donanım mmı yazılımmı sorun nerde ?

hamitranda
25-06-2009, 23:12   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
17 mesaj

doanım bilgisi :
intel dual core2 quad 2.83 işlemci (Zalman CNPS 9700 LED soğutucu takıldı)
asus p5qc anakart ( köprü soğutucuları güclendirildi )
Ati saphyr 4830 1 gb 512 bit ekran kartı
ocz 4 gb dd3 kit ram (1333 mhz )
seagate 250 gb 7200 rpm hdd ( hdd ye alltan vuracak şekilde hdd soğutucu aliminyum kasa dual fanlı bi soğutucu takıldı adını bilmiyorum )
feel typhon kasa ( önden  13 cm ve arkadan 13 cm fan sürkülasyon var anlamında yazıyorum )
550 watt intel onaylı power supply
ekran için 600 lük inform ve kasa için 900 lük inform güç kaynağı ( elektrik dalgalanmaya karşı regulatörden elektrik alıyorlar )

yazılım bilgisi :

windows home xp (win 7 rc nin ucuzlamasını bekliyorum )
kaspersky intenet secrutry 2009
advante system care
ad aware
affice 2007
ie 8
firefox 3.0
2048 internet bağlantısı

soru ( n ) :

arkadaşlar merhaba : yeni bir sistem dizdim bilgisayarcım sonuçtan gayet memnun kaldığını  söylüyor . evet win kurulumum 7 dakika da bitti office kurulumu yine çok şaşırtıcı bir sürede bitti ancak kurulumdan bir ay geçmedi ki şu anda pc açılış ve kapanmalarda inanılmaz gecikebiliyor ( kapanması yarım saat sürdüğüne şahit oldum . internet sitelerini açarken dial up zamanlarımı tekrar tekrar yad ediyorum
knight online , warrior epic ve benzeri onlien oyunları açtığımda inanılmaz kötü bir görüntü geliyor ( akışkan bir görüntüyü özledim ) ekran kare kare sanki hiç ekran kartı yokmuş gibi davranıyor )
donanım profilinde tüm donanımlar yüklü ve sorunsuız gözüküyor
bios son sürümü yüklü olduğundna güncelleme bulunamıyor
herhangi bir donanım çakışması yada zorlanması tespit edemedim
olası bir virüs yada trojan olablilmesi düşüncesi ile format attım ancak yine 1 haftada eski hımbıl haline geldi
bilgisayarcım herhangi bir sorun olamdığını gayet hızlı bir sistem olduğunu söylese de internet anasayfasını açarken 5/6  saniyelik bir gecikme sinirlerimi alt üst etmeye başladı

bu sorun hakıından bilgisi olan yada bana yön verebilecek olan varmıdır acaba ??

şimdiden yardım ve destekleriniz için teşekkür ederim

Mustafa@PC
25-06-2009, 23:15   |  #2  
Mustafa@PC avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
13,125 mesaj

Format sonrası hangi güvenlik programını yüklüyorsunuz ve hemen yüklüyormusunuz(Driver'lardan bile önce) ?

hamitranda
25-06-2009, 23:20   |  #3  
OP Taze Üye
17 mesaj

haıyr önce drivelreri yüklüyorum antivirüs ( karpersky internet secrutry 2009 ) ve tüm yazılımlarım lisanslı ve orjinal cd den kurulmakta

Mustafa@PC
25-06-2009, 23:24   |  #4  
Mustafa@PC avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
13,125 mesaj

Online oyunlardaki yaşadığınız sorunlar internet bağlantısından, ekran kartı ile bir ilgisi olduğunu sanmıyorum.

Ethernet kartının güncel sürücüsü var mı bir bakın derim ?

hamitranda
25-06-2009, 23:28   |  #5  
OP Taze Üye
17 mesaj

ayrı bir ethernet kartım yok anakart ile tümleşik ana yineden baktıracağım çünkü bağlantı hızım  pekl yavaş sayılmaz

peki usta açılış kapanış ve takılma sorunları ?

Ahmet_79
25-06-2009, 23:31   |  #6  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
11,538 mesaj

psu'nun markası nedir?

umarım feel değildir.

hamitranda
25-06-2009, 23:45   |  #7  
OP Taze Üye
17 mesaj

THERMALTAKE TR2 RXPOWER 550 WATT 14 CM FANLI PSU W0134R

eRRhan
26-06-2009, 00:07   |  #8  
Yıllanmış Üye
374 mesaj

Formattan sonraki ilk bir hafta düzgün çalıştığına göre sorunun donanımsal olmaması lazım internet sayfalarını hızlandırmak içinde kullandığın eklentileri gözden geçir gereksiz olanları kaldır

MicrosoftGenci
26-06-2009, 01:13   |  #9  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 4
304 mesaj

arkadaşım senin sorunun bıos virüslerinden bitanesine bulaşman böyle bir virüsler bıos ayarlarını değiştirir ve bilgisayarını yavaş çalıştırmaya kadar yolu var ve hatda bilgisayarının yonga setini yakmaya kadar yolu var diye bilirim...internetden araştır iso cdler var bıos virüsleri ile ilgili onlardan bitanesini indir ve iso olarak cdye kaydet ve bilgisayarını tarat...saygılar...

