DUYGU SÖMÜRÜSÜNE KURBAN GİTTİK

make-believe
03-09-2006, 22:01   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,836 mesaj

Arkadaşlar bazıları duygu sömürüsü yapmıyorum diyerek Chip forumda, kendilerine yardım edilmesini istiyorlar. Bu talepte bulunan arkadaş(lar)bunda samimi de olabilir yada çok iyi tiyatrocu olabilirler burda bunu tartışmayacağım fakat başımıza öyle bir iş geldiki artık güvenim insanlara çok sarsıldı. Olay şu: Gündüz vakti. Biri zile bastı. Camdan baktık bir kadın. 40 yaşlarında. Düzgün bir türkçeyle ve yüksek sesle, dilenci olmadığını kocasını kaybettiğini ve madur olduğunu, mümkün se cam yada halılarımızı yıkamak istediğini söyledi. Eşim de, iyi niyetle kadını konuşmak için kapıya çağırdı. Zaten camlarımız silinecekti, iyi denk gelmişti diye düşündü eşim. Kadın kapıda küçük kızımızı görünce, kendisinin de bir kızı olduğunu şu anda bir hastanenin neroloji bölümünde yattığını ve ona ilaç alması gerektiğini ama 50 YTL'yi bulamadığını söyledi. Ben tabi baba yüreği ile bunu duyar duymaz hiç tereddüt etmeden çıkarıp kadına 50 YTL verdim, çocuğunun ilacını hemen alabilsin diye. Kadın bunu görünce, "Ne diyeceğimi bilemiyorum çok teşekkür ederim" diye de defalarca teşekkür etti. Bizden hatta güvenilir insanlara kendisini tavsiye etmemizi rica etti... Ertesi sabah camlarımızı silmesi için anlaştık. On gündür ne gelen var ne de giden... Duygu sömürüsü başlığını bu yüzden attım. Duygu sömürüsü artık akıl almaz biçimler aldı ne yazıkki. Bu olay yine de iyilik duygularınızı köreltmesin ve bu tür insanların gerçek ihtiyaç sahiplerine yardım etmenize engel olmasın... Saygılar.

tolga2207
03-09-2006, 23:17   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
793 mesaj

Yine de ucuz kurtulmuşsunuz. Bu tip insanların bir de kapıya geldikten sonra bayıltıcı gaz sıkıp evi soyan modelleri var. Artık ülke öyle bir duruma geldi ki herkes kısa yoldan voleyi vurma derdinde. Artık millet emek sarfedip karşılığını almanın hazzını unutacak seviyeye geldi. Yazık... ne diyeyim. Geçmiş olsun...

make-believe
04-09-2006, 00:46   |  #3  
OP Yıllanmış Üye
1,836 mesaj
tolga2207
Yine de ucuz kurtulmuşsunuz. Bu tip insanların bir de kapıya geldikten sonra bayıltıcı gaz sıkıp evi soyan modelleri var. Artık ülke öyle bir duruma geldi ki herkes kısa yoldan voleyi vurma derdinde. Artık millet emek sarfedip karşılığını almanın hazzını unutacak seviyeye geldi. Yazık... ne diyeyim. Geçmiş olsun...
Sağol Tolga'cım, teşekkür ederim.

seretan
04-09-2006, 01:12   |  #4  
Üye
65 mesaj

abi biz iyiligimizi yapalım gerisi allaha kalmıs..herseyin karsılıgını alıyo insanlar..senin gibi temiz kalpli insanlar olsa keske heryerde..

gecmis olsun

make-believe
04-09-2006, 01:30   |  #5  
OP Yıllanmış Üye
1,836 mesaj
seretan
abi biz iyiligimizi yapalım gerisi allaha kalmıs..herseyin karsılıgını alıyo insanlar..senin gibi temiz kalpli insanlar olsa keske heryerde..

gecmis

Teşekkür ederim.

Recep Baltaş
04-09-2006, 11:40   |  #6  
Recep Baltaş avatarı
CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 8
9,635 mesaj

Mecidyeköy de yürüyoruk.Bankalrın önünde...Adamın biri abi allah rızası için falan diyodu...Ayaktaydı genç sayılırdı...Yüz vermedik...Arkamızdan küfür etti...

