Domain Alınca Hosting Gereklimi?

HPQ-User
10-03-2010, 20:25   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

chip-bağimlisi sormuş:
Merhabalar ben chip dergisinin 1 senelik .tk uzantılı domain ve hosting hizmetinden yararlandım netsof'tan .tk uzantılı doman adı ve hosting aldım ama bunun haricinde ben parasını vererek ayrı bir web sitesi açmak istiyorum örn: www.iyihizmet.tk ben bu domain adını aldım diyelim peki siteyi tasarlamak yönetici paneline girerek sayfalar oluşturabilmem için hosting almam mı gerekiyor yani domain alınca hosting demi almak gerekiyor, sadece alan adı domain alarak siteyi tasarlayamıyomuyuz

sadece domain alarak siteyi kullanabiliyormuyuz...

Ayrıca bana önerebileceğiniz uygun fiyata alan adı sağlayıcıları varmı?

Ben bu işlerde yeniyim yardım lütfen

Soru Türü: Yazılım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
netsof

İnternet Tarayıcı: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; en-US) AppleWebKit/533.2 (KHTML, like Gecko) Chrome/5.0.342.1 Safari/533.2

Netron
10-03-2010, 20:55   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
468 mesaj

Domain Almak
Hosting Almak
Site Tasarlamak bunlar birbirinden bağımsızdır.

Domainiz sizin internetteki adresiniz olacak Domaininiz bu hostun evi olacak barınma gibi dosyalarını konulduğu yer gibi düşünü
.
Eğer Forum Ve Blog gibi PHP sayfalar kullanmak istiyorsanız linux hosting satın almanız gerekli
Windows Hostingler Asp ve Asp.net dosyaları kullanan kişiler içindir Siz herkesin kullandığı linux hosting satın alacaksınız yine karar sizin.
Linux Host Satın Alırken
1- Ne kadar yere gerek duyaçağınız belirlemeniz gerekli GB MB 100 ile 200 mb yeter herelde yine size bağlı
2- Bide Siten için Bandlimit belirlemen gerekli  Bandlimit Aylık olarak Hosting firması tarafında belirlenen transfer değeridir yani site 1 ay içinde 1 GB dosya indirilecek bu dosyalar sitenin içinde bulunan dosyalardı ne kadar kullanıcı o ay sitene girerse band limitin ay sonunu görmeden  biter ve siten devredışı kalır ama hosting arayip limiti yükseltmek istediğinde limit değeri yükseldiğinde para isteyecektir.

3- Kaç adet Database kullanma gerekli: Eğer php forum kuracaksan 1 tane gerekli birden fazla database almak istiyorsan o sana bağlı ne kadar forum blog kurarsan o kadar database gerekli database işim olmaz o zaman database almana gerek yok sonradanda alabilirsin.

4- Email hesabı 1 2 tane yeter

Yani Kısaca

250 Mb Linux Bir host
1 GB Band limit
1 Adet Database
2 adet email alman gerekli

iyi hostlar çoğu Bandlimit belirler Sınırsız yazanlar kalitesizdir. Artı Türkticaret.net gibi host ve domain sitelerinde uzak dur ayrıca yine

Aşağıdaki Bilgiler http://www.hostingbilgi.com alınmıştır. buraya gir bak çok işine yarayacak bilgiler var.

Hosting Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz ?
   -  Bu iş için ayırabilceğiniz bütçeye karar verin. Kuracağınız websitesinin gereksinimlerini belirleyin. Kaliteli bir hosting firması veiyi bir fiyat için piyasa araştırması yapın.

-  Web sitenizde kullanıcağınız programlama diline kararverin. PHP ise Unix, ASP ise Windows hosting kullanmanız gerekecektir.HTML dilinde hem Unix hem de Windows hosting kullanabilirsiniz.

-  MySQL gibi veri tabanı yönetim sistemlerine olanihtiyacı belirleyin. Eğer MySQL gerekliyse, bunun Unix hostinglerde PHPile hızlı ve uyumlu çalıştığını hatırlatmak isteriz.

-  Sitenizin ziyaretçi profili Türkiye ağırlıklıysa, hızave teknik desteğe önem veriyosanız sunucuları Türkiyede bulunan birfirmadan, ekonomik olsun diyorsanız sunucuları yurtdışında bulunan birfirmadan hosting almanızı öneririz.

Hosting Firması Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz ?
   -  Faturalandırma yapıyorlar mı?

-  Kendilerine ait kalitali bir web siteleri var mı?

-  Vergi levhası, sabit telefonu ve bir adresi varmı ?

-  Devamlı destek verecek müşteri temsilcileri varmı ?

-  Yeterli kaynaklarla yeterli sayıda personeli mevcut mu?

-  Bu işte yeterli deneyime ve kaliteli referansa sahip mi?

-  Bu güne kadar hizmet verdikleri müşterileri menun mu?

-  Yeterli deneme süresi ve para iade garantisi veriyorlar mı?

-  Kaliteliteden ödün vermeden uygun fiyatlarla hizmet veriyorlar mı?
   -  Herhangi bir sorun çıkacak olursa bunu kısa sürede telafi edebilecek alt yapıları var mı?

Bu sorulara evet yanıtını alabiliyorsanız doğru hosting firmasını bulmuşsunuz demektir.

Son Düzenleme: Netron ~ 10 Mart 2010 20:58
PcMaKeR
10-03-2010, 20:58   |  #3  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
8,935 mesaj

Domain sunucudaki dosyalarını tutan bir adrestir.

şöyle düşün:

Evin var ama bu evi kime bilmiyor bu evin adresini domain olarak düşün.
Evide hosting olarak düşün. adresteki yol üzerinden eve gidiş geliş olur. Hosting den veri alınır(sunucu) domain ile taşınır ve ziyaretçilere ulaşır.

Hosting sistemine domain bir kere eklenir ve hosting yönetim paneli otomatik domaine eklenir. sen sadece host aldığın yerin domain dns adresini domain yönetim panelinden yönlendirirsin tamamdır ;)

Host alacağın yeri çok iyi seçmelisin. İnce ele sık doku. Bir site yaparsın, google da yükselirsin, Ziyaretçi sayın artar ama güvenli olmayan bir hostingciden alırsan bu çalışmaların gidebilir.

bak bu forumdan hosting bölümünden bakabilirsin ;)

www.r10.net