir alakasi yoktur! ve her dizustu PC nin ekran karti degismez! cok nadir firmalar buna benzer sanslar tanir. anakart ddr1 olsun ekran karti isterse ddr99 olsun fark etmez.

ufuks
20-12-2006, 22:14   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
3,430 mesaj
BOOMFUNKMCS
bu ekran kartı DDR3 arkadaşım.anakartının destekleyebileceğini zannetmiyorum.
Anakartla ekran kartı belleklerinin alakası yok.Ekran kartın isterse Ddr4 olsun.

lazrailefsanesi
20-12-2006, 23:16   |  #5  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,393 mesaj

Laptop'un ekran kartının degisip degismeyecegini teknik servisinden ögrenebilirsin.Ama mümkün olsa bile şunu söyliyim ekran kartına ve montajına vereceğin para ile elindeki laptop'u satıp ustune ekran kartının parasını koyup gene aynı ozelliklerde bir laptop alabilirsin.Bu yüzden eger cok ihtiyac duyuyorsan elindeki laptop'u elden cıkar (gittigidiyor sahibinden vs) yeni bi laptop almayı düşün.

BOOMFUNKMCS
21-12-2006, 12:30   |  #6  
Yıllanmış Üye
3,373 mesaj

peki arkadaşlar;o ekran kartına o kadar para verdide aldı,istediği  performansı verecek mi? o zaman neden anakartların destekleyeni desteklemeyeni ayrılıyor? hepsi destekliyor öylemi?

lazrailefsanesi
21-12-2006, 13:09   |  #7  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,393 mesaj
BOOMFUNKMCS
peki arkadaşlar;o ekran kartına o kadar para verdide aldı,istediği  performansı verecek mi? o zaman neden anakartların destekleyeni desteklemeyeni ayrılıyor? hepsi destekliyor öylemi?
Masaüstü bilgisayarlarda hertür anakarta hertür ekran kartını takabilirsin.Sadece Pci-exp. slotu olanlara pci_exp ,agp olanlara agp takmak gibi bir mecburiyetin var.Bunun haricinde özellik ram vs serbestsindir.

Ama laptoplar alan olarak dar bi yere sahip oldukları için üreticiler her şekilde yer kazanmaya çalışır.Bu sebepten bazı şeylerden de ödün verirler.Misal hdd yerden kazanmak için hacim olarak küçüktürler.O yüzden 100gb üstünde pek hdd yoktur.Bunun haricinde bir tane hdd yeri vardır.
Ramler bilgisayarınkine göre daha küçüktür.(ddr,ddr2 farketmez kucuktur)
Aynı sebepten çoğu üretici onboard ekran kartlarını tercih eder ve ekstra sonradan kart takmak icin yer birakmaz.(Bkz:dar alan sorunu)
yer olsa bile bu ekran kartı direk olarak laptop'un içinde oldugu icin sadece serviste degisebilir aksi takdirde olusabilcek sorunlardan siz sorumlu olursunuz.Bunun haricinde garanti gider.Son olarak çok fazla laptoplar için ekran kartı üretilmiyor.Hele bunların hepsinin ülkemize gelmedigi de bir gercek.

Bilmem anlatabildim mi?

BOOMFUNKMCS
29-12-2006, 02:52   |  #8  
Yıllanmış Üye
3,373 mesaj

güzel bir anlatım sağol var ol.kafama takılan husus şu.ddr/2/3/4 diyerek ayrım neden yapılıyor o zaman?

egemengiga
29-12-2006, 19:50   |  #9  
Yıllanmış Üye
4,298 mesaj

ddr/2/3/4  bunlar da ne? ekran kartlari ile anakarta takilan bellekleri karistirmayin. zaten ekran kartlarindaki belleklerde GDDR yazar.