DVD den .avi veya .mp4 e kaliteli çevirmek ?

chucky3535
06-04-2012, 23:43   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
9 mesaj

Merhaba ,

Arkadaşlar Panasonic m3500 kameram var , onunla çektiğim bir video yu normal kaset den dvd ye çevirdim , sorum şu bu dvd yi nasıl kaliteyi bozmadan .avi veya mp4 gibi usb yoluyla izlenebilecek hale getirebilirim.Profesyonel yardıma ihtiyacım var arkadaşlar , çok program denedim fakat kaliteyi bozmadan yapamadım bu işi , 3.5 GB lık dvd yi 4GB lık avi formatına çevirdim yinede kalite bozuldu :(

Kapalı Hesap (154666)
07-04-2012, 02:36   |  #2  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 16
4,901 mesaj
Alıntı: chucky3535  
Merhaba ,

Arkadaşlar Panasonic m3500 kameram var , onunla çektiğim bir video yu normal kaset den dvd ye çevirdim , sorum şu bu dvd yi nasıl kaliteyi bozmadan .avi veya mp4 gibi usb yoluyla izlenebilecek hale getirebilirim.Profesyonel yardıma ihtiyacım var arkadaşlar , çok program denedim fakat kaliteyi bozmadan yapamadım bu işi , 3.5 GB lık dvd yi 4GB lık avi formatına çevirdim yinede kalite bozuldu :(

Çevrim işlemini öncelikle ne tür bir donanımla yapıyorsun. Bu çok önemlidir.
İkinci olarak çevirme esnasında video parametrelerini biliyormusun. DVD genel olarak 720X576p Pal 4/3 formatı için çözünürlük değerleridir. Bu çözünürlüğün altına inmemen gereklidir.
Ayrıca AVI de olsa mutlaka bir sıkıştırma değerleri olacaktır. 1/5 oranından daha fazla sıkıştırma yaptığında kalite bozulacaktır.
MP4 ise başlı başına kötü bir formattır ve sadece CEP türü aletlerde veya internette düşük bitstream değerlerinde kullanılmak için tasarlanmışlardır.

LENO7
07-04-2012, 11:16   |  #3  
LENO7 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 91
2,019 mesaj
Alıntı: Mr_YAMYAM  
İkinci olarak çevirme esnasında video parametrelerini biliyormusun. DVD genel olarak 720X576p Pal 4/3 formatı için çözünürlük değerleridir. Bu çözünürlüğün altına inmemen gereklidir.
Ayrıca AVI de olsa mutlaka bir sıkıştırma değerleri olacaktır. 1/5 oranından daha fazla sıkıştırma yaptığında kalite bozulacaktır.
MP4 ise başlı başına kötü bir formattır ve sadece CEP türü aletlerde veya internette düşük bitstream değerlerinde kullanılmak için tasarlanmışlardır.
Ben internetten flv video indirmiştim..MP4'e çevirdim kalitesi biraz arttı gibi..Total Video Converter ile yapmıştım..Yamyam abinin dediklerine katılıyorum ve çevrim işlemi yapılırken bir sürü ayarlar var o ayarlarla istediğine ulaşabiliceksin..

chucky3535
07-04-2012, 20:07   |  #4  
OP Taze Üye
9 mesaj
Donanım derken ekran kartı gibi özellikler mi , eğer öyleyse 256 ekran kartı , 2gb ram , intel core duo t2400  1.83 GHZ , windows xp pro sp3 32bit kullanıyorum.

DVD şu anda elimde değil geldiğinde tekrar bakacağım , söylediklerinize de dikkat etmeye çalışacağım , önerdiğiniz bir program varmı acaba ?

Kapalı Hesap (154666)
07-04-2012, 21:03   |  #5  
Kapalı Hesap
4,901 mesaj
Donanım derken ekran kartı gibi özellikler mi , eğer öyleyse 256 ekran kartı , 2gb ram , intel core duo t2400  1.83 GHZ , windows xp pro sp3 32bit kullanıyorum.

DVD şu anda elimde değil geldiğinde tekrar bakacağım , söylediklerinize de dikkat etmeye çalışacağım , önerdiğiniz bir program varmı acaba ?

