DSL ışıgı yanmıyor

messy
13-01-2009, 22:30   |  #1  
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
40 mesaj

Arkadaşlar ben dün internete bağlanabiliyordum..Ancak bugün bağlanamıyorum zyxel modemimin dls ışıgı yanmıyor...Modem kurulumunu tekrar yapayım diyorum yarıda hata veriyor ve devam etmiyor..DSL ışıgı neden yanmıyordur ve modem kurulumu neden devam etmiyordur?Yardım ederseniz çok sevinirim..

Fatih_ARMAĞAN
13-01-2009, 22:46   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
2,804 mesaj

DSL ışığının yanmamasındaki temel sebebler
Adsl hattınınız olmamasından,
Gelen kablonuzda sıkıntı olmasından,
Splitter ınızda sorun olmasından.
modeme gelen tel kablosunda sorun olmasından.

sonuç olarak genel olarka söylemek gerekirse DSL ışığını yanmama sebebi Modeminizin herhangi bir DSL hattını algılamadığına işarettir buda yukarıda saydığım sorunlara tekabül eder.
tabi modeminizinde sorunlu olma ihtimalinide unutmamak lazım.

evinizde bulunan telefon ek kablolarını kontrol etmenizi,
mümkünse tel kablolarını ve splitter cihazınızı değiştirmenizi

elinizin altında farklı bir modem var/yada temin wedebiliyorsanız en azında takıp DLS ışığının yanıp yanmayacağını test etmenizi öneririm.

eğer farklı Adsl cihazında DSL ışığı yanarsa büyük ihtimalle modeminiz bozuk yada bir uyumsuzluk sorunu var.

son olarak modeminize hard reset atın
modem cihazının arkasında iğne ucu kadar bir giriş bulunur ufak bir iğne yada ataş yardımı ile bahsettiğim düğmeye 6-8 sn kadar bir kaç defa basılı tutun.
ve daha sonra modeminizi tekrar yapılandırmayı deneyin.

DSL ışığının modemi yapılandırma ile bağlantısı yoktur modeminiz ayarsız olmasa bile DSL ışığının mutlaka yanması gerekir.

Ayarlar yapıldığında İnternet yada PPP vb.ışık aktif olur.

eğer tüm bunları yaptığınız taktirde sorun düzelmez eve gelen kablonuzda yada bağlı olduğunuz santralde sıkıntı vardır.

TTnet i aradıgınızda size ne kadar bir sıkıntı yok desene tekrar tekrar arayın..
gerekirse baglı oldugunuz telekom bölge mudurluğunu arayın.
sorun olmadıgından iyice emin olun.

saygılar..

messy
13-01-2009, 22:56   |  #3  
OP Yeni Üye
40 mesaj

Üşenmeyip beni aydınlatmak için bukadar kapsamlı cevap yazdığınız için çok teşekkür ederim..Saolun...

Fatih_ARMAĞAN
13-01-2009, 23:04   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
2,804 mesaj

rica ederim. ;)

İyi geceler...

teknocat
09-07-2010, 10:31   |  #5  
Taze Üye
7 mesaj

hayır fatih_armağan 
splitter da sorun yok
hatta sorun oldu ana telefon kablolarına spilliter taktım
bu problem bende de var bunu TurkTelekom yapıyor atkadaşımdada oluyomuş te çözüm modemin fişini çekipp takmak.sebebi millet torrent kasmasın diyedir diye düşünüyorum