SüRmenaJ KaOSs
26-06-2009, 01:14   |  #10  
Yıllanmış Üye
2,907 mesaj

ßence sorun büyük ihtimalle donanımsal senn pc'nin dediğine kanma seni kandrmak için sistemde sorun yok demiş o sistemi bence geri ver başka biyerden topla yada aldığın yere ver sorunu düzeltsinBeğenmedim

Son Düzenleme: SüRmenaJ KaOSs ~ 26 Haziran 2009 01:15
black_flood
26-06-2009, 08:54   |  #11  
black_flood avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 152
5,190 mesaj

arkadaşım en ilginç yanıt benden sana xp işletim sistemi yerine vista yada win7 rc kurup 1 hafta denermisin. eğer bu yazılımlarda sıkıntı çıkartmassa bilki anakartının biosu xp ile uyumsuzluk uyuzluğu yapıyor. aynısını amd nf3 çipsetli bir anakartta yaşadım vista kurdum tık yok xp kurdum 3 güne pert oluyordu kağnı gibi kapanmıyor açılışta kasılıp donmalar.

hamitranda
26-06-2009, 08:57   |  #12  
OP Taze Üye
17 mesaj

ethernez denedim az önce değişen yok ikinci arkadaşın önerisince bios tarattım güncel ve sorunsuz, win rc için ucuzlmasını bekliyordum ama sorunu çözecekse denemeye değer gün içinde alıp deneyecem sonucu yine buraya yazacağım

kerembauer
26-06-2009, 15:27   |  #13  
Yeni Üye
27 mesaj

1.windows xp 64 bit sürüm yükle(32 bit sürüm 3 gb ramden yukarısını görmez ve 800 mhz e kadar destekler yani ram den tam verim alamazsın,anakart,ekran kartın için de böyle)
2.driverları yükle(özellikle ati catalyst en yüksek sürüm olsun)
3.virüs programını yükle
4.sp2,sp3,net framework 2.0 ve daha üstleri yükle
5.amvo virüs silici diye internetten bak indir ve tüm usb belleklerini bağla tarat(sistem dosyalarına giriyo amvo00.dll oluşturuyo ve pc ni yavaşlatıyor nerdeyse yarı yarıya ve silmesi güç bir virüs)
6.Ccleaner ve advanced system care yükle ve hergün tarat
yazılımsal bir sorun olarak düşünüyorum ben windows xp 64 bit i yüklemeyi ihmal etme ve diğerlerini de atlama sorunun çözülür umarım
saygılarımla

SaMaRRa
26-06-2009, 16:24   |  #14  
Yıllanmış Üye
208 mesaj
hamitranda
ethernez denedim az önce değişen yok ikinci arkadaşın önerisince bios tarattım güncel ve sorunsuz, win rc için ucuzlmasını bekliyordum ama sorunu çözecekse denemeye değer gün içinde alıp deneyecem sonucu yine buraya yazacağı
1) o arkadaş sana bios virüsü olabileceğini ve bunun için netten iso bulup cd ye yazıp biosu tarat dedi, bios güncelle demedi biraz dikkatli okumalısın.

2)sistem toplama konusunda uzman değilim ama sisteminde en göze çarpan parça ati ekran kartı. bence buna dikkat etmelisin. daha öncede ati kartların uyumsuzluk yarattığını görmüştüm.

3)pc hızlı kapamak için super fast shutdown u dene. 3-5 saniyede pc kapanıyor. tarayıcı olarakta opera önerebilirim. ben kullanıyorum ve hızından çok memnunum.

ama dediğim gibi benim gözüme ati ekran kartı çarpıyor. ona dikkat et derim. hatta yerinde olsam ati değil nvidia alırdım.(sorunun ati ekran kartı olduğundan emin olduktan sonra bunu yap istersen. sorun ekran kartı değilse bide "bana gereksiz yere ekran kartı aldırdın" diye laf söylersin. bu konuda sorumluluk kabul etmem. ama bence nvidia en güzel ve en garantilisi. tabi uygun bir sistem toplarsan ati daha ucuzdur onuda reddetmem)

eğer imkanın varsa ati olmayan başka bir ekran kartı denersen iyi olur.

