Dünyadaki internet sansürünün haritası çıktı!

CHIP Online
19-08-2013, 21:00   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

Tüm ülkelerdeki internet sansürünün haritasını çıkardılar! İşte haritada Türkiye'nin yeri...

Okumak için: https://www.chip.com.tr/haber/dun ... si-cikti_42076.html

Resimlerle: İnternet dünyası haritalara sığdırılırsa...

İnternet sansürü artık dünyaya yabancı bir kavram değil. 10 yıl önceki özgür ortama oranla bugün pek çok ülkede, İnternet'te yazılanlara, paylaşınlara büyük oranda müdahale edebiliyor. Ayrıca bazı ülkeler, beğenmediği her web sitesine sorgusuz sualsiz erişimi engelleyebiliyor veya gücü yetiyorsa, web sitelerini kapatabiliyor. Kullanıcılar da bu sansürden nasibini alıyor ve sansürcü ülkeler vatandaşlarını ağır cezalarla sindirmeye çalışabiliyorlar.


İşte tüm bu yasakların incelendiği bir araştırmanın sonucuna göre, dünyadaki internet sansürünün durumu haritalaştırıldı


Yukarıdaki haritada yeşil bölgeler, internette sansürün olmadığı ülkeler. Koyu sarılar ise şu anda sansür uygulamasalar bile yakın tarihte sansür uygulamak için planları olan ülkeler. Açık sarılar, sansürün nispeten hafif olarak uygulanadığı ülkeler. Griler, hakkında bilgi sahibi olunmayan ülkeler. Diğer renkler ise, ağır sansür uygulamalarının olduğu ülkeleri belirtiyor.


Türkiye de, haritada, hafif sansür uygulamaları olan ülke olarak geçiyor. Bu kategoriye, az sayıda web sitelerine erişimin engellendiği ve hukuçuların sansüre karşı haklarını savunabildiği, mahkemelerin tarafsız hareket ederek sansür uygulamalarını kaldırdığı bazı ülkeler dahil ediliyor.

Tüm Konu: Dünyadaki internet sansürünün haritası çıktı!

Resimlerle: İnternet dünyası haritalara sığdırılırsa...

Kaynak: www.chip.com.tr