dvd rewriter'im dvd okuyor ama cd okumuy

HPQ-User
11-05-2007, 16:01   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

londoner sormuş:
dvd de herhangi bir sorun yasamiyorum ama copy cd yi okumuyor hatta kullanilmamis bos cd yi dahi okumuyor orijinal cd olursa okuyor bazen bos cd yi okuyor ve cd ye copya yapiyorum sorunsuz yaziyor ama ayni cd yi okumuyor baska bilgisayarda deniyorum cd de herhangi bir sorun yok. ne yapabilirim yardimlariniz icin simdiden cok tesekkur ederim..

Soru Türü: Donanım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
dell inspiron 2200 pentium M islemci
sony dvd +_rw dw-d56a kullaniyorum

İnternet Tarayıcı: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 6.0; Windows NT 5.1; SV1)

OBA
11-05-2007, 16:10   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
3,757 mesaj

optik sürücüler kullandıkça okumamaya başlar. 1-2 senelikse okumaması normaldir. zaten sony almışsın. yeni bile olsa çok fazla medya seçer ve beraberinde de bu tip sıkıntılar yaratır. Kaliteli writer istersen plextor u öneririm. Dünyanın en iyi optik sürücülerini üretiyor. tabi haliyle fiyatı normal sürücülere oranla daha pahalı ama inan pişman olmazsın.

Yazılım ile kısmi bir çözüm de üretilebilinir. isobuster isimli bir cd/dvd kurtarma programı var. onunla cdleri hdd ne aktarmayı deneyebilirsin. ama yinede çok bişey bekleme. sonuçta optik olarak okumazsa yazılımın yapabilceği bişey yok

OBA
11-05-2007, 16:12   |  #3  
Yıllanmış Üye
3,757 mesaj

bide piyasada satılan lens temizleyicilerle sürücünün kafasını temizlemeyide deneyebilirsin

Borga-x
11-05-2007, 16:14   |  #4  
İlk Maestro
Teşekkür Sayısı: 2
11,767 mesaj

Arkadaşım kendıne cdrom temizleyici kitlerden alıp kafasını temizlemeyi deneyebilirsin.Hem uygun fıyatlı hme kullanması kolay. Eğer çok tozlu bır ortamda çalışıyorsa makınan kesınlıkle tozlanmıştır lensleri. Denemende fayda var.

erkanc
11-05-2007, 16:20   |  #5  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
3,213 mesaj

Firmware güncellmesi yapman lazım birde anladığım kadarıyla senin Dvd çok nazlı bence uyumlu medyaların listelesi üreticinin web sayfasından öğrenmelisin ve noname medyalar kullanmamalısın ayrıca diğer arkadaşlarında söylediği gibi bir temzleme işlemindende geçirirsen fena olmaz

benersince
11-05-2007, 17:11   |  #6  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
2,283 mesaj

ya okumasa dvd yide okumaz ayrıca sony de philips gibi çok seçici önerim biryerden bir orjinal vcd yada müzüik cd sibul ve onla dene eger onu okursa sorun kullandıgın medya ürünlerindedir yok okumadı temizliyici ürünlerle lensi temizle

blackwolf0618
04-09-2009, 12:13   |  #7  
Taze Üye
3 mesaj

Soru Türü: Donanım
İşletim Sistemi:<Windows vista
Sistem Özellikleri:
toshiba A210-199<
matshıta dvd-rw 
bende de aynı sorun var 
dvd de herhangi bir sorun yasamiyorum ama copy cd yi okumuyor hatta kullanilmamis bos cd yi dahi okumuyor orijinal cd olursa okuyor bazen bos cd yi okuyor ve cd ye copya yapiyorum sorunsuz yaziyor ama ayni cd yi okumuyor baska bilgisayarda deniyorum cd de herhangi bir sorun yok. ne yapabilirim yardimlariniz icin simdiden cok tesekkur ederim..