dosya&klasör silememe

hemkemal
27-10-2008, 18:11   |  #26  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
146 mesaj

DOS’ta dosyaları düzenleme ve oluşturma için Edit programını kullanabilirsiniz. Bu program vasıtası ile dosyalarınızı açıp değişiklikler yapabilirsiniz. Bu programın ismi EDIT.COM ‘dur. Edit Autoexec.bat Yazarak autoexec.bat dosyasında değişiklikler yapabilirsiniz. ATTRIB (DOSYA ÖZELLİKLERİ) Del komutu ile silemediğiniz dosyalar oldu mu? Bir dosya sadece okunabilir, sistem veya gizli dosya olarak belirlenmişse normal yollarla silinemezler. Eğer sizde bazı dosyaların kolayca silinebilmesini istemiyor veya silmek isteyip de silemediğiniz dosyalar bulunuyorsa Attrib komutu ile o dosyanın özelliklerini değiştirmelisiniz. Bu dosyanın ismi ATTRIB.EXE’dir. Attrib dosyaadı özellikler Şeklinde kullanılır. Dosya adı olarak bir dosya verebileceğiniz gibi ? ve * karakterlerini kullanarak birden fazla dosyanın özelliklerini de değiştirebilirsiniz. Dosyaların özellikleri ise üçüncü parametre ile değiştirilir. Üçüncü parametre verilmezse sadece özellikler görüntülenir, herhangi bir işlem yapılmaz. Bir özelliği kaldırmak için aşağıdaki parametreleri – işareti ile , o özelliği vermek için ise + işareti kullanmalısınız. R Sadece okunabilir dosya. Normal yollarla değiştirilemez ve silinemezler. H Gizli dosya. Normal yollarla silinemezler ve Dır komutu parametresiz kullanıldığında listelenmezler. S System dosyası. Bu sadece bazı özel dosyalar için verilen bir özelliktir. Bu özelliğe sahip dosyaları silmeniz, değiştirmeniz veya taşımanız problemlere sebep olur. Bu dosyalarda normal yollarla silinemezler ve görünmezler. Örneğin A.doc dosyasına sadece okunabilir özelliği vermek için Attrib A.doc +r Cokgizli.doc dosyasını gizlemek için Attrib cokgizli +h Cokgizli.doc dosyasını gizlemek ve sadece okunabilir yapmak için Attrib cokgizli +h +r Sadece okunabilir olduğu için silemediğiniz bir dosyanın bu özelliğini kaldırmak için Attrib a.doc –r Ayrıca sadece dosyaları değil dizinleri de gizleyebilirsiniz Attrib Windows +h Komutu ile windows dizini gizlenmiş olur. Dır yazarsanız bu dizini göremezsiniz. CHKDSK(DİSK TESTİ) Bu program (CHKDSK.EXE) herhangi bir parametre olmadan kullanılırsa sürücü hakkında istatistiki bilgiler verir. (Boş alan, toplam alan, dosya sayısı gibi) C:\>chkdsk Birim Seri Numarası 0B26-13D9 1.048.395.776 bayt toplam disk alanı 25.182.208 bayt 231 gizli dosyada 9.601.024 bayt 575 dizinde 884.178.944 bayt 9.956 kullanıcı dosyasında 16.384 bayt bozuk sektörlerde 129.417.216 bayt disk üzerinde kullanılabilir 16.384 bayt her ayırma biriminde 63.989 toplam ayırma birimi disk üstünde 7.899 ayırma birimi disk üstünde kullanılabilir 655.360 bayt toplam bellek 578.240 bayt bot Chkdsk/F Diskteki hataları tespit ederek düzeltir. Diski (Disket veya harddiski ) hızlı bir şekilde test etmek için kullanılır. Daha detaylı Chkdsk /V Diskteki bütün dosyaları yol ismiyle birlikte ekrana listeler. Binlerce dosyayı ekrana listelemenin bir anlamı yoktur. Ancak ekrana listelemek yerine bir dosyaya yazması istenirse bu dosya daha rahat incelenebilir. Chkdsk /V > Dosyalar Diskteki bütün dosyalar yolları ile birlikte Dosyalar isimli dosyaya yazılır. Edit programı ile bu dosyanın içeriği incelenebilir. Chkdsk /V > LPT1 Bütün dosyalar yazıcıya gönderilir. SCANDISK( DİSK PROBLEMLERİ ÇÖZÜMÜ) Scandisk programını kullanarak diskinizdeki problemleri gidermesini sağlayabilirsiniz. Chkdsk’den daha gelişmiş bir programdır. Diskteki birçok problemi bulup giderebilir. Bu programın ismi SCANDISK.EXE ‘dir.

