dvd de görüntü var ses yok

HPQ-User
30-12-2008, 00:23   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

sulsen sormuş:
yardımlarınız için teşekkürler tekrar

Soru Türü: Donanım
İşletim Sistemi: Windows Vista
Sistem Özellikleri:
Sayın yetkili:
Ben 70 yaşında bilgisaray meraklısı bir gencim.Windows vista home basic donanımlı bir bilgisayarım var.Gecenlerde gazete Atatürkün nutkunu ihtiva eden dvd kasetlerini verdi.Lakin görüntüler var.ses yok.bu bazı sitelerin görüntülerinde de ses yok.Bilgisayar hususunda fazla bir teknık bilgim yok. bunu benim anlıyaçağım şeklinde iletirseniz memnun olurum Teşekkürlerimi sunarım.Selamlar.

İnternet Tarayıcı: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 7.0; Windows NT 6.0; SLCC1; .NET CLR 2.0.50727; .NET CLR 3.0.04506)

physfg
30-12-2008, 02:40   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1,686 mesaj

bilgisayardan herhangi bir ses çıkıyor mu?

eğer çıkmıyorsa ses kartı sürücülerini tekrar kurun.

ses çıkıyorsa dvd nin hasarsız olsuğundan emin olun ve de başka medya oynatıcı ile deneyin örneğin media player classic...

indirip kurabilirsiniz: http://www.inndir.com/program.php?id=21130

trinity
30-12-2008, 13:38   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
2,103 mesaj

basit gelebilir belki ama kullandığınız media player ın sesinin kısık olması muhtemel eğer normalde ses kartınızın driver ları yüklü pc aılırken o standat sesi duyabiliyorsanız sorun ya dvd de yada media playerda bir de sorun hoporlör de de olabilir bunları bi göz ardı etmeden konrol edin

Borga-x
30-12-2008, 13:47   |  #4  
İlk Maestro
11,767 mesaj

Öncelikle bir kaç seyi kontrol edin.
bilgisayarı ilk açtıgınıza standar başlangıc sesi geliyormu? Eğer gelmiyorsa ya sürücüleri istemeden sildiniz yada ses ayarlarından sesi kapatmışsınız.
Ses simgesinden sesin kapalı olup olmadıgını anlayabılırsınız. eğer sürücüler silinmiş ise ozaman sorununuz birazcık büyüyor. En iyisi teknik servise goturun derim boyle bir sorun varsa

Standar ses çaldı ama DVD'den ses gelmiyor diyorsanız ozaman VLC player'i ve K-lite mega codec pack'i kurun bu iki program sistem içinde herşeyi çalıştırmanıza olanak veriri

burdan lite veya standar sürümü indirmeniz size yetecektir.
Eğer bu iki programda işe yaramadıysa o zaman DVD sürücünüzde bir kablo temassızlıgı olabılır bunun ıcınde teknık servıse goturun derim.

trinity
30-12-2008, 13:47   |  #5  
Yıllanmış Üye
2,103 mesaj
AdRaMiTi
Codec Sorunudur Muhtemelen K-lite Codec Yükleyerek Sorunu çözebilirsiniz.

K-lite codec ile tanışmadan önce benimde büssürü video formatındaki dosyalarım dediğiniz sorunu veriyordu..

evet haklısınız ama açılmıyor demiyor açılıyor ama ses yok diyor video formatını okumasa zaten hiç açılmaz ses le ilgili bir sorun var

physfg
30-12-2008, 15:26   |  #6  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1,686 mesaj
trinity
evet haklısınız ama açılmıyor demiyor açılıyor ama ses yok diyor video formatını okumasa zaten hiç açılmaz ses le ilgili bir sorun
yooo .drms yada rm vs gibi uzantıları codec açsa bile ses görüntü uyuşmazlığı oluyor yani aralarında bir faz farkı meydana geliyor hatta hiç ses gelmediği bile olabiliyor

trinity
30-12-2008, 15:41   |  #7  
Yıllanmış Üye
2,103 mesaj
physfg
yooo .drms yada rm vs gibi uzantıları codec açsa bile ses görüntü uyuşmazlığı oluyor yani aralarında bir faz farkı meydana geliyor hatta hiç ses gelmediği bile
öylede bende öyle bir sorunla karşılaşmıştım sorun ses le ilgili olarak çözmüştüm am diyeceksinki kodek dahamı iyi evet katılıyorum media player ın açamadığı uzantıları sorunsuz açıyor sorun çözerken önce en yakındaki soruna bakman lazın işlem basamaklarına göre takip etmeliyiz dosya uzantıları sonra gelir ki kişi sesle sorunu varsa ve sesle sorununu çözüp gerisien gerek kalmazsa diğerlerine gerek yok çünkü çok bilgim yok diyor kafasını karıştırmadan işlem basamaklarını takip etse daha iyi olur bence