Donanım Sıcaklığı Sorunu

ExCeLLiuM
13-04-2013, 23:21   |  #1  
ExCeLLiuM avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1,149 mesaj

Selamlar...

Bir akrabamın TTNet kampanyalarından aldığı exper marka bilgisayarı sorun çıkarmış servise göndermişler anakartın değişildiği söylenip teslim edilmiş. bir-kaç ay sonra sistem kendi kendine kapanmaya başlayınca yeniden servise götürülmüş bakım yaptıklarını ve format attıklarını söyleyip geri vermişler. Bir kaç ay sonra pc kasasından duman ve koku çıkmış akabinde bilgisayar benim elime geldi.

Garantisinin bitmeisne 1 ay olduğundan kasayı sökmeyip sadece biostan voltaj ve sıcaklık değerlerini kontrol ettim. Pc açıldığında 40 derece cpu sıcaklığını gösterirken bir kaç dakika içinde 70dereceye kadar yükseliyordu. Sonra oto kapanma güvenliğinin kapatılmış olduğunu gördüm. Aklıma teknik servisin arızayı çözeceğine üstünü örttüğü düşüncesi geldi. Kış ayları olduğundan bir kaç ay resetlememiş kendini ancak havalar biraz ısınınca resetleyince servisteki beyler sanırım güvenlik resetlemeyi devre ışı bırakmışlar.

Pc yi servisine götürdüğümde bana bakım yapacaklarını bunun için 30 tl istediklerini ve garanti kapsamına girmediğini belirttiler. Her ne kadar bunun bakımla(toz temizleme ve format) olmayacağını ayrıca 3 ay önce zaten bakımın yapıldığını bunda başka bir problem olduğunu 6 ay önce anakartın değişildiğini vs söylesemde "yapabileceğimiz bir şey yok, bakım yapılacak ücret=30tl, ondan sonra yine arıza verirse bu sefer başka şeylere bakacağız"  tavrından teknik ekibi vazgeçiremedim. Oysa garantisinin bitmesine 1 ay kaldığı için para vermeyi reddedip pc yi bırakmadım. Eve götürüp bir güzel söktüm, termal macunu yeniledim, tozlarını vs temizledim. Sıcaklık 70derereden - 55e sabitlendi. Ayrıca fanda 3500rpm de çalışıyordu. Her iki değer yüksek olsada fazla kurcalamak istemediğimde o şekilde bıraktım. 

2Ay sonra (bugün) pc nin yeniden resetleme işlemine başladığı haberini aldım. Kasayı sırtlanıp evime götürüp darmadağın ettim. Herşeyi yeniledim, thermaltake tg2 macun kullandım, fan ızgaralarını 1 saat boyunca her bir aralığı tek tek teizleyip pırıl pırıl yaptım. Sistemi toparlayıp çalıştırdığımda sıcaklığın 40dan 55e hızlıca yükseldiğini fan hızınında 2600 den 3500 e hatta sıcaklık 56 olunca 4200rpm ye kadar çıktığını görüyorum. Ancak sıcaklık yine (bios ekranında) 55 e sabitlendiğini bunun oyun oynarken 60-65 arası olacağını tahmin ediyorum, 70e gelincede resetleyecek şekilde ayarladım.

Fakat ben buna bir çözüm arıyorum, bu değerler hiç te normal değil. Aslına bakarsanız anakart üzeindeki birçok bileşen sıcak. Ekran kartı 60 larda geziyor yongasetleride el yakacak cinsten. Hatta kondansatörler bile sımsıcak. Elektriksel bir problem olacağını düşündüğümden stabil ve güvenilir çalışacağından emin olduğum başka bir güç kaynağını denedim ancak değşen birşey olmadı.

Aklıma takılan bir kaç şey var. Örneğin pc açılışta biosa girene kadar nasıl 40 derece olur ? Bios ta arıza olma ihtimali varmıdır bilmiyorum resetledim faydasını görmedim acaba güncelleme yapsammı? :S Anakartın komple söktüm her iki yüzünü güzelce temizledim işlemci yuvalarınıda aynı şekkilde işlemcinin bacaklarında ne kırıklık ne eğiklik var ne de toz. Bilmiyorum siz ne dersiniz yapabileceğim başka ne kaldı ? :S İşlemci ve anakartı değiştirip deneyemiyorum elimde uyumlu başka parça yok.

Fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim....

Cpu: AMD phenom

Anakart: ECS

Son Düzenleme: ExCeLLiuM ~ 13 Nisan 2013 23:25
DiamondMines
13-04-2013, 23:55   |  #2  
DiamondMines avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 988
10,394 mesaj
Alıntı: ExCeLLiuM  
Selamlar...

Bir akrabamın TTNet kampanyalarından aldığı exper marka bilgisayarı sorun çıkarmış servise göndermişler anakartın değişildiği söylenip teslim edilmiş. bir-kaç ay sonra sistem kendi kendine kapanmaya başlayınca yeniden servise götürülmüş bakım yaptıklarını ve format attıklarını söyleyip geri vermişler. Bir kaç ay sonra pc kasasından duman ve koku çıkmış akabinde bilgisayar benim elime geldi.

Garantisinin bitmeisne 1 ay olduğundan kasayı sökmeyip sadece biostan voltaj ve sıcaklık değerlerini kontrol ettim. Pc açıldığında 40 derece cpu sıcaklığını gösterirken bir kaç dakika içinde 70dereceye kadar yükseliyordu. Sonra oto kapanma güvenliğinin kapatılmış olduğunu gördüm. Aklıma teknik servisin arızayı çözeceğine üstünü örttüğü düşüncesi geldi. Kış ayları olduğundan bir kaç ay resetlememiş kendini ancak havalar biraz ısınınca resetleyince servisteki beyler sanırım güvenlik resetlemeyi devre ışı bırakmışlar.

Pc yi servisine götürdüğümde bana bakım yapacaklarını bunun için 30 tl istediklerini ve garanti kapsamına girmediğini belirttiler. Her ne kadar bunun bakımla(toz temizleme ve format) olmayacağını ayrıca 3 ay önce zaten bakımın yapıldığını bunda başka bir problem olduğunu 6 ay önce anakartın değişildiğini vs söylesemde "yapabileceğimiz bir şey yok, bakım yapılacak ücret=30tl, ondan sonra yine arıza verirse bu sefer başka şeylere bakacağız"  tavrından teknik ekibi vazgeçiremedim. Oysa garantisinin bitmesine 1 ay kaldığı için para vermeyi reddedip pc yi bırakmadım. Eve götürüp bir güzel söktüm, termal macunu yeniledim, tozlarını vs temizledim. Sıcaklık 70derereden - 55e sabitlendi. Ayrıca fanda 3500rpm de çalışıyordu. Her iki değer yüksek olsada fazla kurcalamak istemediğimde o şekilde bıraktım. 

2Ay sonra (bugün) pc nin yeniden resetleme işlemine başladığı haberini aldım. Kasayı sırtlanıp evime götürüp darmadağın ettim. Herşeyi yeniledim, thermaltake tg2 macun kullandım, fan ızgaralarını 1 saat boyunca her bir aralığı tek tek teizleyip pırıl pırıl yaptım. Sistemi toparlayıp çalıştırdığımda sıcaklığın 40dan 55e hızlıca yükseldiğini fan hızınında 2600 den 3500 e hatta sıcaklık 56 olunca 4200rpm ye kadar çıktığını görüyorum. Ancak sıcaklık yine (bios ekranında) 55 e sabitlendiğini bunun oyun oynarken 60-65 arası olacağını tahmin ediyorum, 70e gelincede resetleyecek şekilde ayarladım.

Fakat ben buna bir çözüm arıyorum, bu değerler hiç te normal değil. Aslına bakarsanız anakart üzeindeki birçok bileşen sıcak. Ekran kartı 60 larda geziyor yongasetleride el yakacak cinsten. Hatta kondansatörler bile sımsıcak. Elektriksel bir problem olacağını düşündüğümden stabil ve güvenilir çalışacağından emin olduğum başka bir güç kaynağını denedim ancak değşen birşey olmadı.