Zaten bildiğim için pek te umrumda olmadı...

lazrailefsanesi
04-09-2006, 19:16   |  #7  
Yıllanmış Üye
1,393 mesaj

İstanbul'da abi bi milyonuz var mı? karsıya gecmek icin param yok.
Ankara'da abi bi milyonuz var mı? Batıkente gitmek için metro kartı alacam
Baska bir sehir siz yazın...
Bu insanların hic birinin karsıya gecmedigini hepimiz biliyoruz.En iyi ihtimalle 3-5 milyona kopek öldüren diye tabir edilen ucuz şaraplardan alıp kafayı buluyorlar.Ama tipe bi baktıgında eli yüzü düzgün çok insanda görüyorsunuz.Artık bu tür şeylerden o kadar bunaldık ki karşıdan afedersiniz diyen kişi adres soracak olsa bile durmuyor giderek duyarsız bi toplum oluyoruz.Bu gidişat beni çok düşündürüyo bazen.Üzülüyorum ama ne zaman da dursamda durduguma pişman oluyorum.En son durduğumda nerdeyse bogazıma dayalı bi bıcak abi bunlar cok ucuz bak yanımda takım var alır mısın? 50 milyon ama sana 20 ye bırakırım dedi.Arkadan arkadaslar gelmeseydi belki de simdi 20 milyona bıcak takımım vardı belki de ben yoktum.İş bu raddeye geldi.Nerdeyse bireysel silahlanmaya evet bende varım demeye başlayacam.

TuncaBozkurt
05-09-2006, 14:40   |  #8  
Yıllanmış Üye
4,805 mesaj
Recep Baltaş
Mecidyeköy de yürüyoruk.Bankalrın önünde...Adamın biri abi allah rızası için falan diyodu...Ayaktaydı genç sayılırdı...Yüz vermedik...Arkamızdan küfür etti...

Zaten bildiğim için pek te umrumda olmadı...

büyük ihtimalle diğerleri de içlerinden küfreddiyorlardır.

Kombat
16-09-2006, 00:08   |  #9  
Kombat avatarı
Yıllanmış Üye
425 mesaj

Bireysel silahlanmaya EVET.Şehir eşkiyalarına derslerinin verilmesi gerekiyor.

Fox Mulder
17-09-2006, 12:00   |  #10  
Yıllanmış Üye
111 mesaj

ben öğrenciyim okulda millet arada para istiyor veriyorum sonra 1 2  ay geçiyor vermiyolar okullar kapandı hala alamadım bidaha kimseye borç vermicem

tolga2207
17-09-2006, 13:00   |  #11  
Yıllanmış Üye
793 mesaj
Kombat
Bireysel silahlanmayla elimize geçecek tek şey ülkenin daha çok vahşi batıya benzemesine yardımcı olmak olacaktır. Şehir eşkiyalarına en iyi dersi adalet vermelidir.
Sana da hak veriyorum aslında. Normalde iç huzuru sağlamak polisin görevidir ama polis te bu konuda yetersiz kaldığına göre vatandaşın yapacağı şey eğer imkanı varsa bir savunma sanatı öğrenmek.
Şöyle düşün, silahın olsa ve sana saldırılsa, sokak ortasında çıkartıp vuramayacağına göre en azında bir savunma sanatı bilirsen saldıranın en fazla kolunu bacağını kırarsın. İfadeni verirken de 'kendimi savundum' dersen bir problem yaşamayabilirsin. '-bilirsin' diyorum çünkü tam emin değilim. En azından bir avukata falan sormak lazım.
Ama savunma sanatıyla falan uğraşamam diyorsan artık son çare bibergazı veya elektroşok cihazından edinmek. Bana kalsa olmasa daha iyi olur ama sen bilirsin.

kusa
17-09-2006, 13:05   |  #12  
Yıllanmış Üye
360 mesaj
Kombat
dersleri verirken o kursunla bırını vurursa 3 yasındaki cocuk vuruldu gecen düşün biraz ama ozaman polıse ıhtıyac kalırmı elıne sılahı alan b ırbırını vursun cezasını kessın ozaman dusun...

Üzüm
19-09-2006, 23:30   |  #13  
Yeni Üye
40 mesaj

Bireysel silahlanma mantıki birşey değil arkadaşlar. Bireysel silahlanma arttığı takdirde Amerika'da her gün gördüğümüz o kepazelikleri bizde tecrübe ederiz. Neden mi bahsediyorum, tabii ki fakültelere dalıp, babalarından aldıkları silahlarla, derslik arkadaşlarını vuran şahıslardan. Bu husus üzerinde durulmasının gerekliliği muhakkak olan bir husustur ve öyle EVET şeklinde lakırdılarla bir yere varılmaz.

