Düşük Power Supply

HPQ-User
02-07-2011, 10:05   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

Ayberk sormuş:
Yaklaşık iki sene önce bilgisayarıma ekran gtx275 kartı aldım. Kart için önerilen sistem gücünün 550w olmasına rağmen bilgisayarcıya  değiştirmelimiyim sorduğumda "senin güç kaynağın çift sarımlı o yüzden rahat idare edersin" şeklinde bir cevap aldım. Ben de test etmek için orada gta4 ün benchmark'ını çalıştırdım ve bir de windows7 nin sistem skorlarını güncelledim. İnternette başkaların skorlarıyla karşılaştırdığımda sistemim 7.2 verip internetteki kullanıcılarda 7.3 verdiğini görünce sistemin stabil çalıştığına karar verip bilgisayarı aldım geldim.

Gerçekten bilgisayarcının dediği gibi hiç bir sorun olmadan çalışıyordu ki 10-11 ay önce 1Tb Maxtor harddisk takıncaya kadar. HDD yi taktıktan 2 ay sonra bozuldu ve servise verdim. Servisten düzeltilmiş bir şekilde geldi ve geldikten sorna 2 ay sonra yine bozuldu. Haliyle servise tekrar gönderdim ve bu sefer maxtor yerine samsung marka hdd gönderdiler.

Geçen bu süre içinde sorunun bana gelen hard disklerden olduğunu düşünmüştüm fakat 3 hafta önce bu harddisk de bozulunca aklıma ekran kartını aldığımda gelen soru geldi. PSU yetersiz kaldığından dolayı aldığım yeni harddiski sürekli olarak bozuyor olabilir mi?

(Ayrıca işlemci uzun zamandır 3.12Ghz ye hız aşıttırmalı konumda ekran kartından sonra da değerleri normale çekmedim.)

Sürekli olarak bozulan hard diskim yüzünden bilgisayarla iş yapamaz konumdayım. Her servise gidişten sonra bir buçuk ay olmadan gelmediğinden dolayı bu durumda eski harddiski kullanmak durumdayım fakat kalıcı bir çözüm malesef değil.
Çünkü bilgisayarı oyundan ziyade kayıtlar için kullanıyorum. Sürekli olarak ses dosyalarının yedeğini almam pek mümkün değil.Ayrıca cubase vst leri zaten eski hdd min kapasitesi kadar.

Şimdiden cevaplayacak arkadaşlar için teşekkür ediyorum ;)

Soru Türü: Donanım
İşletim Sistemi: Windows 7
Sistem Özellikleri:
Asus 350W Power Supply
Asus P5PL2E Anakart
Intel E6600 İşlemci
3Gb Ram
Zotac GTX 275 Ekran Kartı

İnternet Tarayıcı: Opera/9.80 (Windows NT 6.1; U; en) Presto/2.9.168 Version/11.50

Kapalı Hesap (203105)
02-07-2011, 10:29   |  #2  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 4
4,414 mesaj

bütçe belirtin psu tavsiyesinde bulunayım 350 W psu hiç o karta gidermi hangi marka hangi kalitede olursa olsun sonra böyle HDD leriniz yanar iyi valla ekran kartınız yanmamış  psu almanız şart max. bütçe ne kadar

melen
02-07-2011, 10:32   |  #3  
melen avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
3,638 mesaj

Evet. Parçalarınıza PSU voltaj vermek zorundadır. Bilgisayar, kendi içindeki parçaların hepsine voltaj verir, ve bu voltaj gücünü de güç kaynağından alır. CPU'nuzun hız aşırtması da kendisine çekilen voltaj değerini artıracaktır. Büyük ihtimalle sorun PSU yetersizliğinden kaynaklanıyordur. Yeni ve +80 Bronz bir PSU almanız işe yarayacaktır diye düşünüyorum ben. Ayrıca GTX275 tek başına 219W çekebiliyor. Yâni her an bir parçayı yakabilme ihtimâliniz var.

Kapalı Hesap (154666)
02-07-2011, 18:08   |  #4  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 16
4,901 mesaj

Hız aşırma işlemini sıfırlayıp bir süre daha denemenizi öneririm.
Hız aşırtma işleminde, bilgisayar sadece çekilen güç katsayısı ile değil aşırı voltaj dalgalanmaları da gösterebilir.