Aklıma takılan bir kaç şey var. Örneğin pc açılışta biosa girene kadar nasıl 40 derece olur ? Bios ta arıza olma ihtimali varmıdır bilmiyorum resetledim faydasını görmedim acaba güncelleme yapsammı? :S Anakartın komple söktüm her iki yüzünü güzelce temizledim işlemci yuvalarınıda aynı şekkilde işlemcinin bacaklarında ne kırıklık ne eğiklik var ne de toz. Bilmiyorum siz ne dersiniz yapabileceğim başka ne kaldı ? :S İşlemci ve anakartı değiştirip deneyemiyorum elimde uyumlu başka parça yok.

Fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim....

Cpu: AMD phenom

Anakart:

Biraz daha uzun yazsaydın makale olacaktı, ama detaylı anlatman çok güzel. İlk tahminlerim bios güncellemesi yapılması gerekir. Güç kaynağın sistemin için yeterli mi, sorun yaratıyor olabilir. Eğer anakartın ve bütün parçalar ısınıyorsa bütün parçalara çok sağlam baskı var, bu baskı sadece işlemcinin ısınmasından kaynaklanmaması gerekiyor. Kasanın nasıl temiz hava aldığı konusu nasıl? Kaç fan var kasanın içinde ve temiz hava akımına tabi mi? Windows açılırken 40c çok fazla bir ısı, kapasitörlerde şişme sorunu olabilir veya anakart ömrünü doldurmuş olabilir. Bilgisayarın kaç senelik? Eğer stok fan kullanıyorsan, Contact 21 gibi bir işlemci soğutucu işini çözebilir fakat başka bir sorun varsa yine sıkıntı çekebilirsin.

murat5038
14-04-2013, 00:06   |  #3  
murat5038 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 681
6,682 mesaj

1.TTnetin verdiği çoğu ürün zaten sağlam çıkmıyor üstüne bide experin kalitesizliği girdimi daha bişey beklememek lazımdı zaten(bazı exper ürünleri hariç).İlk olarak Bios güncellemesi yapın ama doğru yapın yanlış birşey yapmayın bilmiyorsanız sorun.

2.Phenom işlemciler Genelde eski ürünleri sıcak olur nm değerinden dolayı Macunu yenilemişsiniz inş doğru yapmışsınızdır.ECS zaten düşük planda kalan bir marka Yani tüm bu firmalar için çöpden almışsın desem yeridir :) Biosdan sonra Düzelmez ise çoğunlukla düzelmez ümidi kesin yeni bir pc toplayın ona masraf edeceğinize.

ExCeLLiuM
14-04-2013, 16:38   |  #4  
ExCeLLiuM avatarı
OP Yıllanmış Üye
1,149 mesaj
Alıntı: DiamondMines  
Biraz daha uzun yazsaydın makale olacaktı, ama detaylı anlatman çok güzel. İlk tahminlerim bios güncellemesi yapılması gerekir. Güç kaynağın sistemin için yeterli mi, sorun yaratıyor olabilir. Eğer anakartın ve bütün parçalar ısınıyorsa bütün parçalara çok sağlam baskı var, bu baskı sadece işlemcinin ısınmasından kaynaklanmaması gerekiyor. Kasanın nasıl temiz hava aldığı konusu nasıl? Kaç fan var kasanın içinde ve temiz hava akımına tabi mi? Windows açılırken 40c çok fazla bir ısı, kapasitörlerde şişme sorunu olabilir veya anakart ömrünü doldurmuş olabilir. Bilgisayarın kaç senelik? Eğer stok fan kullanıyorsan, Contact 21 gibi bir işlemci soğutucu işini çözebilir fakat başka bir sorun varsa yine sıkıntı çekebilirsin.
Güç kaynağında problem yok. Kasa içi havalandırma vs sorun yaratmıyor çünkü sıcaklık artışı 3-5 dk içinde gerçekleşiyor. Windows değil pc açılırken sadece biosa giriyorum ve 40 dereceden başlıyo sonra en geç 5 dk içinde 90dereceyi buluyordu yapmış olduğum temizlik ve macun değişiminden sonra 55i geçmiyor.

Ayrıca bilgisayar en fazla 2 senelik. Evet stok fan ancak sorun fanda olsa ilk alındığı günden beri aynı sorunu yapardı, yaklaşık 1 yıl sorunsuzca pc kullanılmış.

