DNS ve IP sorunu

dewrano
27-11-2008, 08:45   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
9 mesaj

Bilgisayarım otomatik IP ve DNS kullanıdığı halde, 85.112 ile başlayan ve elle atanmış gibi görünen DNS adresi alıyor. bunun neticesinde internete giremiyorum. bu adresi siliyorum fakat ipconfig /all dediğimde yeniden DNS'in 85' li numara aldığını görüyorum. hiçbirşekilde bu numarayı kaldıramadım. yaptıklarımı madde madde açıklayayım.

1- command satırına ipconfig /release
                               ipconfig /renew
                              ipconfig /flushdns
komutları hiçbir işe yaramadı.

2-registry'de bu numarayı buldum önce sildim olmadı, sonra normal bir dns numarası yazdım yine olmadı.

3-virüs taraması yaptım (orjinal avast ve norton ile) olmadı.

yardımlarınızı bekliyorum. şuan messenger ve outlook çalışıyor ama internet sayfalarını açamıyorum.

Tuncay_Sukan
27-11-2008, 08:51   |  #2  
Yıllanmış Üye
255 mesaj

modem  markan ne  kardeş

dewrano
27-11-2008, 13:54   |  #3  
OP Taze Üye
9 mesaj

ben ev kullanıcısı değilim.. kurumsal ağ kullanıyoruz.. modemden kaynaklanmıyor ama..çünkü bu sorun sadece bende var...

recep34
27-11-2008, 14:06   |  #4  
Yıllanmış Üye
413 mesaj

Şimdi bilg. nasıl dns adresi alıyor ? ağ bağlantılarımda dsn kısmına el ile dns girmezseniz, varsayılan ağ geçidindeki numarayı girerseniz modemdem otomatik ttnetin dns serverını kullanır.Demek istediğiniz bilg. ip si ise 85. ile başlayan ipler türk ip aralığında zaten ya 85,88 ya 78 ile başlayacak.Ama kurumsal ağa dahilseniz büyük ihtimal zaten ağ size bir ip atar ? yada belki ağ yönetcisi internete erişminizi engelliyordur.

Son Düzenleme: recep34 ~ 27 Kasım 2008 14:10
dewrano
27-11-2008, 14:52   |  #5  
OP Taze Üye
9 mesaj

bilgisayarım otomatik dns aldığında normalde 195.175.39.39 alıyordu ama şimdi ben atamadığım halde 85.255.112.100 diye bi adres alıyor. değiştiriyorum ama pencereyi tekrar açtığımda yine bu 85'li numara... bu 85.255.112.100 ip numarası değil dns numarası dostum.

ağ yöneticisi de çözemedi o yüzden forumlara başvurdum.

Blackinred
27-11-2008, 19:15   |  #6  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
356 mesaj

başlangıçta çalışan programlara bakabilir misin? kdazo.exe veya "kd" ile başlayan herhangi bir uygulama var mı? Ki aslında buna bakmadan bile bilgisayarına bir rootkit veya dns.changer tipi bir zararlı olduğunu söylemem gerek. Aynı sorun bir arkadaşımın bilgisyarında da var. Bu bahsettiğin dns noları onda da mevcut. geçen gün çok uğraştım ama çözemedim. Bugün "Malwarebytes" ve "dynamic security agent" programlarıyla tekrar deneyeceğim. Araştırmalarımda özellikle Malwarebytes programının bu konuda iyi olduğunu öğrendim. Sende bir dene istersen. Google dan ismi aratınca bulursun hemen. Bir de şunu söyliyim kis 2009 ve avira int security de bulamıyor bu tarz 'şey'leri. Bende onalarla taratmıştım ama sonuç hüsran oldu... Bir gelişme olunca haber verirsen iyi olur..

2.30 saat sonra gelen edit: Ben malwarebytes programını denedim ve bütün zararlıları sildi. Şu anda emin olarak mutlaka öneriyorum..

Son Düzenleme: Blackinred ~ 27 Kasım 2008 21:49
recep34
28-11-2008, 01:20   |  #7  
Yıllanmış Üye
413 mesaj

o zaman blackinred'in dediği gibi zararlı olma olasılığı yüksek.Bir antivurus,sonra spybot search and destroy (ücretsizdir) ile taratın.en önemlisi başlat çalıştıra msconfig yazıp başlangıçtaki programlara v.s. ye bakın bir..veya ethernet kartının veya modemin sürücüsnü kaldırıp yeniden yükleyin...

dewrano
28-11-2008, 08:52   |  #8  
OP Taze Üye
9 mesaj

Blackinred hocam bu programı register edemei türlü devamlı socket error # 11004 hatasını veriyor..

