donma, kitlenme........

HPQ-User
10-05-2007, 18:01   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

ayhan67 sormuş:
arkadaşlar benim bilgisayarım acıldıktan 15-20 sn sonra hiç bir yere giremiyom.başlat çalışmıyor.diger programlarda aynen.
windows görev yöneticisine baktıgımda, işelmciyi % 100 kullanan svchost.exe diye bir program çalışıyor. bunu sollandırınca sistem kendine geliyor.fakat tekrar actıgımda aynı kitlene  oluyor. ne yapmam lazım acil yardım lütfen..................

Soru Türü: Donanım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
xp
2,556 ghz işlemçi
80 gb+40+20gb hdd
256  ram ekran kartı
1 gh ram

İnternet Tarayıcı: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 6.0; Windows NT 5.1; SV1)

aytacali
10-05-2007, 19:18   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
719 mesaj

trojan / girmiş olabilir aynısı bende olmuştu bende de olmuştu ben format atmakta bulmuştum senin kş 15 - 20 saniye bende en az 10 dk oluyordu fotmat attım şu rahattım

erkanc
10-05-2007, 19:38   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
3,213 mesaj

bence makinene güncel bir virüs programı kur sonra güvenli lipe girerek sistemini tarat büyük bir ihtimalle svchosta aytaclinin dediği gibi traojan bulamış olabilir

asimileci
10-05-2007, 19:54   |  #4  
Yıllanmış Üye
1,996 mesaj

kasperky nod32 antivir kur keyfine bak...

asimileci
10-05-2007, 19:55   |  #5  
Yıllanmış Üye
1,996 mesaj

yeni trojanlar o isimle makineye giriyor.

OBA
10-05-2007, 21:04   |  #6  
Yıllanmış Üye
3,757 mesaj

svchost un ne olduğunu görev yöneticisi göstermez ama onun yerine win task pro kullanarak kime ait olduğunu anlayabilirsin. Orda üretici ismi web adresi ve sürüm notlarına kadar bir çok bilgiyi gösteriyor.

Bence hemen bir av yükle. online olarakta kaspersky ve symantecten ücretsiz pc ni taratabilirsin

Recep Baltaş
10-05-2007, 23:55   |  #7  
Recep Baltaş avatarı
CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 8
9,635 mesaj

En son Windows güncelleştirmelerini yükleyin sorununz büyük bir ihtiamlle çözülecektir.

chiemsee111
11-05-2007, 00:50   |  #8  
Yıllanmış Üye
388 mesaj
Recep Baltaş
En son Windows güncelleştirmelerini yükleyin sorununz büyük bir ihtiamlle çözülecektir.
Tamamen katilmama ragmen sorun cözülmez ise sirasiyla bu yollari deneyin.

Öncelikle antivirus yaziliminiz güncellestirin ve google dan antispyware, diye aratin bir kactane güvendiginiz antispyware programi indirin demo bile olsalar bir nebze yardimci olurlar vede sorunun cözümüne katkida bulunabilirler. Ayrica www.download.com dan Ad-aware SE Personal(ücretsiz) i vede microsoft.com dan windows defender(ücretsiz) i mutlaka indirip kurun. Bu her iki programida calistirip update (güncelleme)lerini yapin. Google da "Ccleaner" (ücretsiz) i arayip indirin ve sisteminizi temizleyin. Reg hatalarina ("Sorunlar icin tara") karsi taratin ve düzeltmesini isteyin ayrica buldugu hatalara düzelirken gelen uyarida kaydet i secin ki bir sorun oldugunda tekrar yükleyebilesiniz.

1.) Pc nizi yeniden baslatin, bios ekraninin hemen ardindan sürekli F8 e tiklayin ve acilan listede oklar yardimi ile "Güvenli Mod" u etkinlestirip "Enter" a basin.
Ardindan windows acilirken gelen uyariya "tamam" deyin.
2.) Artik güvenli moddasiniz, simdi Baslat/Bilgisayarim i acin ve en üstte Extras bölümünden dosya ayarlarina girin.
Acilan menüden üstte sagdan ikinci olan "görünüm" e tiklayin. Bu listede "korumali sistem dosyalarini gizle(tavsiye edilen) satiri basindaki kutucuktaki isareti kaldirin. Gelen uyariya "tamam" deyin. Ayni listede biraz daha asagidaki  "gizli dosya ve klasörler" basligi altindaki "Tüm dosya ve klasörleri göster" satir basindaki kutucuga tiklayip etkinlestirin. asagidan uygula ve tamam i sirasiyla tiklayin.
3.) Baslat/ "ara" ya tiklayin, arama ayarlarinda gizli dosyalari aramasini da secin ve burada svchost.exe yi aratin. Bulunan sonuclar icinde adresi C:/Windows/System32 ye gidenlerin haricindekileri silin. (Svchost.exe nin yeri sadece system32 klasörüdür ve sakin burakileri silmeye calismayin, diger klasörlerde bulunuyor ise trojandir ve silinmelidirler)
4. ) Anti virus programinizi Baslat/Tüm Programlar dan(veya masaüstünde bir kisayolu var ise oradan) calistirin ve en yüksek derecede tüm disklerinizi taratin. Buldugu zararlilari silin.
5. ) Ad-aware programini calistirin ve tarama ayarlarindan tüm diskleriniz taramasini secin. Taratin bulduklarini karantinaya alacakir daha sonra karantinayida bosaltin.
6. ) Bit Defendir ile vede en basta anlattigim gibi indirdiginiz anti-spy programlari ile pc nizi taratin bulduklarinizi silin.
7. ) PC nizi yeniden baslatin vede sorun hala düzelmemis ise (ne kullandiginizi bilmiyorum) baska bir antivirus yazilimi deneyin ancak yüklemeden önce eski antivirus yaziliminizi kaldirmayi unutmayin) Tavsiye edebileceklerim sirasi ile; Kaspersky, Panda, F-Secure antivirus programlaridir(bana göre en iyi 5 programdan 3 üdürler).
(eger bu programlari satin alamiyorsaniz 30 günlük demo (test versiyonlari) indirin. Demo bile olsalar güncellemeleri yapar ve bulunan virus ve trojan lari silerler.
8. ) Tüm bunlari denediniz vede sorununuz hala düzelmedi ise sonunuz format gibi görünüyor. Tüm önemli dosyalarinizi resimler videolar vs. cd yada dvd lere kaydedin. Yedek olarak kullandiginiz 2ci bir hdd  var ise ne ala. Cözemezseniz profesyonel yardim alin, Format hakkinda detayli bilgiyi Chip Forum da Format yazarak aratabilirsiniz. Resimli ve video lu anlatimlar hem burada hemde tüm internette mevcut.
Kolay gelsin.

Son Düzenleme: chiemsee111 ~ 11 Mayıs 2007 00:54