Donanım Testi Hk.

Kapalı Hesap (306286)
22-09-2020, 15:39   |  #1  
OP Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 0
27 mesaj

Merhabalar

6 ay önce, ortalama yada ona yakın değerde olduğunu tahmin ettiğim bir Casper bilgisayar aldım. Özelliklerine bakıp, sistemim hakkında bir değer derecelendirmesi yaparsanız sevinirim.

Bir de bazı kuşkularım olduğundan, içindeki donanımı tamamen test edebileceğim bir program önerebilir misiniz?

Ücretsiz bir test yapmıştım ancak mantığını mı anlamadım yada bir sorun mu var çözemedim. Çünkü, değerleri aldıktan sonra, aynı ürünü kıyaslayan bir siteye yönlendiriyordu ve orada da çoğu değerde benimki ortalamanın altındaydı. Hani yeni ve sağlam donanım nasıl böyle olur diye çözemedim.

Özellikler;

Operating System: Windows 10 Home Single Language 64-bit (10.0, Build 19041) (19041.vb_release.191206-1406)
                 Language: Turkish (Regional Setting: Turkish)
      System Manufacturer: Default string
             System Model: Default string
                     BIOS: 215GSCP.01 (type: UEFI)
                Processor: Intel(R) Celeron(R) J4005 CPU @ 2.00GHz (2 CPUs), ~2.0GHz
                   Memory: 4096MB RAM
      Available OS Memory: 3918MB RAM
                Page File: 4042MB used, 2435MB available
              Windows Dir: C:\Windows
          DirectX Version: DirectX 12
      DX Setup Parameters: Not found
         User DPI Setting: 120 DPI (125 percent)
       System DPI Setting: 96 DPI (100 percent)
          DWM DPI Scaling: Disabled
                 Miracast: Available, with HDCP
Microsoft Graphics Hybrid: Not Supported
 DirectX Database Version: 1.0.8
           DxDiag Version: 10.00.19041.0084 64bit UnicodCard name: Intel(R) UHD Graphics 600
        Manufacturer: Intel Corporation
           Chip type: Intel(R) UHD Graphics Family
            DAC type: Internal
         Device Type: Full Device (POST)
          Device Key: Enum\PCI\VEN_8086&DEV_3185&SUBSYS_10181B50&REV_03
       Device Status: 0180200A [DN_DRIVER_LOADED|DN_STARTED|DN_DISABLEABLE|DN_NT_ENUMERATOR|DN_NT_DRIVER]
 Device Problem Code: No Problem
 Driver Problem Code: Unknown
      Display Memory: 2086 MB
    Dedicated Memory: 128 MB
       Shared Memory: 1958 MB
        Current Mode: 1920 x 1080 (32 bit) (60Hz)
         HDR Support: Not Supporte

DescriptionHoparlör (Realtek High Definition Audio)

excel_mustafa
22-09-2020, 20:13   |  #2  
excel_mustafa avatarı
Genel Denetmen
Teşekkür Sayısı: 545
4,442 mesaj

komple test için passmark, ekran kartı için de furmark kullanabilirsin.

zombi
23-09-2020, 04:03   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 106
1,026 mesaj

ben sizin neyi nasıl test ettiğinizi anlamadım. ama zaten 6 ay olmuş alalı. kullandığınız programlara da yetiyorsa. bence pek kurcalamamak en iyisi.

Kapalı Hesap (306286)
24-09-2020, 15:52   |  #4  
OP Kapalı Hesap
27 mesaj
Alıntı: zombi  
ben sizin neyi nasıl test ettiğinizi anlamadım. ama zaten 6 ay olmuş alalı. kullandığınız programlara da yetiyorsa. bence pek kurcalamamak en iyisi.

Goruntulu gorusme sirasinda ve bir kac kez de film izlerken,
once acayip sesler gelip (ses kaymasi cizirdamasi ve azalarak yokolmasi)
sonra da ekranin tamamen simsiyah olmasi veya kismen kararmasi gibi
sikintilar oldu.

Yazilimdan denilerek, format atilip yollandi ve icime sinmedi

Ayrica ekran karti disinda, test etmedikleri baska donanimda sikinti olabilir mi diye dusundum.

Sebebi bu.

Nasil kismi da, bilgim olmadigi icin arastiriyorum.

excel_mustafa
24-09-2020, 21:26   |  #5  
excel_mustafa avatarı
Genel Denetmen
4,442 mesaj

işlemci veya ram o an yetersiz gelmiş olabilir. ekranın gitmesi de tarayıcının yanıt vermeyi kesmesindendir. zaten win 10 haddinden fazla zorluyor sistemi.

