Document and Settings C:/ de gözükmüyor

HPQ-User
21-06-2008, 14:05   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

estante sormuş:
Merhaba...
Laptop'uma "Trojan Delf Aam" adlı bir virüs bulaşmıştı.Ben de forumlarrı gezerek cevap aradım ve de buldum...
Cevap ; ""Trojan hakkında kısa bilgi :

Trojanın tam ismi "Trojan.Win32.Delf.aam". Bulaştığı bilgisayarda heraçılan klasörü gizliyor ve klasör simgesinde ve klasör ismiyle aynı olan bir exe oluşturuyor. Bu exeye bastığınızda klasörün içeriğini görebiliyorsunuz, eğer exeyi silerseniz klasöre direkt olarak erişmeniz mümkün olmuyor. Trojan aktifken kullanılan flash disklere ve telefon kartlarına bulaşıyor. Bulaştığı klasör telefonda gözükmüyor. Winrarla veya adres satırına klasörün ismini yazarak ulaşabiliyorsunuz.

Trojanın dosyaları :

Bulaştığında kendisini "C:\Documents and Settings\kullanıcı adınız\Local Settings\Temp\" klasörüne services.exe adıyla kaydediyor.

Her seferinde başlamak içinse Regeditte "HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\Winlogon\ dizininde "Shell" in değerini ; explorer.exe "C:\DOCUME~1\kullanıcı adınız\LOCALS~1\Temp\services.exe" olarak değiştiriyor bu sayede her oturum açılışında aktif hale geliyor.
Not : Shell'in değeri " explorer.exe " olarak değiştirin eğer explorer.exe'yide silerseniz pc yeniden açılınca masaüstünü göremezsiniz.

Temizleme :

Avast virüsü tanımıyor ama KasperSky tanıyor. KasperSky'de tarama sonucu bulunan tüm Trojan.Win32.Delf.aam dosyalarını siliyoruz ve trojandan kurtulmuş oluyoruz, geriye gizli kalan klasörlerimizi açığa çıkarmak kalıyor.
Bunun için başlat çalıştıra cmd yazarak ms-dos'u açıyoruz, hangi kalasördeki dosyaları göstermek istiyorsak o klasöre gelip şu komutu yazıyoruz " attrib -h -r -s /s /d *.* " bu sayede o klasördeki ve alt klasörlerindeki tüm dosyalar görünür hale gelmiş oluyor.
Dikkat etmemiz gereken ise bu komutun windowsun gizlediği klasörleri ve dosyalarıda açığa çıkarmış olaması, bunları tekrar gizlemek mantıklı olacaktır.""

Bana böyle bir yol gösterdiler yaptım ve de virüs sorunum çözüldü ancak şimdi C:/ ye girince "Document and Settings" gözükmüyor... Ama üstteki çubuğa yazınca içine giriyo ginmesine giriyor ama içinde ne Program Files var ne de Windows... Klasörün içine sağ tıklayıp salt okunur yapacaktım o da olmuyor gizlilik butonu işaretlenip tıklanılmıyor... Lütfen yardım edin...Şimdikten teşekkürler...

Soru Türü: Yazılım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
Sistem:
     Microsoft Windows XP
     Professional
     Versiyon 2002
     Servis Pack 3

Bilgisayar:
      Intel(R) Celeron(R) M
      processor      1500MHz
      1.50 GHz, 248 MB RAM

İnternet Tarayıcı: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 7.0; Windows NT 5.1)

one2one
21-06-2008, 14:25   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
121 mesaj

C sürücüsüne girin araçlar klasör secenekleri,görünüm,gizli dosyaları göster bunu işaretleyin Documents and Settings gözükürse sag tıklayın gizli seceneğini kaldırın gözükmez ise güvenli modda sistem geri yükleme yapın kolay gelsin..

estante
21-06-2008, 14:43   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
207 mesaj

Ya arkadaşlar hepsni yaptım ama olmadı gözükmüyor... Başka çare var mı yoksa bu sistem geri yüklemeyi anlatır mısınız?

one2one
21-06-2008, 14:58   |  #4  
Yıllanmış Üye
121 mesaj

Arkadasım olasılıklarla konusma kis sgy yi neden silsin

estante
21-06-2008, 15:07   |  #5  
Yıllanmış Üye
207 mesaj

Trojan Pc'den tamamıyla yok edildi... Ama trojanla birlikte Document and Settings de gitti... Ama bir belge açtığımda üstte C:/Document and Settings yazıyor...

estante
21-06-2008, 16:53   |  #6  
Yıllanmış Üye
207 mesaj

one2one çok teşekkür ederim sorunumu çözdüğün için...
Tekrar tekrar teşekkürlerimi sunuyorum...

one2one
21-06-2008, 21:08   |  #7  
Yıllanmış Üye
121 mesaj

Önenmli değil..

AnchryA
22-06-2008, 21:07   |  #8  
AnchryA avatarı
Yıllanmış Üye
734 mesaj

AdRamitii    tamam dostumm :)    Problem   anlaşıldı.    Arkadaşında  üstüne   varma  boşver  :)  , gül geç.

waybe
22-06-2008, 21:41   |  #9  
Yıllanmış Üye
2,376 mesaj

AdRaMiTi sen boş ver arkadaşda yardım etmek istimiştir kötü bir niyeti yoktur arkadaşın üstüne gitme

estante
23-06-2008, 08:18   |  #10  
Yıllanmış Üye
207 mesaj

Ya AdRaMiTi arkadaşım sorunu büyütmeye gerek yok sağolsun one2one arkadaşım beni msne ekledi bizzat kendisi online görüşme yaptı... Sorunun çözümüne gelince işte sana sorunun çözümü...
Çözüm ; Bunun için başlat çalıştıra cmd yazarak ms-dos'u açıyoruz, hangi kalasördeki dosyaları göstermek istiyorsak o klasöre gelip şu komutu yazıyoruz " attrib -h -r -s /s /d *.* "
Teşekkürler one2one...

Banned
23-06-2008, 08:54   |  #11  
Banlandı
29 mesaj

evet arkadas haklı
ustune gitmeyin zaten halletmissiniz sanırım

--------------------------
Artık Youtube a girmek çok kolay!
Bu iyiliği kimse yapmaz sana bak değerli arkadaşım

Youtube u sorunsuz sekilde gezebiliyorsun!
Hemen sen de forward edip bütün arkadaslarına duyur herkes yararlansın!

TutsaK_GozLeR
02-02-2009, 19:15   |  #12  
Taze Üye
2 mesaj

merhaba arkadaşlar...
benim arkadaşımın pc sinde zannedersem trajan var yazıları kaydediyor bu trojanı aradık ama bulamadık.. bu trojanı nasıl bulabiliriz fıkrı olan yazmanızı ve yardımcı olmanızı ricayla bekliyorum...

TutsaK_GozLeR
02-02-2009, 19:34   |  #13  
Taze Üye
2 mesaj

Arkadaşlar benim pc'dede böyle bir sorun var adres çubuğu yok ve 'c' diskine girdiğimde
Documents and settings yanında bir sürü gereksiz dosya duruyor
aslında resmini aldım buraya kopyalayacaktım baktım resmi kopyalayacak yer göremedim..
biri bu sorularıma bir zahmet cevap yazar mı?