Son Düzenleme: SaMaRRa ~ 26 Haziran 2009 16:27
hamitranda
26-06-2009, 17:02   |  #15  
OP Taze Üye
17 mesaj

hocam iso indirip tarattım zaten buna ek olarak güncelleme aradım ( olaki bi güncelleme olası hatayı kurtarırı diye düşünmüştüm .

şu an win 7 arıyorum ( 64 bit mi değilmi araştırmadım açıkçası onu sorup 64 bit değilse wista 64 bit alacağım )

almış olduğum ekran kartı Ati saphyr de sorun olduğunu sanmamakla birlikte sorun çıkmasınıda istemem açıkçası ,

ama yinede başka bir bilgisayarda test edip sorun ondan ise nvidia ile değişirim ama öncelikle bir windows değişecem sonra ekran kartı denemesi yaparım

win değişene kadar bişey diyemem :S

SaMaRRa
26-06-2009, 17:07   |  #16  
Yıllanmış Üye
208 mesaj
hamitranda
hocam iso indirip tarattım zaten buna ek olarak güncelleme aradım ( olaki bi güncelleme olası hatayı kurtarırı diye düşünmüştüm .

şu an win 7 arıyorum ( 64 bit mi değilmi araştırmadım açıkçası onu sorup 64 bit değilse wista 64 bit alacağım )

almış olduğum ekran kartı Ati saphyr de sorun olduğunu sanmamakla birlikte sorun çıkmasınıda istemem açıkçası ,

ama yinede başka bir bilgisayarda test edip sorun ondan ise nvidia ile değişirim ama öncelikle bir windows değişecem sonra ekran kartı denemesi yaparım

win değişene kadar bişey diyemem :

şunu belirteyim ben ekran kartı bozuktur demiyorum. ama ati ekran kartları her sisteme uyum göstermiyor. uyumsuzluk yapması nedeniyle bu tür sorunlar yaşanabiliyor.

başka bir sistemde ati ekran kartınızı denemekten ziyade sisteminizde ati olmayan bir ekran kartı(en azından nvidia çip setli herhangi bir kart) denemeniz iyi olur.

Son Düzenleme: SaMaRRa ~ 26 Haziran 2009 17:11
hamitranda
27-06-2009, 23:16   |  #17  
OP Taze Üye
17 mesaj

herkesin yardımı için teşekkür ederim sorun çözüldü

Palit NVIDIA 9600 SMART 1GB 128BIT DDR2 ekran kartına sahip bi arkadaştan söküp benim pc de denedik ama benim pc deki sorunların çözülmediğini gördük aynı şekilde bendeki SAPPHIRE ATI HD 4850 1GB 256BIT DDR3 ekran kartı arkadaşın makinasında gayet sorunsuz çalıştı böylece ekran kartında sorun olmadığını gördük

biosun temiz olduğunu daha önceden gördüğüm için yeniden denemedim

deneme amaçlı olarak wista 64 bit yükledim
sonuç hem kullandığım ram tam gözüktü ( homa de 3 gb ye kadar gözüküyordu sadece bios ortamında 4 gb gözüküyordu )
hem pc de ki performans , görüntü ve benzeri özellikler bariz bi şekilde değişti (dx10 etkisi varmı bilmiyorum ) pc yi bu hali ile bi hafta kullanacağım sonuç aynı şekilde tatmin edici ise lisanslı bi işletim sistemi alacağım

yardımlarınız için teşekkür ederim

elektrobeyin
28-06-2009, 01:56   |  #18  
Yıllanmış Üye
320 mesaj

Ya arkadaşlar böyle hızlı bilgisayarlara Windows XP gibi antika bir işletim sistemi yüklüyorsunuz sonrada bilgisayarımda sorun var diye durduk yere başınızı ağrıtıyorsunuz.

SaMaRRa
28-06-2009, 21:56   |  #19  
Yıllanmış Üye
208 mesaj
Alıntı: hamitranda  
herkesin yardımı için teşekkür ederim sorun çözüldü
Palit NVIDIA 9600 SMART 1GB 128BIT DDR2 ekran kartına sahip bi arkadaştan söküp benim pc de denedik ama benim pc deki sorunların çözülmediğini gördük aynı şekilde bendeki SAPPHIRE ATI HD 4850 1GB 256BIT DDR3 ekran kartı arkadaşın makinasında gayet sorunsuz çalıştı böylece ekran kartında sorun olmadığını gördük
biosun temiz olduğunu daha önceden gördüğüm için yeniden denemedim
deneme amaçlı olarak wista 64 bit yükledim
sonuç hem kullandığım ram tam gözüktü ( homa de 3 gb ye kadar gözüküyordu sadece bios ortamında 4 gb gözüküyordu )
hem pc de ki performans , görüntü ve benzeri özellikler bariz bi şekilde değişti (dx10 etkisi varmı bilmiyorum ) pc yi bu hali ile bi hafta kullanacağım sonuç aynı şekilde tatmin edici ise lisanslı bi işletim sistemi alacağım
yardımlarınız için teşekkür
lisanslı işletim sistemi alacağım demişsin. daha önce kurduğun windows xp lisanssızmıydı? ve dx9 un son sürümü yüklümüydü?

