dualcore ile core2duo arsındaki fark?

HPQ-User
25-12-2008, 09:49   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

utku sormuş:
toshiba L300-1A6 MODEL NOTEBOOK aldım.işlemcisinin dual core olduğu ve çift çekirdek olduğu yazıyor özelliklerde.dualcore çift çekirdek oluyormu.ayrıca vista ultimate 64 bit kullanıyorum.64 bit desteklemesi kafamı karıştırdı.benim makina tek çekirdekmi yoksa çift çekirdekmi.bu konularda çok bilgili değilim.fakat bildiğim kadarıyla core2duo lar çift çekirdekli geçiyor sanırım.dul core ile core2duo arasındaki fark nedir.dual core un çift çekirdeklisi olurmu....Teşekkürler.

Soru Türü: Donanım
İşletim Sistemi: Windows Vista
Sistem Özellikleri:
toshiba L300-1A6 MODEL NOTEBOOK

İnternet Tarayıcı: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 7.0; Windows NT 5.1; InfoPath.1)

viking20
25-12-2008, 10:25   |  #2  
viking20 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 141
7,681 mesaj

Intel® Pentium® Dual-Core Processor

Performance\Desktop Performance

Mobile Performance

Edit:nette forumlarda verilen bilgilerin çoğu sallama,uydurma bilgiler,itibar etmeyin.
testler

---

----
İşlemci Numaraları

Intel® işlemci numaraları, bir ürün ailesindeki işlemcileri kolayca ayırt edebilmenizi ve daha bilinçli kararlar verebilmenizi sağlar.
İşlemci numaraları, işlemcinin temelini teşkil eden mimari, önbellek, veri yolu, işlemci hızı ve yaşadığınız deneyimleri geliştirecek diğer Intel teknolojilerini kapsayabilecek çeşitli özelliklere dayalıdır.  
Bir marka veya işlemci ailesi içinde, bir işlemci numarası:
Yaşanacak deneyimin genelini etkileyebilecek geniş özellikler dizisini gösterir
İşlemci ailesi (örneğin Intel Pentium® 4 işlemci ailesi veya Intel® Xeon® işlemci ailesi) dahilindeki ilgili özellikleri ayırt eder.
Güç ve performans ile ilgili özellikleri gösteriyor olabilir.

İşlemci numarası, işlemci seçerken göz önünde bulundurulması gereken tek etken ya da bir performans ölçütü değildir.
Rakamların özellikle de işlemci ailelerine bakıldığında kendine özgü bir anlamı yoktur. Örnek olarak, 8'in 6'dan büyük olması, 840'ın 640'tan "daha iyi" olduğu anlamına gelmez.
Bununla birlikte, işlemci numaraları arasındaki doğrusal artış,özelliklerin de doğrusal olarak arttığını göstermez. Örneğin Intel® Pentium® M işlemci 760 ve Intel® Pentium® M işlemci 765 arasındaki işlemci özellikleri farkı, her ikisi arasında beş basamaklık bir fark da olsa, Intel® Pentium® M işlemci 765 ile Intel® Pentium® M 770 işlemci arasındaki farkla aynı olmayacaktır..
İşlemci numaraları belirli sistem yapılandırmalarını göstermez ve sistem düzeyi standartlarının yerini almaz.  
----

Edit:tablo alıntı olup,sunulan verileri doğrulama fırsatım olmadı.Arkadaşlarımın konuya katkılarını bekliyorum.Ben hasta AMD ci olduğum için olaya çok yakından bakmadım.

