dosylar bozuk

enrique34
15-02-2009, 23:19   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
9 mesaj

Arkadaşlar merhaba.Çok canım sıkkın yardımcı olursanız sevinirim...

Laptopuma format çekmek istedim vista kurtarma cd'si ile yeniden sistemi yüklerken yanlış seçeneği seçtim ve D diskim olduğu gibi gitti ve sadece C: diski oluştu ve bilgisayarım sıfırlandı :( D diskimde bir çok çalışmam müziklerim onca resimlerim gitti :(

Bende araştırma yaptım ve EASEUS Data Recovery Wizard Professionel diye bir kurtarma programı indirdim yaklaşık 5 saatte 250gb harddiskimi taradı ve bütün silinen dosyaları buldu..Evet bu çok güzel ama istediğim gibi değil.

zip dosyaları, word dosyaları exel dosyları mp3 ler jpgler hiç biri açılmıyor dosya bozuk tahrip olmuş diyor ne yapmalıyım...Klasör isimleri aynen var ama hiç biri çalışmıyor anlayacağınız bozuk ne yapmalıyım..Lütfen yardımcı olun....

YasarS
15-02-2009, 23:35   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
1,238 mesaj

Yai üstünden bir format geçti.Geçmiş olsun sanırım yapılacak birşey yok hasarlı harddiskten veri alma başarılı olur ama üstünden format geçmişse zor.Birkaç popüler programla daha dene ama çok zayıf ihtimal

Banned
15-02-2009, 23:37   |  #3  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 21
5,777 mesaj

Bence;

1.) sistem hiç yeni veri yazmayın.
2.) easy recovery programını kullanın.
3.) Kurtarma aşamasında kurtarılan verilerin kayıt yeri olarak mutlaka harici medya seçin. (çıkarılabilir harddisk veya flaşdisk)

enrique34
15-02-2009, 23:43   |  #4  
OP Taze Üye
9 mesaj

evet zaten bende öyle yaptım gittim 200gb harici harddisk aldım...lost files dosyası içindeki önceden olan dosyalarım çıktı sadece klasör isimleri biraz farklı bazılarında root65 dir3456 gibi...Hepsini harici hdd'ye attım ama hepsi bozuk resimlerde bozuk zipler bozuk exeler bozuk...Diğer programlar veya sn.khramn easy recovery bunları düzeltebilirmi acaba?

Metal_Milita
16-02-2009, 00:02   |  #5  
Metal_Milita avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,011 mesaj

hasarlı arşivleri onarmanın mümkün olmadığını zannediyorum zaten formatlama yaparken biçimlendirme esnasında onlar temizlemişsin kalanlarda onun izleridir onlar kaybolmaz ama sağlamda olmazlar Recover My Files ın lisanslı sürümünü de dene belki farklı bir sonuç alabilirsin

enrique34
16-02-2009, 00:06   |  #6  
OP Taze Üye
9 mesaj

:( iyice moralim bozuldu 10 yıllık çalışmalarım uçup gitti :( onlar benim emeklerimdi parayla veya internetten indirilerek kazanılmış şeyler değil... Şimdi Recover My Files ile arama yaptırıyorum umarım başarılı olurum yoksa bütüm emeklerim kaybolup gidecek....Kendimi suçlu hissediyorum arşivlemediğim için

Banned
16-02-2009, 00:07   |  #7  
Banlandı
5,777 mesaj
enrique34
evet zaten bende öyle yaptım gittim 200gb harici harddisk aldım...lost files dosyası içindeki önceden olan dosyalarım çıktı sadece klasör isimleri biraz farklı bazılarında root65 dir3456 gibi...Hepsini harici hdd'ye attım ama hepsi bozuk resimlerde bozuk zipler bozuk exeler bozuk...Diğer programlar veya sn.khramn easy recovery bunları düzeltebilirmi acaba?
lost file dosyasından kurtardıysanız işiniz zor. Burdan kurarılanlar çok nadiren çalışmakta. Nacak bir ümit daha aynı dosyadan lost file içerisinde birkaç tane olabilmekte hernekedar bazıları çalışmasa bile bazan çalışanlar çıkabilmektedir. Normal dosya adlarıyla bulabilseydiniz o vakit çalışma ihtimali daha yüksek olacaktı. İşiye yararmı bilmem ancak kurtarma yapmayı denemeden önce haddiskinizi formattan önceki boyutlarda bölebilirmisiniz.Mükünse baytına kadar aynı boyutta C ve D diskiniz olsun ve bu şekilde D dikinizi taratın. Bu dosyalarınız losftfile değilde eski dosya adları altında ve sağlam olarak kurtarma ihtimalini artıracaktır. Ayrıca yok yere c diskinizi tarama ve c diskinizde silinen dosyaların taramalarda işi dahada karıştırması sıkıntısından kurtarcaktır.  Hatta tam boyutunu tutturabilirseniz partition recovery programı vb. ile partitionu bile geri getirme ümidiniz olabilir.