hemkemal
27-10-2008, 18:13   |  #27  
Yıllanmış Üye
146 mesaj

+ bu başka üstekiyle karıştırma

başlat>çalıştır>regedit yap cıkan sayfada F3 yap silemediğin dosyanın ismini gir ve ara buldugu yerlerde o dosyayı sil ve tekrar F3 yap taki tumunu silene kadar sonra pc yı tekrar başlat

hemkemal
27-10-2008, 18:15   |  #28  
Yıllanmış Üye
146 mesaj

XL Delete 1.5.2434

İndir : http://www.xldevelopment.net/downloads/XLDeleteSetup.exe

physfg
27-10-2008, 18:20   |  #29  
Yıllanmış Üye
1,686 mesaj

walla da dün kayıt oldum siteye bu kadar yardım bulacağımı zannetmiyordummm
hemkemal baya bilgi verdin son seri yi de deneyecem

çok müteşekkirim

selametle

hemkemal
27-10-2008, 18:25   |  #30  
Yıllanmış Üye
146 mesaj

Bilgi verebildiysem ne mutlu bana

physfg
27-10-2008, 18:31   |  #31  
Yıllanmış Üye
1,686 mesaj

regedit i de yemedi
yani bulamıyor öle bi klasörü

hemkemal
27-10-2008, 18:32   |  #32  
Yıllanmış Üye
146 mesaj

allahım :D böyle bir soru 4 sayfa uzadı :D allahımm :D

hemkemal
27-10-2008, 18:33   |  #33  
Yıllanmış Üye
146 mesaj

NTFS dosya sisteminin zaaflarından bir tanesi içerisinde yabancı karakter barındıran dosya ve klasörleri silememesidir. Bu dosya ve klasörlere en güzel örnek olarak Symantec ürünleri tarafından oluşturulan NPROTECT klasörünü gösterebiliriz. Ana dizini altında, RECYCLER klasörünün içerisinde yer alan bu alt klasör maalesef hiçbir şekilde silinemez. Norton Protected Recycle Bin'in kullanımı ile oluşturulan NPROTECT klasöründen kurtulmak istiyorsanız yapabileceğiniz tek şey Microsoft Knowledge Base'de bahsedilen yöntemi kullanmaktır. WIN + R tuş kombinasyonunu kullanarak komut çalıştırma penceresini görüntüleyin, CMD yazıp ENTER tuşuna basın. Yukarıda örneğini verdiğimiz ‘c:\recycler\nprotect\' klasörünün içeriğini silmek için şu komutu kullanmalısınız:         Kod:

del \\?\c:\recycler\nprotect\*.*

Klasörü tamamen silmek içinse,         Kod:

rd \\?\c:\recycler\nprotect\

komutunu çalıştırabilirsiniz
Bu dosya ve klasörleri kaldırdığınızda normalden daha az görünen disk alanının artık doğru olarak rapor edildiğini görebilirsiniz. Bu püf noktamız sadece yabancı karakter barındıran dosya ve klasörler için geçerlidir. Herhangi bir sebepten dolayı Windows tarafından kullanılan ve silinmesine izin verilmeyen alanları yukarıdaki komutları kullanarak silmeniz mümkün değildir.

hemkemal
27-10-2008, 18:36   |  #34  
Yıllanmış Üye
146 mesaj

http://www.tune-up.com/download/

Tune Up

e-mail adresini yaz gelsin indirme adresi

hemkemal
27-10-2008, 18:37   |  #35  
Yıllanmış Üye
146 mesaj
hemkemal
27-10-2008, 18:39   |  #36  
Yıllanmış Üye
146 mesaj

ZSoft Uninstaller

İndir : http://www.zsoft.dk/downloads/ZSoft_Uninstaller_2.3.1.4.exe

Tanıtım:
Windows XP mi kullanıyorsunuz? Yüklediğiniz programları silemiyor ve sistemde kalıyor mu? diyorsunuz, Tamamen sil seçeneği yok mu diyorsunuz? İşte tam size göre bir program ZSoft Uninstaller.

ZSoft Uninstaller, bilgisayarınıza yüklediğiniz programları kolaylıkla silbilen bir program. ZSoft Uninstaller, arama motoru sayesinde bütün sisteminizi tarayıp silemediğiniz programları ya da sildiğiniz programlardan geride kalan dosyaları silebilen bir program. Diyelim ki Silmek isteyipte silemediğiniz bir program var ZSoft Uninstaller'in kendi arama motoru ile aratıyorsunuz o size programın dosyalarını buluyor "Uninstal" seçeneğine tıkladığınız anda programı tüm sistemden kaldırıyor.

