Dosyanın Uzantısını Nasıl Bozabilirim ?

Mike_23
17-01-2009, 12:06   |  #1  
Mike_23 avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
117 mesaj

Herşeyden önce güvenliğime çok önem veren biriyim. Bunun için elimden geleni yapmaya özen gösteriyorum. Bilgisayarımdan veya flash diskimden ne olursa olsun sileceğim herşeyi "Eraser" programı ile siliyorum. Gutmann metodu kısaca. Ardından bununla da yetinmeyip üstüne bir de ayda 1 kere "Evidence Eliminator" ile Safe Mode'da tarama yapıyorum. Şimdi bazılarınızın "ne gerek var bu kadar detaya" dediğini duyar gibi oluyorum ama bu forumdaki herkes bir bilgisayar kullanıcısı. Yani hepimizin güvenlik açısından kafasında hep bir soru işareti vardır. Malum teknoloji işte:) Faydası olduğu kadar arada can da sıkabiliyor. Şimdi benim merak ettiğim konu; bütün bu işlemlerden önce, bir fotoğrafın veya bir videonun uzantısını bozup ardından öyle silebilirmiyiz? Kısaca benim istediğim; eğer olur da bu işlemlerden sonra sildiğim bir dosya geri getirilebilinirse uzantısı bozulmuş olduğu için açılamasın. Manyakmıyım? Evet belki de Göz kırpma

Banned
17-01-2009, 12:10   |  #2  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 2
5,024 mesaj

bu değin gerçekten çok ilginç ama böyle bir şey mümkün olmayabilir.

ReFeRaNSs
17-01-2009, 12:14   |  #3  
Yıllanmış Üye
1,225 mesaj

denetim masası> klasör seçenekleri> orada hani gizli dosyaları göster işaterti falan varya orayı bul, orada bakıver; 'bilinen dosya türleri için dosya uzantısını gizle' seçeneğindeki işareti kaldır. dene bakalım olucak mı

Mike_23
17-01-2009, 12:23   |  #4  
Mike_23 avatarı
OP Yıllanmış Üye
117 mesaj

Yanlış anlayan varsa eğer biraz daha detaylı anlatayım. Benim tam olarak istediğim sadece sileceğim dosyanın uzantısını bozmak, genel dosyaların uzantısını bozmak değil. Mesela sileceğim video Media Player ile açılıyorsa eğer, atıyorum uzantısını Resim ve Faks Görüntüleyicisi olarak tanıtıp videonun bir daha açılmamasını sağlamak.

Son Düzenleme: Mike_23 ~ 19 Ocak 2009 15:59
viking20
17-01-2009, 12:31   |  #5  
viking20 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 141
7,681 mesaj

https://www.chip.com.tr/forum/ClickPic-1.7.0.5_t80640.html

tabii yanlış anlamadıysam, eğer(?)

Banned
17-01-2009, 12:32   |  #6  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 21
5,777 mesaj
ercanyerci
denetim masası> klasör seçenekleri> orada hani gizli dosyaları göster işaterti falan varya orayı bul, orada bakıver; 'bilinen dosya türleri için dosya uzantısını gizle' seçeneğindeki işareti kaldır.
Bu işlemden sonra sileceğiniz dosyaya sağ tıklayıp yeniden adlandır seçeneğinden uzantısını değiştirebilirsiniz. Örneğin ismi123.mpeg ise bunu 123.iso seklinde değiştirirseniz orjinal uzantıya dönderilmediği sürece dosya açılamayacaktır.

Mike_23
17-01-2009, 13:04   |  #7  
Mike_23 avatarı
OP Yıllanmış Üye
117 mesaj
khramn
Bu işlemden sonra sileceğiniz dosyaya sağ tıklayıp yeniden adlandır seçeneğinden uzantısını değiştirebilirsiniz. Örneğin ismi123.mpeg ise bunu 123.iso seklinde değiştirirseniz orjinal uzantıya dönderilmediği sürece dosya açılamayacaktır.
Dediğini de yaptım ancak sonradan ismini tekrar .mpeg olarak kaydettiğin zaman kabak gibi meydana çıkıyor gene. Benim istediğim dosyayı tamamen bozmak. Geri dönüşümü olmayacak şekilde. Yine de teşekkür ederim.

Banned
17-01-2009, 13:06   |  #8  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 21
5,777 mesaj
Mike_23
Dediğini de yaptım ancak sonradan ismini tekrar .mpeg olarak kaydettiğin zaman kabak gibi meydana çıkıyor gene. Benim istediğim dosyayı tamamen bozmak. Geri dönüşümü olmayacak şekilde. Yine de teşekkür ederim.
Kaç çeşit uzantı ve format var ? Mevcut uzantı değiştirildikten sonra orjinal uzantıyı bulabilmek samanlıkta iğne aramaktan başka birşey olmasa gerek.