Banned
16-02-2009, 00:17   |  #8  
Banlandı
5,777 mesaj
enrique34
:( iyice moralim bozuldu 10 yıllık çalışmalarım uçup gitti :( onlar benim emeklerimdi parayla veya internetten indirilerek kazanılmış şeyler değil... Şimdi Recover My Files ile arama yaptırıyorum umarım başarılı olurum yoksa bütüm emeklerim kaybolup gidecek....Kendimi suçlu hissediyorum arşivlemediğim iç
Sizin çok iyi anlıyorum.
Bende geçen yıl bir defasında format atmadan önce verileri dvd ye yazdırmıştım. Meğerse benim alçak dvd yazıcım bozukmuş ve hatalı yazmış. Formattan sonra dvd leri ne kendisi okuyabildi nede başkası. Suç bendeki yazılanları kontrol etmeden format attım. DVD lerin sadece birinin içerisinde rahmetlik amcamın çektiğim tek videosu vardı. İlk işim dvd yi yazıcıyı çıkartıp kırmak oldu, çalışmalarım hala devam ediyor, aklıma düştükçe biryerlerini daha kırıyorum, dünde lensini kırdım.( Ondan intikamım yavaç ama acı olacak). DVD yide atmadım, kurtarma ümidim hala devam ediyor.Bunun harcinde harddikte sizinle hemen hemen aynı olayı birkaç defa bende yaşadım ama özellikle partitionu doğru yerden bölüp, üzerine yeni birşey yazmadığınız sürece genelde kurtarılıyor. Arıca bir şansınızda vista xp gibi standart biçimlendirme yapmayıp, hızlı biçimlendirme yapıyor. Buda demektirki verileriniz hala sapasağlam (üzerine yenileri yazılmayanlar) orada. Sizin için gerçekten çok önemli ise bilgisayarı kapatın veri kurtarma yerlerinin yolunu tutun. Onlar sizin kurtardığınız şekilde kurtarılıp okunamayan dosyaların dahi kodlarını açıp bizzat kodlarını düzeltebiliyorlar. Verilerinizi sorunsuzca okunabilir hale getireceklerdir.

enrique34
16-02-2009, 00:24   |  #9  
OP Taze Üye
9 mesaj

çok teşekkür ederim Sn.khramn yardımlarınız için....Son taramayı bitirdikten sonra verdiğiniz tavsiyeleri deneyeceğim...Ama bir şey sormak istiyorum...
Şimdi eskiden C ve D vardı...Şimdi D yok C'nin boyutunu tam olarak hatırlamıyorum ama 70 veya 80 arasında birşeydi..Ben daha garanti olsun diye bunu 60Gb'a sınırlasam yani C: 60 Gb , D 190 Gb olarak ayarlasam...olabilirmi yani bir sorun olurmu? Birde şimdi sistem kurulu nasıl böleceğim? Baktım hiç biri olmadı dediğiniz gibi veri kurtaranlara gidip bu işi yaptıracağım neysede vereceğim parasını..Benim için bilgiler daha önemli.

Banned
16-02-2009, 01:01   |  #10  
Banlandı
5,777 mesaj
enrique34
çok teşekkür ederim Sn.khramn yardımlarınız için....Son taramayı bitirdikten sonra verdiğiniz tavsiyeleri deneyeceğim...Ama bir şey sormak istiyorum...
Şimdi eskiden C ve D vardı...Şimdi D yok C'nin boyutunu tam olarak hatırlamıyorum ama 70 veya 80 arasında birşeydi..Ben daha garanti olsun diye bunu 60Gb'a sınırlasam yani C: 60 Gb , D 190 Gb olarak ayarlasam...olabilirmi yani bir sorun olurmu? Birde şimdi sistem kurulu nasıl böleceğim? Baktım hiç biri olmadı dediğiniz gibi veri kurtaranlara gidip bu işi yaptıracağım neysede vereceğim parasını..Benim için bilgiler daha önemli.
Önemli olan tam boyutu. Önceki C 70 gb sa yenisini 60 yapmak bir işe yaramaz. Öncelikle önceki ayrıma boyutunu hatırlamaya çalışsanız! Yinede isterseniz üzerine yeni veri yazılma ihtimaline karşı hatrıladığınız olası en eski boyutta bçlerek en azından üzerine yeni veri yazılma olasılığını ortadan  kaldırabilirsiniz. Disk bölme işlemini Bilgisayarım simgesini sağ tıklayıp yönet disk yenetiminden C diskini sağ tıklayıp birimi küçült seçeneği ile yapabilirsiniz. İsterseniz verileriniz için istenecek ücreti gözden çıkarttıyanız (1000-200 lira arası) bilgisayarı kapatın ve bir daha açmayın. Bu şekilde kurtarılma ihtimalini en fazla seviyede tutarsınız. Sonuçta bataklık gibi uğraştıkça verilerinizin kurtulma ihtimali daha fazla batabilir.

enrique34
16-02-2009, 01:41   |  #11  
OP Taze Üye
9 mesaj

Anlıyorum en azından o kısmı karantinaya almak gerek..çünkü hep sistem dosyaları falan çıkıyor aramalar hep büyük kalıyor...Ben C diskini 70 yapıp kalanını D diskine bırakayım ki yaptığım işlemler biraz daha azalır diye düşünüyorum...
Kafamda şu var yanlışmı düşünüyorum bilmiyorum ama Harddiskin şeklini bir cd gibi düşünüyorum.Ortasından başlayarak yazmaya başlıyor..Mesela C 70gb ise bu yuvarlağın 70gb lik kısmından sonra d diski başlıyor..yani ben d içine bişey kaydetmek istediğim zaman hdd kafası 60 gb kadar gidiyor ve boş olan kısma yazıyor öyle değilmi? yani düşüncem doğrumudur?