Ekran kartının çevrimde bir özelliği yoktur. Sadece gösterimde hızlı olması istenir.
Bu iş için özel kartlar vardır. Bir ara mpegrator gibi adlandırılıyordu sanırım. Bu tür kartlar biraz pahalı olmakla beraber alternatif olarak bir TV kartı önerebilirim. Bu kartın girişlerini kullanarak kameradaki görüntüyü belli bir çözünürlükte ve formatta bilgisayarına atman daha uygun olacaktır.
En ideal format MPEG2 576X720p Min 4/3 formatı için.
Daha yüksek görüntü kalitesi elbette çözünürlüğü artırmakla olacaktır. Kameranın çekim kalitesine göre 720p ye kadar çıkabilirsin. Ama kapladığı alan fazlaca artacaktır.
Bu gibi işlemler için yazılımlara değil donanım ve işlemci gücüne ihtiyacın olacaktır.

chucky3535
07-04-2012, 21:33   |  #6  
OP Taze Üye
9 mesaj
Ekran kartının çevrimde bir özelliği yoktur. Sadece gösterimde hızlı olması istenir.
Bu iş için özel kartlar vardır. Bir ara mpegrator gibi adlandırılıyordu sanırım. Bu tür kartlar biraz pahalı olmakla beraber alternatif olarak bir TV kartı önerebilirim. Bu kartın girişlerini kullanarak kameradaki görüntüyü belli bir çözünürlükte ve formatta bilgisayarına atman daha uygun olacaktır.
En ideal format MPEG2 576X720p Min 4/3 formatı için.
Daha yüksek görüntü kalitesi elbette çözünürlüğü artırmakla olacaktır. Kameranın çekim kalitesine göre 720p ye kadar çıkabilirsin. Ama kapladığı alan fazlaca artacaktır.
Bu gibi işlemler için yazılımlara değil donanım ve işlemci gücüne ihtiyacın olacaktır.
Teşekkür ederim hocam tavsiyelerinize göre birşeyler yapmaya çalışacağım , sony vegas pro 10 var elimde , bu program vasıtasıyla birkaç görsel efeket vermek istiyorum filmede , çevirdiğimde kalite çok bozuldu , cep telefonum 720p çekiyor onu pc ye atıp çevirdiğimde görüntü gayet kaliteli çıkıyor fakat panasonic m3500 gibi bir kamera cep telefonumdan kötü görüntü veriyor :(

Kapalı Hesap (154666)
07-04-2012, 21:46   |  #7  
Kapalı Hesap
4,901 mesaj

http://www.vatanbilgisayar.com/o ... ils.aspx?I_ID=41449
Şöyle bir kart buldum.
Sanırım tüm işini fazlasıyla görecektir.

chucky3535
07-04-2012, 21:59   |  #8  
OP Taze Üye
9 mesaj

Şöyle bir kart buldum.
Sanırım tüm işini fazlasıyla görecektir.
Nasıl kullanırım bu kartı , evime yakın bir vatan mağzası var gitsem yardımcı olurlarım acaba ?

Kapalı Hesap (154666)
08-04-2012, 02:33   |  #9  
Kapalı Hesap
4,901 mesaj
Nasıl kullanırım bu kartı , evime yakın bir vatan mağzası var gitsem yardımcı olurlarım acaba ?
Kameranın çıkışlarını bu karta bağlayarak vidoyu oynatarak bilgisayarına aktaracaksın. Ön izlemede gördüğün kaliteye dikkat et yeter. Tabii ki bahsetmiş olduğum video formatlarına da uymalısın.
Zaten kartın kullanma klavuzunda nasıl video kaydedeceğin yazar.

chucky3535
08-04-2012, 12:09   |  #10  
OP Taze Üye
9 mesaj

Tamam teşekkür ederim.

xteam
08-04-2012, 23:05   |  #11  
xteam avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
197 mesaj

FreeMake video converter öneririm hem hızlı hemde görüntü kalitesi artıyor.Hem de  AVI, MP4, WMV, MKV, FLV, 3GP, MPEG, DVD, Blu-ray, MP3, iPod, iPhone, iPad, PSP, Android, Nokia, Samsung, BlackBerry gibi telefon ve biçimlere çevirebiliyor.
Buyrun bi deneyin Farkı sizde göreceksiniz; http://www.freemake.com/

Download;;