Mike_23
17-01-2009, 13:10   |  #9  
Mike_23 avatarı
OP Yıllanmış Üye
117 mesaj
khramn
Kaç çeşit uzantı ve format var ? Mevcut uzantı değiştirildikten sonra orjinal uzantıyı bulabilmek samanlıkta iğne aramaktan başka birşey olmasa gerek.
Yok dediğine katılıyorum zaten. Kimse oturupta uğraşmaz belki ama benim takıntılı olmamla alakalı bir durum. Kesin sonuca ulaşmaya çalışıyorum sadece. Kafamın rahat etmesi açısından.

Banned
17-01-2009, 13:13   |  #10  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 2
5,024 mesaj

arkadaşım ne diye uğraşıyorsun böyle anlamadım ki silmek istediğin dosyaları ereser ile sil bir şekilde format atacağın zaman önce kill diski çalıştır sonrada format at hepsi bu kadar,kim ne diye uğraşsın bu kadar senin bilgisayarınla boşver biraz rahat ol.

Son Düzenleme: Kylie ~ 17 Ocak 2009 14:49
Kapalı Hesap (101323)
17-01-2009, 14:46   |  #11  
Kapalı Hesap
3,337 mesaj

eraser ile silip Evidence Eliminator ile silersen ve harddisk 10 a bölüp birleştirirsen ve  yavaş format ile fat32 formatlarsan  sonra 20 ye bölüp yavaş format ile ntfs formatlarsan Fdisk yaparsan  kill disk pro nun en iyi silme  yöntemiyle adını unuttum U ile başlıyordu ile low  format  atarsan   bill gates gelse verilerini asla kurtaramaz peşinde  FBI  falan mı  var  bu şekilde verilerini sildiğin zaman  kendini de öldürsen soykırımda yapsan  verilerini asla geri getiremessin bu dediklerimi yapmadan önce 50 kere düşün pc nin içinde  uluslararası bilgiler mi var  NATO  bile   verilerini  silmek için bu kadar uğraşmıyordur
için rahat etmiyorsa bu dediklerimi aynen yap   bu dediklerimi aynen     yaptığın zaman dünyadaki tüm veri kurtarma merkezleri birleşse bu verilerden  1  byte  bile kurtaramaz

_cypher_
17-01-2009, 16:13   |  #12  
Yıllanmış Üye
1,389 mesaj

dosyaları once winrarla şifreli bi şekilde sıkıştırıp sonra Eraser le silersen geri getirilse bile(yok denecek kadar az ihtimal war) dosyalar sifreli olur + geri gelen dosyalar tam geri gelme olasılığı hic yok yani winrarın sıkışrırma algoritmasi bozulmus olur we dosyalar cıkmasz + winrarla şifre werirken dosya adlarinıda şifreletirse isimlerde geri gelmiceğinden uzantıda gider

cok onemli ulusal yada evrensel gzli dosyalarin felan warsa bana da gonder sana bisi olursa polişe ulaştırcam soz KahkahaBeğendim

Son Düzenleme: _cypher_ ~ 17 Ocak 2009 16:14
Mike_23
17-01-2009, 20:53   |  #13  
Mike_23 avatarı
OP Yıllanmış Üye
117 mesaj

İmha etmek istediğim dosyayı not defteri ile açıp ordaki verileri silsem/değiştirsem dosyayı tam anlamıyla bozmuş olurmuyum sizce?

_cypher_
17-01-2009, 21:53   |  #14  
Yıllanmış Üye
1,389 mesaj
Mike_23
İmha etmek istediğim dosyayı not defteri ile açıp ordaki verileri silsem/değiştirsem dosyayı tam anlamıyla bozmuş olurmuyum sizce?
pek sanımıyorum hdd de dosyaların  eski wersiyonlarıda uzerine weri yazılmadığı surece tutulur profesyonellerce geri getirilme olasılığı war

Mike_23
17-01-2009, 22:24   |  #15  
Mike_23 avatarı
OP Yıllanmış Üye
117 mesaj
_cypher_
pek sanımıyorum hdd de dosyaların  eski wersiyonlarıda uzerine weri yazılmadığı surece tutulur profesyonellerce geri getirilme olasılığı
Yanlış anladın sanırım. Not defteriyle açıp verileri silmemdeki amaç dosyayı bozup açılmayacak hale getirmek. Sonra bozmuş olduğum dosyayı da zaten Eraser'la silicem. Yani oldu da dediğin prof. yazılımlar silmiş olduğum dosyayı geri getirebilse bile getirdiği dosya zaten bozuk bir dosya olacak.

viking20
17-01-2009, 22:30   |  #16  
viking20 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 141
7,681 mesaj

East Tech Eraser ile sil.

Son Düzenleme: viking20 ~ 17 Ocak 2009 22:31
_cypher_
18-01-2009, 00:20   |  #17  
Yıllanmış Üye
1,389 mesaj

ben yazılımdan bahsetmedim profesyoneller derken bu işi yapan şirketleri kastedtim
bunlar senin içeriğğini değiştirdiğin dosyanın direk eski wersionlarınada ulaşabiliyor(uzerine weri yazılmadıysa) sebebide okuma yazma kafasının yeni yaptıgın değişikliği eski dosyanın uzzerine yazmayıp o an bulunduğu yere yazmasi ve adreslemeyi yazdıgı yere gore deistirmesi eski dosya oldugu gibi kalıor yani