ZSoft Uninstaller, kendi alanında oldukça başarılı bir program daha beta sürüm olmasına rağmen oldukça marifetli boyutunun küçük olmasına ücretsiz oluşuda eklendiğinde oldukça ilgi çekiyor.

hemkemal
27-10-2008, 18:41   |  #37  
Yıllanmış Üye
146 mesaj

Bilgisayarımızı yeniden başlatıyoruz
Başlangıç sırasında F8 tuşuna basıyoruz.
Gelen menüden Komut İstemiyle Güvenli Modu seçiyoruz.
XP açılıyor kullanıcı seçiminde Administrator ile oturum açıyoruz.
Karşımıza DOS penceresi geliyor.
DOS komutlarıyla silinmeyen dosyanın bulunduğu klasöre gidiyoruz.
Gireceğimiz dizin “d:\oyun” olsun. İlk önce “cd d:” sonra “cd oyun” yazıyoruz.
DIR komutuyla dosyaları indeksliyoruz. Örnek dosya ismi “silinmeyendosya.exe”
Komut satırına “d:\oyun\del silinmeyendosya.exe” yazıyoruz ve işlem tamam.
İki kez Ctrl+Alt+Del yaparak bilgisayarı yeniden başlatabiliriz.

Bu şekilde yaparak sorunu çözdük. Fakat bazı durumlarda sileceğimiz dosyanın ismi çok uzun olabilir.

Çok uzun dosya ismi ile karşılaştığımızda dosyanın ismini tam yazsak bile bilgisayar işlemi yerine getirmeyebiliyor. Bunu çözmek için silme komutunu şöyle yazabilirsiniz.

Dosya ismi “silinmeyendosya_sil_silebilirsen_234235623.exe” #61514;
Adres satırına “d:\oyun\del silin*.exe” yazdığımızda “silin” ile başlayan bütün dosyalar silinmiş olucaktır.

Uyarı: Eğer sileceğinizi dosyanın ismi diğer dosyalarla benzerlik gösteriyorsa. Diğer dosyaları silmemek için komutu dosya isimlerinde farklılık oluşan yere kadar yazın.

hemkemal
27-10-2008, 18:41   |  #38  
Yıllanmış Üye
146 mesaj

Bunlar şimdilik yeter :D

physfg
27-10-2008, 18:41   |  #39  
Yıllanmış Üye
1,686 mesaj

hacım hemkemal tune up u ve kodları denedimmmmmmmmmmmmmm

nalet olsun böyle dosyaya.....sadece görünce gıcık oluyordum artık takıntı olduuuu

hemkemal
27-10-2008, 18:42   |  #40  
Yıllanmış Üye
146 mesaj

Z-soft koydum az yukarda

Kapalı Hesap (91855)
27-10-2008, 21:27   |  #41  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 27
2,006 mesaj

arkadaşım üzgünüm ama ben de konunun içinden çıkamadımAğlıyorAğlıyorAğlıyor

Son Düzenleme: Kapalı Hesap (41714) ~ 27 Ekim 2008 21:29
uGuR.uK
28-10-2008, 22:14   |  #42  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
8,316 mesaj

birsürü adam 4 sayfa cevap vermiş ve hiçmi biriniz "system volume information" klasörünün windows'un sistem geri yükleme birimi oldugunu bilmiyor. temizlemek icinde C'nin özelliklerine gelip disk temizleme'ye girin ve ordan diger seçenekler'e geçip en son olan hariç önceki tüm kayıtları temizleyin. bu diskte saglam bi yer açıcaktır.

samsamsa
28-10-2008, 23:47   |  #43  
Yıllanmış Üye
677 mesaj

sana kökten çözüm :)) formattan beter bişi xD alıntıdır...

