dosya türü hakkında yarım edin!!!

GoLd_StAr
11-12-2007, 14:02   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
4 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Mar 2006

Arkadaşlar chipin bu ayki bülteninde bulunduğumuz klasörden command çalıştırma hakkında bi yazı vardı bende normal olarak denemek istedim. Bu sefer ya ara penceresi açılıyor yada command lütfen yardım edin. Metni aynen aşağıya kopyala yapıştır yapıyorum.


Bulunduğunuz klasörde komut istemi açmak

Grafiksel kullanıcı arabirimleri günümüzün olmazsa olmazı. Buna rağmen eski komut istemine de bazen işiniz düşüyor. Ancak DOS penceresi açmak için gereken komut Başlat menüsünün derinliklerine gizlenmiş.

İpucu: Komut istemini daha el altında bir yere, örneğin klasörlerin bağlam menüsüne taşıyabilirsiniz. Bunun için standart Windows araçları yeterli.

Windows Gezgini’nden Araçlar / Klasör Seçenekleri komutunu verin ve Dosya Türleri sekmesine geçin. Buradan NONE Dosya Klasörü seçeneğini arayıp bulun. Dosya Türünü Düzenleme iletişim kutusunda Yeni düğmesine basıp Eylem adı olarak "Komut İstemi” girin; Eylemi gerçekleştirmek için kullanılan uygulama kısmına da "cmd.exe” yazın. Tamam’a iki kez tıklayarak onaylayın. Yeni bağlam menüsü yeniden başlatmaya gerek olmadan anında etkinleşecektir.

Dikkat: Komut satırındaki yol, komut satırını çalıştırdığınız klasöre aittir, profilinizin ana klasörüne değil. Böylece DOS’a ulaşmak için dolaşmak zorunda kalmayacaksınız.

GoLd_StAr
21-12-2007, 21:11   |  #2  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
4 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Mar 2006

Arkadaşlar bu konuda bilgisi olan yok mu??