Doların gidişatı elektroniğe nasıl yansır?

erhan45
09-10-2018, 22:07   |  #1  
erhan45 avatarı
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
0 mesaj

Arkadaşlar herkese merhaba, günlerdir kafamı kurcalıyor. Ne olacak bu mesele. 2019 da yaklaşıyor ve uzmanlar da oldukça karamsar. USDTRY analizlerine de baktığımda teknik analizciler de karamsırlık havasında. Sizce bu durum elektroniğe nasıl yansıyacak?

Piyasadaki arkadaşlar bizi aydınlatabilirse çok güzel olur.

Herkese iyi akşamlar

excel_mustafa
09-10-2018, 22:21   |  #2  
excel_mustafa avatarı
Genel Denetmen
Teşekkür Sayısı: 545
4,442 mesaj

elektronik ürünler çinden çıkıyor ve çin ticarette dolar kullanıyor. bu yüzden yansır.

Chıptansel
10-10-2018, 09:38   |  #3  
Chıptansel avatarı
Üye
Teşekkür Sayısı: 2
51 mesaj

Kısmen doğru bir tanım. Elektronik ürünlerin her biri Çin çıkışlı değil. ABD'den gelende var. Bu ülkeler ticari para birimi olarak doları benimsedikleri için bütün fiyatları dünyaya dolar üzerinden dağılmış oluyor. Dolarda ülkemizde yüksek olduğu için fiyatları etkiliyor. En kısası bu :)

White-Fox
10-10-2018, 13:26   |  #4  
White-Fox avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 155
1,104 mesaj

Teorik olarak tüm yukarıdaki yorumlar ve soru dahil yanlış.Birincisi doların çıktığı yok türk lirası değer kaybediyor.Paritenin adından da anlaşılır => USD/TRY yani DOLAR/LİRA bu denklemin değeri nasıl yükselir ? ya LİRA değişkeninin değerini küçültürsünüz yada USD değişkenin değerini yükseltirsiniz. 

Japon yeni bile son 1 yılda %100 arttı :) . Yani çinden değil dolarla , hindistandan hint rupisiyle ithal etseniz yine %100 fiyatlar arttı.

Umarım anlatabilmişimdir.

Not : Hadi oradan sallama diyen çıkarsa diye veriyorum INR/TRY (rupi/lira) aylık grafiğe bakarsanız görürsünüz ;   Link

daimy2017
10-10-2018, 23:33   |  #5  
daimy2017 avatarı
Üye
Teşekkür Sayısı: 2
74 mesaj

Dediğin kısmen doğru, Türk parası görece olarak diğer para birimlerine karşı daha fazla değer kaybetti (negatif ayrışma). Son bir kaç haftadır Hindistan, Brezilya, gibi bir kaç gelişen ülkenin de para birimi değer kaybetti (aslında bir nedeni ABD nin faizlerini yükseltmesi nedeniyle doların değer kazanması ve bir diğer nedeni de bu ülkelerin de bütçe ya da cari açık gibi sorunlarının olması). Ama genel çerçevede TL değer kaybediyor çünkü yüksek cari açığımız (dolar sorunu), yüksek bütçe açığı (devletin gelirinden çok giderinin olması yani kamu harcamaları), yüksek dış borç (yıllarca yol köprü gibi verimsiz ama kozmetik yatırımlar için AB ve ABD den borç para aldık; şimdi bu borçları ödemek için yeni borç bulamıyoruz; yeni borç bulmak için de sürekli faiz artırıyoruz ki bize borç verilsin)...

White-Fox
11-10-2018, 00:42   |  #6  
White-Fox avatarı
Yıllanmış Üye
1,104 mesaj

Kapadık gözümüzü gidiyoruz :D Ben ekonomist değilim ama ekonomi ile ilgilenmeyi çok severim.Derler ki hiç bir göstergeye güvenemiyorsanız (örneğin borsa çıkarsa dolar düşmeli , dolar çıkarsa borsa düşmeli beklenen bu iken her ikisinin birden artması gibi durumlarda paritelere yada borsaya bakıp ekonomi hakkında yorum yapamıyor olduğunuz durum) faiz göstergesine bakın.Her şey şaşar faiz şaşmaz.

Şuan gösterge faizi yüzde 27 , cdsler 575 e gelmişti şuan 400 küsürler de bu iyi bir gelişme ancak faiz-kur-enflasyon döngüsüne girdik gibi geliyor bana.Umuyorum türk lirası değer kazanır önümüzdeki günlerde (buna zerre inanmıyorum sadece umuyorum).

White-Fox
01-11-2018, 19:47   |  #7  
White-Fox avatarı
Yıllanmış Üye
1,104 mesaj
Alıntı: Gunaydmr  
Bizim paramız değer kaybetti. Elektronik aletlerden kastınız bilgisayar olunca ister istemez dolar işin içine giriyor. Çünkü işlemcilerin tümü ABD çıkışlı. Ki zaten doları Çin'de kullanıyor. Ucuza almak istiyorsak doların düşmesi ve üretmeye devam etmemiz gerekiyor durmadan. Dolar düştü diye dışarıya bağımlı olmamamız gerek yani.

Üretmekten kasıtta meyve sebze domates değil.Teknoloji üretmek.Tüm ülke elde avuçta ne varsa koysak ortaya bir teknoloji devini anca satın alırız :)

excel_mustafa
01-11-2018, 21:07   |  #8  
excel_mustafa avatarı
Genel Denetmen
Teşekkür Sayısı: 545
4,442 mesaj

bu saatten sonra türkiyeyi kurtarsa kurtarsa elektrikli otomobil ve silah sanayi ürünleri ihracı kurtarır.

berkanbir
09-01-2021, 11:46   |  #9  
berkanbir avatarı
Üye
Teşekkür Sayısı: 4
90 mesaj

Dolar/TL, dün 200 günlük ortalamasının altını görmesinin ardından bugün sabah saatlerinde sakin bir seyir izledi. Kur, öğlene doğru yönünü yukarı çevirdi. Dolar kurunu bende buradan anlık olarak takip ediyorum: https://dovizkurlari.biz/dolar/

berkanbir
09-01-2021, 11:46   |  #10  
berkanbir avatarı
Üye
90 mesaj

Dolar/TL, dün 200 günlük ortalamasının altını görmesinin ardından bugün sabah saatlerinde sakin bir seyir izledi. Kur, öğlene doğru yönünü yukarı çevirdi. Dolar kurunu bende buradan anlık olarak takip ediyorum: https://dovizkurlari.biz/dolar/

berkanbir
09-01-2021, 11:46   |  #11  
berkanbir avatarı
Üye
90 mesaj