dvd okumuyor

HPQ-User
13-10-2008, 12:46   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

amiral sormuş:
DVD ;dvd cd hiç bişey okumuyor.dvd takınca ses yapıyor, okumaya çalışıyor sonuç yok duruyor.sisteme cd yazıcı ekledim 2 si sorunsuz çalışıyordu.son formattan sonra dvd okumuyor. nadir olarak okuyor.xp yi tamir etmesi için format cd sini taktım yükseltme yaptım.degişen bişey olmadı.

Soru Türü: Donanım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
HL-DT-ST DVD-ROM GDR81638B

İnternet Tarayıcı: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 8.0; Windows NT 5.1; Trident/4.0)

Editör
13-10-2008, 13:25   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
190 mesaj

Merhaba;Öncelikle geçmiş olsun.Dvd-Rom unuzun cd'yi okumaması durumunda çeşitli olasılıklar gözönünde bulundurulabilir.Bunlardan bazıları şunlardır;

1.Cd-rom'daki Okuyucu gözün zedelenmesi,tozlanması vs.
2.Cd-rom bağlantı kablolarının deforme olması,
3.Cd-rom'un bağlı bulunduğu anakart soketinin hasar görmüş olması,
Bu durumda yapılabilecekler ise;
Cd-romunuzu söküp özel temizleme kitlerinden yararlanabilirsiniz.Alkol bazlı olması acısından kolonya cd-romunuzda ciddi hasarlara sebebiyet verebilir.
Cd-romunuzun bağlantı kablolarını değiştirmek sureti ile tekrar deneyebilirsiniz.
Sorun devam ediyor ise aynı anakart üzerine başka bir cd-rom takılmak sureti ile sorunun temeline inmeyi deneyebilirsiniz.Kolay gelsin.

Kapalı Hesap (92256)
13-10-2008, 13:28   |  #3  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 0
41 mesaj

Driver güncellemeyi deneyin aynı sorun benim başımada gelmişti.Bir iki yıl önce yazdığım dvdleri okuyamamıştım.Az daha tamire yollıcaktımki driver aklıma geldi.