Alıntı: murat5038  
1.TTnetin verdiği çoğu ürün zaten sağlam çıkmıyor üstüne bide experin kalitesizliği girdimi daha bişey beklememek lazımdı zaten(bazı exper ürünleri hariç).İlk olarak Bios güncellemesi yapın ama doğru yapın yanlış birşey yapmayın bilmiyorsanız sorun.

2.Phenom işlemciler Genelde eski ürünleri sıcak olur nm değerinden dolayı Macunu yenilemişsiniz inş doğru yapmışsınızdır.ECS zaten düşük planda kalan bir marka Yani tüm bu firmalar için çöpden almışsın desem yeridir :) Biosdan sonra Düzelmez ise çoğunlukla düzelmez ümidi kesin yeni bir pc toplayın ona masraf edeceğinize.

Çok önyargılı davrandığını düşünüyorum. Evet bende hazır marka pcleri beğenmiyorum ve alınması taraftarı değilim ancak sorun ttnetin, experin, ecs nin dandikliğindenmi yoksa sistemde bir şeyin arızalı olmasımı? Yani bunu arıyorum burda arızanın ne olduğunu. Ayrıca pc benim değil ve anakart ya da işlemci değişimiyle sorun çözülebilecekken neden pc yi çöpe attıryım? Evet macunu gayet güzel yeniledim o kadar tecrübesiz değilim. Daha önce silikon bazlı kullanıyordum şimdi özellikle bunu aldım belki bir faydası olur diye ama sorun sıcaklık iletiminde değil. Cpu heatsinke gayet iyi sıcaklığı aktarıyor.
Alıntı: cleverman  
Şimdi;

1) Anakartın değiştirildiğini söylemişsin.

2) Fanlar doğru çalışıyor. İzolasyon macunu yenilenmiş. Sistem temizlenmiş.

3) İşlemci yerine tam olarak oturtulmuş ve yuvası temiz.

4) Başka bir güç kaynağını denenmiş.

5) Diğer parçalar da ısınıyor.

6) Açılışta BIOS devreye girince sıcaklık 40 dereceye çıkıyor.

Ekran kartı ve RAMleri mutlaka kontrol et (Mesala ekran kartını çıkarıp onboard ekran kartı ile dene veya başka bir ekran kartı tak!), kabloları yenile, BIOS'u flashla, profesyonel bir fan dene ama bence asıl sorun işlemcide. İşlemci büyük ihtimalle arızalı.

Sen bir de internet üzerinde şunları araştır: Aynı model başka Exper sistemlerde bu sorun oluşmuş mu? Aynı model anakartlarda bu sorun oluşmuş mu? Aynı model işlemciler de bu sorun oluşmuş mu? Aynı model ekran kartlarında bu sorun oluşmuş mu?

İşlemciyi başka bir yerde test etme veya ettirme ihtimalin varsa, çok iyi olur.

O sistemi de o şekilde kullanmayın, yangın çıkarabilir.

Anakartın değiştiğini söyledilr banada. Ama ne sebele değişilmiş bilmiyorum. Aslında ankartın değişildiğinden süpheliydim açıkcası elektronik servislere güvenim pek yok fakat TTnet pc lerde foxcon a74 anakart kullanırken bu pcde ecs  a740gm-m var. Demekki değişilmiş. Ekran kartını zaten takmadım. Sadece işlemci ram anakart birde güç kayanğı kullanıyorum. 

Tüm cevap veren arkadaşlara ilgilerinden dolayı teşekkür ediyorum. Ortak tavsiye "Bios Güncellemesi" bunu gün içerinde yapacağım.  Ramleride deniyeceğim. Başkada pek yapılabilecek birşey kalmadı sanırım. Benim tahminim anakart problemli. 