Kombat
20-09-2006, 03:04   |  #14  
Kombat avatarı
Yıllanmış Üye
425 mesaj

Polis müdahale etse yine bişiy demeyecem.Bibergazı sıkmaktan ikaz etmekten başka birşey yapmıyorlar ki.Amerikadaki gibi 2 kere ikaz edip dinlemezse oracıkta indireceksin.Böyle insan haklarına uyacaz diye öbür taraftaki insanın hakkını düşünen yok.Adamın parasını gasbediyor,karısına kızına tecavüz ediyor neymiş efendim insan haklarına göre adam idam edilmemeliymiş.Adam gitsin adam öldürsün 4-5 yatsın çıksın eeee o ölen adamın ailesini düşünen nerede? Eğer kendimi savunmam gereken yerde polis bulamazsam işimi kendim hallederim.Bundan doğal birşeyde olamaz.

kusa
20-09-2006, 12:17   |  #15  
Yıllanmış Üye
360 mesaj

biz sana ne desek boş git al eline silahı polisçilik oyna hadi

mmtopkaya1991
20-09-2006, 12:33   |  #16  
Üye
77 mesaj

Arkadaşlar baba yüreği dayanamadı felan diyince ilk arkadaşımız çok duygulandım. Babalık böyle birşey olsa gerek...

tolga2207
20-09-2006, 12:41   |  #17  
Yıllanmış Üye
793 mesaj

Her ne kadar yanlış bir düşünce olsa da Kombat a hak vermeden de edemiyorum. Devletin temel görevlerinde biri de vatandaşının güvenliğini sağlamaktır. Ama devlet bu konuda işini yapmazsa vatandaş ne yapsın? Yaşı küçük diye tutuklanamayan kapkaççılar, başıboş gezen tinerciler, maganda kurşunuyla ölen insanlar... Bu gerçekleri de göz iönüne alırsak  ve yasaların yetersizliğini de düşünürsek vatandaşın polise şikayette bulunmaktan fazlasını yapması gerekiyor.

Kombat
Eğer kendimi savunmam gereken yerde polis bulamazsam işimi kendim hallederim.Bundan doğal birşeyde olamaz.
Doğru olan da bu zaten. Polis yok diye dayağı yiyip oturamazsın. Bir şekilde kendini savunman gerekir ama silahla değil. En kötüsü bir elektroşok cihazı kendini savunmana fazlasıyla yeter.

delikanli53
21-09-2006, 01:32   |  #18  
delikanli53 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
1,524 mesaj

batılılaşma bu işte. ortalıkta hırsızlar kola gezsin. insana düzgün eğitim vermezsen o hırsızda olur herşey de olur. Ben Rize'liyim orda herkesin evinde mutlaka bir tabanca tüfek vardır. ama kimse birbirine silah çekmez. ve silah mevzusu ne zamanlar patlak verdi. Sen izletirsen Deli Yürek ve Kurtlar Vadisi filmlerini adam ne yapsın. hadi yetişkin bir adam yorum yapar olumsuz olduğunu anlar ya genç bir insan takar beline silahı olur Polat Alemdar.

Bütün bunların sebebi tv programları ve gittikçe azalan aile sevgisi. Aile sevgisi ve eğitimi yeterli olmazsa o çocuktan herşey bekleyin Polat'ta olur Kenan'da......

Kombat
22-09-2006, 03:59   |  #19  
Kombat avatarı
Yıllanmış Üye
425 mesaj

Kurtlar vadisiyle deli yürekle bitmiyor ki bu işler bende seyrettim o dizileri ama aklıma belime silah takıp kabadayılık mafyacılık yapmak gelmedi.Bu işler birazda mayaya bakıyor.Adamın mayası bozuk adam öldürmeye meyilli karaktersiz kişiliksiz olunca etrafında kendine en yakın nesneyi örnek alıyor.Dizilerden eğitimden değil bunlar sevgili arkadaşlar değil.Bir insan tanımadığı bir adama silah çekebilme cürretini gösterebiliyorsa bu onun karşısındakine duyduğu bir takım düşmanca duygulardan kaynaklanır.Adamlar polisten bile korkmuyor.Polis çağırsan ne olacak,hadi çağırdın geldi karakolda sana aba altından sopa gösterecek sende korkudan şikayetçi olamayacaksın.Allah kimseye göstermesin,başkasına ve kendi başıma gelmesini hiç istemem ama böyle bir olayla karşılaşırsamda -edinmedim ama yakında bir tane alacam- ruhsatlı silahımı çeker indirim.Hiçde elim titremez.Bana karşı insanî hislerini kaybetmiş birine peygamber sabrı gösteremem.Bende insanî hislerimi o an için askıya alırım.Sinsi

