DVD kopyalamak suç mu?

CHIP Online
16-06-2009, 12:00   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

Real Networks ile MPAA arasında işler iyice kızışıyor. Ama sonuç kullanıcılara nasıl yansıyacak?

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/dvd-kopyalamak-suc-mu_13186.html

Resimlerle: Adım Adım VHS'den DVD'ye kayıt

Real Networks geçen eylül ayında RealDVD yazılımını piyasaya sürmüştü. Fakat hemen ardından Motion Picture Association of America (MPPA) bunu "Çalıntı DVD" olarak nitelendirip, RealDVD'inin satılmasını yasaklamak için dava açmıştı ve yazılımın dağıtımı dava süreci boyunca yasak. Fakat sonuçtan emin olacak ki Real Networks sitesinde düştüğü not ile yakın zamanda dağıtımın tekrar yapılacağını bildiriyor.

DVD kullanım haklarının tartışıldığı şu günlerde Copyright Alliance "Alıcı kullanım haklarını kendi isteğiyle genişletebilir, fakat çoklu kopyalama işi bu işi lisanssız hale getiriyor. Bu da tüm kullanım haklarının satılması dışında, kimi lisansları anlamsız hale getiriyor." açıklamasını yaptı.

"Kopyalama DMCA kanununun ihlali demek" mantığını savunan MPAA'ya Real Networks'ün cevabı "Bütün bunlar aslında yarışı kızdırmak için yapılıyor" oldu.

Aslında kullanıcıların DVD'lerini yedekleme amaçlı kopyalaması yasal, fakat bu yedeklemenin sayısı, kullanım haklarının suistimal edilip edilmemesini belirliyor gibi. Fakat birden fazla yedek alınması için ödenen bedele en büyük tepki BitTorrent ve benzer dosya paylaşım sistemlerini kullanan kişi sayısına bağlamak pekte yanlış bir tahmin olmasa gerek.

Tüm konu: DVD kopyalamak suç mu?

İzleyin: DVD Oluşturma

Resimlerle: Adım Adım VHS'den DVD'ye kayıt

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Sizce davadan herkesi tatmin edebilecek bir karar çıkacak mı?

aslan__
29-06-2009, 17:23   |  #2  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
10 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: May 2009
0

dvd kopyalamak bence suç değildir...İnsan orjinal filmlerini ve cdyi kopyalamak ve arşiv için kopyalayabiliyor...aynen cdde olduğu gibi..