Ecs nin sitesinde dikkatimi çeken bir şey var. Elimdeki kartta ecs a740gm-m rev 1.0 yazarken sitede rev. 7.0 yazıyo. Ne yani bu anakart 7 kere revizemi edildi? Eğer bir ürün sorun verdiği için 7 kere yenileniyorsa bu utanç verici bence.. Ayrıca elimdeki ankartta şöyle birşey var ne olduğuna anlam veremedim ecs teknik servisinin ürünüdür herhalde :S

Ram yuvası ile ide yuvası arasında kalan kısımda ilginç bir şey var. 

murat5038
14-04-2013, 22:02   |  #5  
murat5038 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 681
6,682 mesaj
Alıntı: ExCeLLiuM  
 Çok önyargılı davrandığını düşünüyorum. Evet bende hazır marka pcleri beğenmiyorum ve alınması taraftarı değilim ancak sorun ttnetin, experin, ecs nin dandikliğindenmi yoksa sistemde bir şeyin arızalı olmasımı? Yani bunu arıyorum burda arızanın ne olduğunu. Ayrıca pc benim değil ve anakart ya da işlemci değişimiyle sorun çözülebilecekken neden pc yi çöpe attıryım? Evet macunu gayet güzel yeniledim o kadar tecrübesiz değilim. Daha önce silikon bazlı kullanıyordum şimdi özellikle bunu aldım belki bir faydası olur diye ama sorun sıcaklık iletiminde değil. Cpu heatsinke gayet iyi sıcaklığı aktarıyor.
 Önyargılı davrandığım yok ürünlerini biliyorum Ayrıca Çöpe at demedim ,çöpten almış gibi dedim.

Çünkü gördüğün gibi arıza çıkarması bol çünkü düşük maliyetli şeyleri pahalıya satıp kalite değeri düşük parçaları eklemesinden dolayı diyorum.

Dediğin Anakart ve işlemci değişimi gerektiğini bildiğim için boşa yatırım yapma yeni al dedim çünkü anakart ve yeni işlemci parasına zaten yeni pc toplarsın aynılarını almaya gerek yok aynılarını almıyacağım dersen pc toplamaya giriyor zaten :)

Ayrıca sorun Anakart ve PSUdan kaynaklı olma ihtimali yüksek 2. sırada CPU var çünkü nm değerleri düşük olsada o kadar arızalı olsa bile sıcaklık artmaz tabi OC yapılmadı ise.

Bios güncellemesi dediğim gibi güncellenmemiş olduğundan güncellendiğinde kısmi bir düzelme olabilir.Anakartınızın rev 1.0 ise ona uygun olan biosu yükleyin bilmiyorsanız ellemeyin bilene yaptırın.Rev 7.0 olanın biosunu indirip onunla güncellemeyin sonra.Elektrik fişlerini toprak hatlı bir ara kabloya takın başka bir prizde kullanıyorsanız.

ExCeLLiuM
15-04-2013, 09:23   |  #6  
ExCeLLiuM avatarı
OP Yıllanmış Üye
1,149 mesaj

Demek  istediğim arızalı bir şey varsa onu değişmek yerine yeni sistem toplamayı önermek şahsi fikirme göre yanlış. Arızalı ürünü tespit edip arıza giderme yoluna gidilebilir giderilemiyorsa o sisteme uygun başka bir parçayla yenilenebilir. İllaki sıfır olması şart değil anakart arızalıysa eldeki diğer donanımlara uygun bir anakart almak en fazla 150tl . Yeni sistem toplamak anakart işlemci ram ve psu 500 tl den aşağı olmaz. Yani senin dediğini anlıyorum ve hazır pclere benimde alerjim var :) Ama madem burası sorunlara çözüm bulma  yeri kolaya kaçmıyalım, virüs var diye format atmaktansa virüsü temizlyelim :) neyse sorunumöuza dönecek olursak:

BIOS güncellemesi işlemini yapmadan önce eski çalıştığım serviste uygulanan basit bir yöntemi deneyeyim dedim. Anakartı bir güzel alkolle yıkadım :D Şaka bir yana yıkadım derken alkollü bezle sildim yani :) BIOS ta 45 masaüstünde 3 farklı programla 25 derece gösteriyor. Anakarttaki parçalar artık ısınmıyo elleyeibliyorum hepsini. Ya alkolle silmem işe yaradı ya da anakarttaki bir çatlaklık ya da soğuk lehimin sallantıdan dolayı normale döndüğünü düşünüyorum. Şimdi böyle kalsın kasayı fazla sallamamalarını tavsiye edecem böyle kullansınlar şimdilik. Oyun bile oynadım yarım saat kadar CPU speecy programında 26dereceyi gösteriyo ancak BIOS ta 45. 

Tekrardan teşekkürler....