Kapalı Hesap (306286)
29-09-2020, 21:33   |  #6  
OP Kapalı Hesap
27 mesaj

Deneme amacli, ramin %90ina kadar cikmasini sagladim bir suru program acarak.Ancak olmadi.

Sadece tarayici degil, goruntulu konusma uygulmasindayken de olmustu.

Bir kac kez de kismi olarak goruntu gitti. Yani filmin ekraninda altta dikdortgen bir kismin tamamen siyah olmasi gibi.

zombi
30-09-2020, 05:25   |  #7  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 106
1,026 mesaj

eğer ki stres testlerinde sorun yok görüntülü görüşme ve diğer kısımlarda varsa bi çakışma olasılığı yüksek. görüntülü görüşmeyi hangiplatformda yaptığınızı bilmem de film izlemee programınızdan donanım hızlandırmayı kapatmak ya da açmak sorunları düzeltebilir.

masaüstünde görüntü gidiyorsa anakartta cidden problem olma ihtimalivar elbet ama sistemi görmeden tam bi şey demek zor.

Kapalı Hesap (306286)
30-09-2020, 22:22   |  #8  
OP Kapalı Hesap
27 mesaj
Alıntı: zombi  
eğer ki stres testlerinde sorun yok görüntülü görüşme ve diğer kısımlarda varsa bi çakışma olasılığı yüksek. görüntülü görüşmeyi hangiplatformda yaptığınızı bilmem de film izlemee programınızdan donanım hızlandırmayı kapatmak ya da açmak sorunları düzeltebilir.

masaüstünde görüntü gidiyorsa anakartta cidden problem olma ihtimalivar elbet ama sistemi görmeden tam bi şey demek zor.

Zoom uzerinden ders yapiyorduk.

Filmi de internet uzerinden seyrediyordum. 

Bu olay oldugunda, bazen baslat menusune girdigimde veya masaustunde bir simge uzerine geldigimde, once bulaniklasip saniyesinde netlesiyordu.

Testleri henuz yapamadim maalesef. Buraya da test tavsiyesi icin yazmistim. Sadece ekran karti icin Furmark'i denedim ancak bende alttaki ibareler cikmiyor, isinmayi gosteren. Programin her menusune baktim, kesinlikle insanlarin paylastigi videolardaki gibi altta bir gosterge cikmiyor. O donen seyleri bir yarim saat falan calistirdim sorun olmadi.

Bir de sunu gozlemledim ancak tesaduf mu bilemiyorum.. Format attiktan sonra olmadi.  Oysa yeni gelmisti bu bilgisayar bu programlarda ekran sikintisi yasarken..

Yani bilgisayari aldiktan 5-6 gun sonra ilk kez olmustu.. Sadece tek bir suphem var. Bir arkadas crackli bazi yedekleme yada suan hatirlayamadigim test benzeri birseyler kurmustu. O sirada yazilimimi bozacak bir virus vs yuklenmis olabilir mi acaba? Ben bu hatalar disinda bir hata almadim ama ozamanlar bir kac haftada bir olan sikintinin, format atmamdan sonra hic olmamasi da biraz ilginc oldu

excel_mustafa
30-09-2020, 22:36   |  #9  
excel_mustafa avatarı
Genel Denetmen
4,442 mesaj

mümkün olduğunca crack e bulaşma. mecbur kalırsan yaptıktan sonra iyi bir antivirüsle c yi tarat.

Kapalı Hesap (306286)
08-10-2020, 22:55   |  #10  
OP Kapalı Hesap
27 mesaj

Bundan sonra ne crack,ne bilmedigim yerden driver yada program....

Virusleri aldiktan sonra, programlar da deaktif edemiyor.. Hatta bulamiyorlar bile tam taramada. Bir kez MB buldu, o da kismen silebildi. Dosyalari silsem de hala aktifti..

Acaba ben surekli format atarak yanlis mi yapiyorum? Sifirlama , uzerine Win kurma vs gibi seyler de virusleri yok eder mi?

excel_mustafa
08-10-2020, 23:27   |  #11  
excel_mustafa avatarı
Genel Denetmen
4,442 mesaj

c yi biçimlendir formattan sonra da d yi ful tara.

Kapalı Hesap (306286)
10-10-2020, 00:26   |  #12  
OP Kapalı Hesap
27 mesaj
Alıntı: excel_mustafa  
c yi biçimlendir formattan sonra da d yi ful tara.

Yalnizca C vardi. Dosyalarimi harici diske attim.Sonra harici harddiski tarattim.C yi de formatladim. Daha dogrusu  bicimlendir demeyi unutmusum. Uzerine mi kurdu nedir bilmiyorum ama virusler gitti.