DVD-RW Problemi...

taneralper
03-08-2006, 08:09   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
3 mesaj

Merhabalar. Toshiba SATELLITE M45-S351 model yurtdışından gelme bir laptop' um var. DVD-RAM' ı arızalanmıştı yani hiç bi okuma işlemi yapmıyordu. Philips DVD-RW ile uyumlu bir tip ile değişiklik yaptım fakat işletim sistemi kurmak için açılışta CD seçeneğini seçmeme ragmen hiç bir menü yada okuma işlemi gerçekleşmiyor yani Bilgisayarım açılışta görmüyor ama Windows içerisinde gayet sağlıklı bir şekilde görünüyor ve okuma yapıyor.. Sorunum acaba başka bir bileşendenmi kaynaklanıyor yada nedendir? Eski DVD-RAM markasi Mat****a UJ-830..

turksoftware
03-08-2006, 09:29   |  #2  
Yıllanmış Üye
1,015 mesaj

tam anlayamadım ama sızın pc acılısta boot almıyor mu?

gnaktar
03-08-2006, 14:52   |  #3  
Taze Üye
6 mesaj

anladığım kadarıyla senin sorun toshibadan kaynaklanıyor
  yani toshiba üzerine takılı olduğ dvd-rw ı bios unda tutuyor sen başka bir sürücü taktığında ise bunu boot ta engelliyor olabilir
şimdi dicen ne yapcaz
  sen anakartının modelini öğren tam ondan sonra bios güncelle muhtemelen düzelcek tir aynı sorunu ibm lerde yapıyor ben çok uğraşmıştım zamanında ama sen bi dediğimi dene ve anakartın ken di sitesinden indir bios unu toshibanın sayfasından indirme

turksoftware
03-08-2006, 15:09   |  #4  
Yıllanmış Üye
1,015 mesaj
gnaktar
anladığım kadarıyla senin sorun toshibadan kaynaklanıyor
  yani toshiba üzerine takılı olduğ dvd-rw ı bios unda tutuyor sen başka bir sürücü taktığında ise bunu boot ta engelliyor olabilir
şimdi dicen ne yapcaz
  sen anakartının modelini öğren tam ondan sonra bios güncelle muhtemelen düzelcek tir aynı sorunu ibm lerde yapıyor ben çok uğraşmıştım zamanında ama sen bi dediğimi dene ve anakartın ken di sitesinden indir bios unu toshibanın sayfasından
benımde aklıma bıos geldı ama tam anlamadıgımdan dolayı bıos hakkında bır sey yazmak ıstedmedım.

delikanli53
03-08-2006, 23:51   |  #5  
delikanli53 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
1,524 mesaj

eğer tüm setup cd ayar işlemlerini yaptıysan. setuptan disketi devre dışı bırak. ve ayrıca hdd sata ise hdd driverlerini yüklemelisin önceden. ana kart cd sinde var o aradıkların.