Harddiskinizmi Bozuk,tamirciler Bana Kizacak Ama Olsun Buyrun...

arkadaşlar bu pro ile harddiskinizi fabrika çıkış haline getirebilirsiniz harddiskinde badsektör ve sektörel arızalar olan yani donanımsal değil yazılımsal bütün arızaları giderir,aldığım abi çok peşinde koşturttu ama sonunda aldım ve kendi westerndigital 200 gb lık harddiskimde kullandım ve sonuç mükemmel bu programı 2 yıl önce verdiği adamın şuan yazıcıoğlunda iş yeri varmış ve oradaki bütün arızalı h.diskleri 5 $ dan alıp bu pro ile düzelttikten sonra satış fiyatını siz düşünün ve bu kişi bilgisayardan hiç anlamıyor sadece işi bu,normalde maxtor firmasının yıllar öncesi yazılımı ama bütün h.diskleri görüyor ,şuan piyasada bulabileceğinizi sanmam neyse bu proyu zipten çıkarıp diskete kaydediyorsunuz sonra pc yi kapatıp ister açılışta biostan istersede açılışta f8 tuşu ile başlangıç ayarını floopy olarak gösterip başlatıyorsunuz ve program otomatik devreye girip h.diskinizi ve içindeki bütün bilgileri yani serisi falanı filanı hepsini size veriyor neyse pro başlayıp size hardiskinizi söylüyor next le geçip utulities kısmına giriyorsunuz oradan zero disk drive seçeneğini seçin ve bu kadar benimki 12 saat sürdü ama 200 gb için, en çok tamircilerin işine yarardı ama artık herkese veriyorum herkes kullansın 1.2 mb olduğundan çekememe problemleri olan dostlar için 3 ayrı yere upload ettim beğenirseniz zaten rep yada teşekkürle belirtirsiniz saygılar...

Birde ilave yapayım bazı arkadaşlar yedek bölümdeki bilgilerim gidermi diye sormuş bütün bilgileri siliyor olduğu için riske atmayın derim ben hiç denemedim ama büyük ihtimalle siler çünkü harddiskinizi sil baştan yapıp herşeyiyle sıfırlıyor saygılar...bu arada programın görüntülerini ilave edemiyorum çünkü işlem esnasında aldığım imageları yine h.diske atacağı ve onlardan tekrar silineceği için vede elimde 2. bir harddisk olmadığı için yayınlayamadım kusura bakmayın,elimden geldiği ve bildiğim kadarını size verebilirim çünkü yanlış birşey söyleyip yanlış yönlendirme yapmak istemem ...

ARKADAŞLAR KUSURA BAKMAYIN SON BİR AÇIKLAMA DAHA İLAVE EDEYİM BU PROGRAM BİR FORMAT PROGRAMI DEĞİLDİR,FORMAT EN ÇOK 1 SAAT SÜRER VE YÜZEYSEL OLARAK ÜZERİNE YENİ BİLGİLER YAZILANA KADAR SİLİNDİ GÖZÜKÜR,BUNUNLA İSE HARDDİSKİNİZE SIFIR YAZILIR YANİ HERŞEYİYLE SIFIRLANIR TERTEMİZ OLUR HATTA DAHA ÖNCE HARDDİSKİNİZDEN ZAMANLA SES GELMEYE BAŞLAR YA İŞTE O SESLERİN DAHİ KESİLDİĞİNİ VE SESSİZ ÇALIŞTIĞINI GÖRÜNCE SİZDE BENİM GİBİ % % EIRIRSINIZ EVET BU GERÇEK YANLIŞ DUYMADINIZ...

Buyrun Linkk .. http://rapidshare.com/files/23527710/mxblst4cd.zip

hayrını görün.. xD

physfg
29-10-2008, 09:33   |  #44  
Yıllanmış Üye
1,686 mesaj

samet 713
ben zaten hdd yi formatlamayı göze alamadığım için yol arıyorum...yılların arşivi ve 500Gb ayrıca pc ye floppy taktırmadım puha puha puha iş düştü şimdi nalet floppye gerçi formatlamama plsa idi dışarıdan bulur takardım...

yardım için şükran kesira

physfg
29-10-2008, 12:14   |  #45  
Yıllanmış Üye
1,686 mesaj
elazigli
birsürü adam 4 sayfa cevap vermiş ve hiçmi biriniz "system volume information" klasörünün windows'un sistem geri yükleme birimi oldugunu bilmiyor. temizlemek icinde C'nin özelliklerine gelip disk temizleme'ye girin ve ordan diger seçenekler'e geçip en son olan hariç önceki tüm kayıtları temizleyin. bu diskte saglam bi yer açıcaktır.
hacım zati hdd external ve dediğini onda denedim  sistemi geri yük-şimdi temizle diyorum pc mal mal bakıyor hiç bi işlem yapmıyor.......

ayrıca disk denetlemeyi çalıştırdım naha 2 saat geçti da %10 da ve şu an hdd ye erişilemez uyarısı veriyor denetlemeyi yarıda bıraksam sıkıntı olur mu?erişmeyi hallederim...