Son Düzenleme: viking20 ~ 25 Aralık 2008 11:50
titi_boss_14
25-12-2008, 12:32   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
892 mesaj

VİKİNG USTA GENE DÖKTÜRMÜŞ WALE

DUAL CORE DA  İŞLEMCİ TEK ÇEKİRDEKTİR BİRİ GERÇEK BİRİ SANALDIR

CORE 2 DUO DA İSE 2 SİDE GERÇEK ÇEKİRDEKTİR

Ozan Can
25-12-2008, 20:35   |  #4  
Yıllanmış Üye
913 mesaj
viking20
Intel® Pentium® Dual-Core Processor

Performance\Desktop Performance

Mobile Performance

Edit:nette forumlarda verilen bilgilerin çoğu sallama,uydurma bilgiler,itibar etmeyin.
testler

---

----
İşlemci Numaraları

Intel® işlemci numaraları, bir ürün ailesindeki işlemcileri kolayca ayırt edebilmenizi ve daha bilinçli kararlar verebilmenizi sağlar.
İşlemci numaraları, işlemcinin temelini teşkil eden mimari, önbellek, veri yolu, işlemci hızı ve yaşadığınız deneyimleri geliştirecek diğer Intel teknolojilerini kapsayabilecek çeşitli özelliklere dayalıdır.  
Bir marka veya işlemci ailesi içinde, bir işlemci numarası:
Yaşanacak deneyimin genelini etkileyebilecek geniş özellikler dizisini gösterir
İşlemci ailesi (örneğin Intel Pentium® 4 işlemci ailesi veya Intel® Xeon® işlemci ailesi) dahilindeki ilgili özellikleri ayırt eder.
Güç ve performans ile ilgili özellikleri gösteriyor olabilir.

İşlemci numarası, işlemci seçerken göz önünde bulundurulması gereken tek etken ya da bir performans ölçütü değildir.
Rakamların özellikle de işlemci ailelerine bakıldığında kendine özgü bir anlamı yoktur. Örnek olarak, 8'in 6'dan büyük olması, 840'ın 640'tan "daha iyi" olduğu anlamına gelmez.
Bununla birlikte, işlemci numaraları arasındaki doğrusal artış,özelliklerin de doğrusal olarak arttığını göstermez. Örneğin Intel® Pentium® M işlemci 760 ve Intel® Pentium® M işlemci 765 arasındaki işlemci özellikleri farkı, her ikisi arasında beş basamaklık bir fark da olsa, Intel® Pentium® M işlemci 765 ile Intel® Pentium® M 770 işlemci arasındaki farkla aynı olmayacaktır..
İşlemci numaraları belirli sistem yapılandırmalarını göstermez ve sistem düzeyi standartlarının yerini almaz.  
----

Edit:tablo alıntı olup,sunulan verileri doğrulama fırsatım olmadı.Arkadaşlarımın konuya katkılarını bekliyorum.Ben hasta AMD ci olduğum için olaya çok yakından bakmadım.

miilet 1000 2000 mesaj yapıyo ama önemli olan böle mesajlar yazmaktır

Kaya Erdoğdu
25-12-2008, 20:44   |  #5  
Yıllanmış Üye
1,281 mesaj

kardeşim biraz türkçeye çevirmeye çalışsan anlarsın dual core'nin ne oldunu çift çekirdek :)

Reborn91
25-12-2008, 20:55   |  #6  
Reborn91 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
3,307 mesaj

İşlemci alırken en azından core2duo olmasına dikkat edin. Core2duo dual core işlemcilerden sonra çıkan seridir. Avantajı daha az ısınması ve buna bağlı olarak overclock'a daha yatkın olmasıdır. Performansı da daha fazladır.

Üzülmeyin sizinkide çift çekirdek. Keşke almışken core2duo alsaydınız.

ozanaab
25-12-2008, 20:58   |  #7  
Yıllanmış Üye
1,434 mesaj

dual core şift çekirdek gibi çalışan ama tek çekirdek olan işlemcidir. tek çekirdekten hızlıdır günümüz için ortalama bi pc ye yeterlidir.
bu modda bilgisayar 1 çekirdeği 2 çekirdekmiş gibi çalıştırır.
core2duo da ise ayrı 2 tane çekirdek vardır ve bunlar tek tek çalışırlar.
performansları dual core lere göre yüzde 15-20 fazladır. üst düzey işlemcilerdir. önbellekleri yüksektir ve aynı anda çok sayıdaki uygulamayı kusursuz açabilmektedirler.