SaMaRRa
28-06-2009, 22:05   |  #20  
Yıllanmış Üye
208 mesaj
Alıntı: elektrobeyin  
Ya arkadaşlar böyle hızlı bilgisayarlara Windows XP gibi antika bir işletim sistemi yüklüyorsunuz sonrada bilgisayarımda sorun var diye durduk yere başınızı ağrıtıyorsunuz.
yorumun kısmen doğru. ama xp ye dandik demen bana doğru gelmedi. dandik dediğin xp microsoftun şimdiye kadar çıkardığı en uzun soluklu ve en vazgeçilemez işletim sistemlerinden biri(vista çıkmasına rağmen kullanılıyor olması ve bu yüzden win7 nin çıkartılıyor olması bunun kanıtı). 
belki yanlış bir kelime seçtin. dandik değildi "artık yaşlanmakta olan işletim sistemi" deseydin birşey demezdim. ve şahsi görüşüm olarak şuan son model pc imde olsa vista kurmam. linux kullanırım ama vista kullanmam(tabi sen şimdi bana vista kullandınmı ki böyle birşey söylüyorsun diyeceksin bende evet kullandım diyecem). hem madem işletim sistemlerinde de son model olanı arıyoruz o zaman 2 ay daha bekleyip win7 kullanmak varken niye vista gibi "bir ayağı çukurda" olan bir işletim sistemi kullanayım?
bu arada şunuda ekliyim. belki win7 vistanın sadece değiştirilmiş hali. ama öyle olsa bile vista ile ilgili şikayetlerden sonra microsoft vistadaki gibi sorunlar olmayan bir işletim sistemi yapmışsa onu kullanmak mantıklı tabikide.

elektrobeyin
29-06-2009, 02:23   |  #21  
Yıllanmış Üye
320 mesaj
Alıntı: SaMaRRa  
yorumun kısmen doğru. ama xp ye dandik demen bana doğru gelmedi. dandik dediğin xp microsoftun şimdiye kadar çıkardığı en uzun soluklu ve en vazgeçilemez işletim sistemlerinden biri(vista çıkmasına rağmen kullanılıyor olması ve bu yüzden win7 nin çıkartılıyor olması bunun kanıtı). 
belki yanlış bir kelime seçtin. dandik değildi "artık yaşlanmakta olan işletim sistemi" deseydin birşey demezdim. ve şahsi görüşüm olarak şuan son model pc imde olsa vista kurmam. linux kullanırım ama vista kullanmam(tabi sen şimdi bana vista kullandınmı ki böyle birşey söylüyorsun diyeceksin bende evet kullandım diyecem). hem madem işletim sistemlerinde de son model olanı arıyoruz o zaman 2 ay daha bekleyip win7 kullanmak varken niye vista gibi "bir ayağı çukurda" olan bir işletim sistemi kullanayım?
bu arada şunuda ekliyim. belki win7 vistanın sadece değiştirilmiş hali. ama öyle olsa bile vista ile ilgili şikayetlerden sonra microsoft vistadaki gibi sorunlar olmayan bir işletim sistemi yapmışsa onu kullanmak mantıklı tabikide.

Evet size hak veriyorum, ancak Windows XP'ye dandik demedimki. Orada antika yazmıştım, eski anlamında söylemiştim. bende kullandım zamanında güzel bir işletim sistemi aslında, ama artık tarihi geçti. Tabiiki sizin fikirlerinizede saygılıyım. Ama şöyle düşünün: Siz radeon HD4890 kartını pentium 4 işlemci üzerinde çalıştırsanız o sistemin bir anlamı kalır mı?? Kalmaz tabiiki. Buda öyle birşey.

hamitranda
29-06-2009, 08:36   |  #22  
OP Taze Üye
17 mesaj
Alıntı: SaMaRRa  
lisanslı işletim sistemi alacağım demişsin. daha önce kurduğun windows xp lisanssızmıydı? ve dx9 un son sürümü yüklümüydü?

hayır lisansız kullanmamaya çalışıyorum, en azından işletim sistemi ile antivir mutlaka lisanslıdır. eski kullandığım lisanslı ve dx 9c vardı ama win home edition yüklü idi.  şu an win 7 tam sürmü çıkana kadar geçici çözümler ile idare edeceğim , wista 64 bit ( sorun vermedi ) pardus indirdim ancak akşama kurabileceğim ) bi kaç işletim sistemini test etmiş olacağım :D