Son Düzenleme: Kombat ~ 22 Eylül 2006 04:01
delikanli53
22-09-2006, 18:16   |  #20  
delikanli53 avatarı
Yıllanmış Üye
1,524 mesaj

o filmlerle başlamadı ama bana kalırsa o gibi programlarla tetikleniyor. biliyorsunuz ki televizyon eve destursuz giren bir misafir gibi MERHABA BEN GELDİM diyor ve giriyor. yani toplumumuzu bu küçük aletle idare ediyorlar.

make-believe
23-09-2006, 01:44   |  #21  
OP Yıllanmış Üye
1,836 mesaj

Çocuklar, bizim konu amacından biraz sapmış gibi geldi bana. Yani konu bireysel silahlanma üzerinde dolaşır hale gelmiş... :)

tolga2207
23-09-2006, 02:00   |  #22  
Yıllanmış Üye
793 mesaj

Valla laf lafı açıyor işteGülümseme Nerden nereye gelmiş hakkaten...

delikanli53
23-09-2006, 18:02   |  #23  
delikanli53 avatarı
Yıllanmış Üye
1,524 mesaj
make-believe
Çocuklar, bizim konu amacından biraz sapmış gibi geldi bana. Yani konu bireysel silahlanma üzerinde dolaşır hale gelmiş... :)
he yaa Kahkaha kaptırdık kendimizi.

theironman
27-09-2006, 17:50   |  #24  
theironman avatarı
Genel Denetmen
Teşekkür Sayısı: 63
8,347 mesaj
make-believe
Arkadaşlar bazıları duygu sömürüsü yapmıyorum diyerek Chip forumda, kendilerine yardım edilmesini istiyorlar. Bu talepte bulunan arkadaş(lar)bunda samimi de olabilir yada çok iyi tiyatrocu olabilirler burda bunu tartışmayacağım fakat başımıza öyle bir iş geldiki artık güvenim insanlara çok sarsıldı. Olay şu: Gündüz vakti. Biri zile bastı. Camdan baktık bir kadın. 40 yaşlarında. Düzgün bir türkçeyle ve yüksek sesle, dilenci olmadığını kocasını kaybettiğini ve madur olduğunu, mümkün se cam yada halılarımızı yıkamak istediğini söyledi. Eşim de, iyi niyetle kadını konuşmak için kapıya çağırdı. Zaten camlarımız silinecekti, iyi denk gelmişti diye düşündü eşim. Kadın kapıda küçük kızımızı görünce, kendisinin de bir kızı olduğunu şu anda bir hastanenin neroloji bölümünde yattığını ve ona ilaç alması gerektiğini ama 50 YTL'yi bulamadığını söyledi. Ben tabi baba yüreği ile bunu duyar duymaz hiç tereddüt etmeden çıkarıp kadına 50 YTL verdim, çocuğunun ilacını hemen alabilsin diye. Kadın bunu görünce, "Ne diyeceğimi bilemiyorum çok teşekkür ederim" diye de defalarca teşekkür etti. Bizden hatta güvenilir insanlara kendisini tavsiye etmemizi rica etti... Ertesi sabah camlarımızı silmesi için anlaştık. On gündür ne gelen var ne de giden... Duygu sömürüsü başlığını bu yüzden attım. Duygu sömürüsü artık akıl almaz biçimler aldı ne yazıkki. Bu olay yine de iyilik duygularınızı köreltmesin ve bu tür insanların gerçek ihtiyaç sahiplerine yardım etmenize engel olmasın... Saygılar.
Böyle olaylar o kadar yaygın ki... Şu duygu sömürüsü yok mu,  yapanlara ne diyeyim bilmiyorum artık. Bunun gibiler yüzünden taş kalpli olmaya çalışıyoruz, ama olamıyoruz tabii; sonuçta karakter meselesi. Ama enayi de olmamak gerekiyor, ortam belli, kurt kaynıyor; çürük olmayanları anlamak zor.

delikanli53
27-09-2006, 23:25   |  #25  
delikanli53 avatarı
Yıllanmış Üye
1,524 mesaj

mesela diyorlar ya e Allah rızası için verdim size bişey söyleyeyim enayiliğin Allah rızası olmaz...