Donanım bilgisi

ibrahbas
30-05-2009, 15:21   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
13 mesaj

arkadaşlar ben normal bi bilgisayar kullanıcısıyım ama ağırlıklı yazılım ve bilgisayar sistemleri birazda web tasraım ancak ben donanım bilgimi ilerletmek hatta profesyonel hale getirmek istiyorum bunu nasıl yapabilirim örneğin hiç bilgisayar toplamadım bu işin püf noktalarını bilmiyorum mesela hangi anakart hangi işlemci hangi ekran kartına uyacak tabii günümüz teknolojisinde her gün değişik modeller çıkıyo ancak bu işin bir püf noktası olduğunu düşünüyorum ve bu konuda bana önerileri olacak arkadaşların tavsiyeleri benim için önemlidir teşekkür ederim

I_LoreNzo_I
30-05-2009, 22:41   |  #2  
Yıllanmış Üye
643 mesaj

forumumuzu sık sık takip edin ve oem satış sitelerini araştırın .. tabi merak önemli internetten her türlü bilgiye ulaşabilirsiniz donanımlar hakkında ..

ibrahbas
04-06-2009, 11:57   |  #3  
OP Taze Üye
13 mesaj

haklısınız merak aslında o bende var biraz geziniyorum internette ama hep gördüğüm yarım yamalak açıklamalar zaten aylık chip dergisini abone olmasamda 1,5 yıl oldu sanırım alıyorum dergiden faydalandığım kadarıyla bir de resmi siteden fayalanayım dedim bana tavsiye edebileceğiniz donanım hakkında başka öneriler de varsa açıklarsanız sevinirim

I_LoreNzo_I
04-06-2009, 12:33   |  #4  
Yıllanmış Üye
643 mesaj

chip olsun dh olsun hardwaremania olsun haftalık bültenlerinde güncel donanımlar hakkında çok faydalı incelemelerde bulunurlar onları izleyip okumanızı tavsiye ederim , isterseniz pm atın donanım hakkında sohbetler edebiliriz .. sistem konfigurasyonları kurmayı da ihmail etmeyin alışveriş sitelerinde ..

ibrahbas
04-06-2009, 13:14   |  #5  
OP Taze Üye
13 mesaj

valla çok iyi olur sohbet konusu ama iş yerinde olduğum için pek fırsat olmuyor ama bir kaç gündür yaptığım incelemelerde bunu farkettim bildiğimiz teknik servisler de zaten bu olaylara % 100 hakim değiller yani örenk veriyorum intel i core7 işlemci çıktı bu işlemiye göre pc toplamak isteseler hiç uğraşmadan kafa yormadan buna uyumlu anakartı ve ekran kartı ram bellekleri takıp yolluyolar yani onlar için sistem performansı pek önemli değil acaba yanlış anlamışmıyım ama araştırmalarımda en azından pc toplamak istediğimde işlemciye göre pc değil de anakarta göre pc toplamamk gerektiğini ve bir pc nin en can alıcı parçaları ise anakart işlemci ekran kartı ve ram bellek bunları düzgün bi şekilde alındığında %80 ihtiyaç duyulan pc toplanmış oluyo yanılıyomuyum

I_LoreNzo_I
04-06-2009, 13:30   |  #6  
Yıllanmış Üye
643 mesaj

çok haklısınız .. fakat teknik servislerinde bilgisi epey vardır fakat kendilerini yormuyorlar .. sadece işini yapıyorlar .. bilgisayarınızı en iyi tanıyacak ve en donanımlı hale getirmek için sizden daha çok kimse ugrasamaz .. pc toplama işi tamamen bütçe ve kanaat meselesidir .. amaç az para çok performans olmalı hep .. bence yarına değil bugüne bakılmalı toplarken çünkü malumunuz teknoloji çok hızlı gelişiyor .. şu anda 400 l verip 2 sene yeter dediğiniz işlemci 1 sene sonra oldukça geride kalıyor .. yeni çıkan işlemcilerin mimarileri olsun " overclockability " si olsun hayli önceki serilerden farklı oluyor ..

ibrahbas
04-06-2009, 13:41   |  #7  
OP Taze Üye
13 mesaj

overclock ability sanırım hız aşırtmadan bahsediyosunuz tabii alırken mutlaka bunları göz önünde tutmak lazım örnek olarak ekran kartı ve anakartının fanları iyi olmak zorunda hata pc de ek fan bulunursa çok daha iyi olur tabi güç kaynağınında voltajının da yapılacak overclok a uygun olması gerekiyo acaba bunlarda bi eksikliğim varmdıır 1 haftadır başladım donanım incelemeyede varsa eksiklerim veya yanlış bilgim düzeltirseniz sevinirim

I_LoreNzo_I
04-06-2009, 13:55   |  #8  
Yıllanmış Üye
643 mesaj

pm olarak msn adresinizi bırakırsanız sevinirim ..

cagdas2100
06-12-2009, 22:59   |  #9  
cagdas2100 avatarı
Yeni Üye
28 mesaj

genellike bu tip işlere alışveriş sitelerinden sistem toplama ile başlarsın senin için daha ii olur,sonra bilgisayar ile ilgili sitelerdeki donanım hakkındaki incelemeleri okursun bilgi edinirsin gigatek sana katkı sağlayabilir ama bazı bilgilere yabancı kalırım diyorsan diğer bilgisyar sitelerinide ziyaret et donanım hakkında bir çok bilgi edinirsin.bilgisayar alırken ise lorenzo arkadaşımıza katılıyorum.fazlalık olarak ise fiyat konusunda ne kadar farklı siteden fiyat alırsan o kadar daha ii olur senin için.