Blackinred
28-11-2008, 17:13   |  #9  
Yıllanmış Üye
356 mesaj

socket error # 11004 hatası için bşlat<çalıştır "netsh winsock reset" yazıp bilgisayarı başatan başlat. Açıkcası bu 11004 hatası için birçok şey söylenmiş. Kimisi windows/system32/etc klasöründeki host doyasında bazı değişiklikler yapılması gerekli diyor. Kimisi hata veren programı önce firewall dan kaldırın sonra tekrar ona izin verin diyor. ya da snmp ile ilgili değişiklik yapın diyolar. Malwarebytes programını yükledin mi bunu anlayamadım mesajından ancak update vb sorunun var ise güncelleme kısında 2 server seçeneği var biri olmuyorsa diğerini dene. register edemedi derken nasıl bir kayıt olamadı sorunu demek istedin anlamadım. Biraz ayrıntılı olrak anlatırsan memnun olurum...

Son Düzenleme: Blackinred ~ 28 Kasım 2008 17:14
uzmanim.net
28-11-2008, 17:40   |  #10  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
172 mesaj

Merhaba,
Sisteminize Trojan.Flush.K bilinen yaygin adiyla Trojan.DNSChanger bulaşmiş.

Kullanmis oldugunuz AV yazilimlari belki virusu temizlemiş olabilir ama muhtemelen Registry kayitlari aynen duruyor.
85.255.112.100 85.255.112.62  DNS numaralari DNSCharger trojaninin kullandigi dns ipleridir.

Bundan MalwareBytes yazilimi ile kurtulabilirsiniz.
Programi buradan indrebilirsiniz.

Programi kurduktan sonra once Update bolumuna gelin ve Check for Updates butonunu tiklayin.

Güncellemeler indirilene kadar bekleyin.

Programda Scanner Bolumunde Perform QuickScan butonunu tiklayip hizli bir tarama gerçekleştirin.
Tarama bittikten sonra Show Results  butonunu tiklayin.
Programin buldugu ogelerin secili oldugundan emin olduktan sonra Remove Selected
butonunu tiklayin.
Bilgisayari yeniden başlatın.
probleminiz duzelmiş olmalidir.

Son Düzenleme: uzmanim.net ~ 28 Kasım 2008 17:44
dewrano
02-12-2008, 08:21   |  #11  
OP Taze Üye
9 mesaj

arkadaşlar gerçekten ilginize teşekkür ediyorum...
fakaan beri bahsettiğim bişey var onu es geçiyosunuz...
benim internet bağlantım yok. çünkü dns 85'li saçma bi adres alıyor.

interneti olmayan bilgisayar söylediğiniz programları nasıl update eder. bunun bir yolu varda ben mi bilmiyorm.

internet olmadığı için update edemiyor, update edemediği için de kurmuyor.

saygılar

Blackinred
02-12-2008, 20:46   |  #12  
Yıllanmış Üye
356 mesaj

Yanlış anlamadıysam bu dns değişklikiği yüzünden internete giremiyorsun. Ultrasurf programını denedin mi? programın amacı proxy ayarlarını değiştirmesi. Sendekine benzer zararlı yukarıda bahsettiğim gibi arkadşımın bilgisayarına bulaşmıştı. İnternet bağlantısı var ancak ne windows update ne de herhangi bir antivirüs programının update i çalışıyordu. Bu ultrasurf sayesinde updateleri yapıp öyle silebilmiştim zararlıları. interneti olan bir yerden bulup flashdisk ile bilgisayarına at. oldukça küçük bir program boyut olarak. Programı explorer ı başlatmadan önce çalıştır.(kurulum istemiyor). O zaman bu 855... dns bir işe yaramayacaktır ve sende internete girebilrsin. Sonrada gene yukarıda dediğim ve uzmanım.net adlı arkadaşın adresini verdiği malwareytes programını indir ve hızlı tarat ile tarat. Bu da olmassa format ellerinden öper... Kal sağlıcakla..