Banned
16-02-2009, 01:43   |  #12  
Banlandı
5,777 mesaj
enrique34
Anlıyorum en azından o kısmı karantinaya almak gerek..çünkü hep sistem dosyaları falan çıkıyor aramalar hep büyük kalıyor...Ben C diskini 70 yapıp kalanını D diskine bırakayım ki yaptığım işlemler biraz daha azalır diye düşünüyorum...
Kafamda şu var yanlışmı düşünüyorum bilmiyorum ama Harddiskin şeklini bir cd gibi düşünüyorum.Ortasından başlayarak yazmaya başlıyor..Mesela C 70gb ise bu yuvarlağın 70gb lik kısmından sonra d diski başlıyor..yani ben d içine bişey kaydetmek istediğim zaman hdd kafası 60 gb kadar gidiyor ve boş olan kısma yazıyor öyle değilmi? yani düşüncem doğrumudur?
Aynen.cd değilde 30 cm lik  çizgi üzerinde 60 cm C ise 61 de D başlıyorsa D ye veri yazmak istediğinizde yazma 61 den başlamakta.İsterseniz önce anllattığım şekilde diski bölüp sonra  oluşan ham alanda sağ tıklayıp yeni birim seçeneği ile HIZLI BİÇİMLENDİRMEYİ kullanarak D yi oluşturun ve tarama yaparak şansınız deneyin. Ya turtarsa hesabı.

Son Düzenleme: khramn ~ 16 Şubat 2009 01:46
enrique34
16-02-2009, 01:44   |  #13  
OP Taze Üye
9 mesaj

Birde şu disk kısmının resmini çektim böleceğim 70Gb yapacağım ama tam anlayamadım  [URL=www.resimupload.com/ds824951243_res.html][/URL]

Banned
16-02-2009, 01:47   |  #14  
Banlandı
5,777 mesaj
enrique34
Birde şu disk kısmının resmini çektim böleceğim 70Gb yapacağım ama tam anlayamadım  [URL=www.resimupload.com/ds824951243_res.html][/URL]
Çok küçük,uplada ettikten sonra  büyük formatın linkini ekleyebilimisiniz.

enrique34
16-02-2009, 01:51   |  #15  
OP Taze Üye
9 mesaj

Çok teşekkür ederim gerçekten yardımlarınız için çok zahmet verdim sizede..

Banned
16-02-2009, 02:03   |  #16  
Banlandı
5,777 mesaj
enrique34
Çok teşekkür ederim gerçekten yardımlarınız için çok zahmet verdim sizede..

Siz en iyisi küçülltme işinede girmeyin.En fazla 96 gb ta kadar küçültmenize izin veriyor. Yani şu anda kullanılan sistem dosyalarından 134. GB ta bulunanlar var ve bunlar daha fazla küçültme yapmanıza (örn. 70 gb ta küçültmenize) izin vemeyecektir. Bu durumdan kurtulmak için disk birleştirme yapmanız gerekir ama çoğu zaman sistem disklerinde disk birleştirme bile işe yaramamaktadır. Madem 10 yıllık emeğiniz, cana geleceğine mala gelsin deyip gidip veri kurtarma yaptırın. Keşke daha fazla yardımcı olabilsedim.
Bildisayarların bu recovery olayı böyle işte. Normal işletim sistemi dvdnizi verseler canları çıkar sanki. Aklınızda bulunsun birdaki format recovery bölümü yada dvd lerini kullanmayın. İndirin netten normal işletim sistemini kurun, kraklayın, kullanın.Ben öyle yaptım. Recoveryde hem bu tür proplemler olabilmekte, hem sistemde yok yere 6-7 gb lık recovery bölümü için alan ayrılmakta, hemde recovery ile  gereksiz, reklam amaçlı, bir işe yaramaz bir sürü yazılım sisteme kurulmakta .

enrique34
16-02-2009, 02:09   |  #17  
OP Taze Üye
9 mesaj

Haklısınız ne kadar teşekkür etsem azdır size...Öyle yapacağım artık gideceğim bakalım ne kadar diyecekler.Evet bende hep böyle yapıyordum normal cd'den yapıyordum bu işi ilk defa böyle kurtarma yaptım vahlanmanın bir faydası yok.Emeklerim hatıralarım çok bunun için yarın ilk işim hepsini arayıp fiyat almak olacak.Umarım olurda başka birşey istemiyorum.Tekrar teşekkür ediyorum size.