dvd üzerine resim basmak

tatalanya
23-09-2010, 19:14   |  #1  
tatalanya avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
146 mesaj

A rkadaşlar ben dvd filmlerimin üzerine filmlerin afişlerini baskılamak istiyorum ,bunun için lightscribe destekli yazıcı ve boş dvd lazımmış,kartuş mürekkep vs gerekmiyormus

bir diger yöntem ise özel yazıcılar ile baskıymıs misal canon pixma vs :)

şimdi ben yazıcı ve mürekkep işine bulaşmadan,bir lightscribe destekli yazıcı alsam,ve gerekli boş dvdyi,yaptıgım baskı resmi nasıl olur,renkleri soluk mu,bulanık mı,yoksa baskı resmi birebir cıkar mı mesela aşağıdaki resimi bassam :)

yada siz örnek lightsrible ile yapılmıs bir dvd resmi paylaşabilirmisiniz ?

Son Düzenleme: tatalanya ~ 23 Eylül 2010 19:15
censez41
23-09-2010, 19:36   |  #2  
censez41 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
1,705 mesaj

lightscribe uyumlu dvd yazıcı ve lightscribe uyumlu boş dvd  gerekir
çalışma sistemi dvd yazıcı dvd nin üzerini lazerle yakmak suretiyle dvd nin altında ki siyah tabakayı görünür yapar bu şekilde siyah tonları kullanılarak resimleri  oluşturulur mürekkep kullanılmaz

maviicocuk
23-09-2010, 19:38   |  #3  
Taze Üye
19 mesaj

Nero programında adını unuttum bir bölümü vardı, oradan bu tür kapakları yapabiliyordun, yanlız o yazıcıdan kağıt olarak çıkıyor ondan sonra keserek cd kapları yapabiliyorsun.. Birde bir DVD çeşiti vardı oda uyumlu DVD sürücüsü ile ters takarak üzerine renksiz resimler işleyebiliyordu... Yani rekli istiyorsan işin biraz zor dostum..

tatalanya
23-09-2010, 19:38   |  #4  
tatalanya avatarı
OP Yıllanmış Üye
146 mesaj

verdigim resimli örnekteki gibi renli baskı alabilirmiyim peki ?

maviicocuk
23-09-2010, 19:57   |  #5  
Taze Üye
19 mesaj
Alıntı: tatalanya  
verdigim resimli örnekteki gibi renli baskı alabilirmiyim peki ?
Resim görülmüyor, rekli yazıcıdan kağıdı çıkarıp dvd bir şekilde yapıştıracaksın başkada nasıl yaparsın bilmiyorum ...

tatalanya
23-09-2010, 20:36   |  #6  
tatalanya avatarı
OP Yıllanmış Üye
146 mesaj

linktemi gibi bir resim alamazmıyım

http://www.allcdcovers.com/downl ... eek_retail_dvd-cd_2

layra41
23-09-2010, 20:37   |  #7  
Yıllanmış Üye
725 mesaj

yapanlar varmı dvd kalınlaşıp sorun olmasın.

censez41
23-09-2010, 20:51   |  #8  
censez41 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
1,705 mesaj

bunu 3 sene önce lightscripe ile yapmıştım

Rlsr
23-09-2010, 21:55   |  #9  
Rlsr avatarı
Yıllanmış Üye
235 mesaj

lightscripe güzel bi özellik ama eğer hemen ve az bişey lazımsa sana önerim baskı yapman... ben mesela hediye olarak yapmıştım corel draw da kapağı tasarladım sonra bi kırtasiyede özel kağıdı vardı bi de baskı yaptılar üzerine gayet güzel oldu... hatta kutu bile yaptım... gayet de güzel oluyo...

Kapalı Hesap (154666)
23-09-2010, 22:04   |  #10  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 16
4,901 mesaj

Light scribe işine girme bence.
Bir kere bu tür diskleri bulamazsın zor bulunuyor.
Ödediğin para 3-4 kat artıyor
Almış olduğun çıktı siyah beyaz
Sonradan yapıştırılan etiket şeklinde yapıştırılan kağıtlar ise zamanla dvd üzerinden kalkarak engel oluşturuyor. Bu yüzden dvd ler okunamaz oluyor.
Benim tavsiyem
CANON IP 4500 printer. En son fiyatı 150 tl idi. 5 adet 13 ml kartuş kullanıyor. ilk aldığında tüm kartuşlar full dolu veriliyor.
her bir kartuş ortalama 25 tl. Renklerden birisini fazla kullansan bile sadece tek renk parası 25 tl harcıyorsun.
Printerin kalitesi foto-lab kalitesini aratmayacak derecede iyi 4200 dpı
Ön arka harmanlayarak baskı özelliği var
Ekonomik modda oldukça tasarruflu. Draft baskı ile 500 sayfadan fazla çıktı alabiliyorsun

Rlsr
23-09-2010, 22:19   |  #11  
Rlsr avatarı
Yıllanmış Üye
235 mesaj

gerçekten bu da güzel bi yöntem yazıcıya baktım hoşuma gitti...

tatalanya
24-09-2010, 08:19   |  #12  
tatalanya avatarı
OP Yıllanmış Üye
146 mesaj

dediğiniz gibi bir yazıcı alsam daha iyi olacak,peki ben daima renkli baskı yapacagım ve şuan evde duran  100 adet dvdye baskı ypmak istiyorum o bahsettiginiz kartuşların 5i,kaç adet dvd sonrası biter sizce :)  birde kartuş fiyatlarını düşürmek mümkün mü,kendim mürekkep alsam,doldursam vs :)

Kapalı Hesap (154666)
24-09-2010, 11:29   |  #13  
Kapalı Hesap
4,901 mesaj
dediğiniz gibi bir yazıcı alsam daha iyi olacak,peki ben daima renkli baskı yapacagım ve şuan evde duran  100 adet dvdye baskı ypmak istiyorum o bahsettiginiz kartuşların 5i,kaç adet dvd sonrası biter sizce :)  birde kartuş fiyatlarını düşürmek mümkün mü,kendim mürekkep alsam,doldursam vs :)

Ne yazıkki o kartuşlar chipli olduğu için doldurulamıyor. Bazı sitelerde doldurulabilir olanları gözlemledim ama canon bu konuda garanti vermiyor çünki kullandığı mürekkep özel bir mürekkep. Chroma life adı verilen bu mürekkep için CANON firması 100 yıl ömür veriyor. Yanlış mürekkep kullanıldığında ise yazıcı kafası bozulabiliyor. Yine de pelikan firmasının bu printer için ürettiği ucuz kartuşlar da mevcut.
Ama dolan kartuşlara rağbet etmeniz gereksiz çünki 5 adet kartuş 125 tl civarı. Bu kartuşları eşit renk dağlımıyla kullandığınızı varsayarsak ve canonda gösterilen light (AÇIK renk modu) modunda baskı yaparsak yaklaşık 200-300 cd üzerine klişe baskısı kalitesinde baskı alabiliyoruz. Bu da oldukça ekonomik bir baskı demektir. Tabiiki daha koyu modda baskı yaparsak kalite artıyor ama mürekkep te fazla harcanıyor.Ben 5 yıldır bu printeri ve Ağabeyi olan MPS 830 u kullanıyorum oldukça memnunum
ÇOK ÖNEMLİ BİR UNSUR:
Piyasada ucuza satılan ve nam yapmış tüm printerler kartuşları daima yarım dolum olarak sunulur. Ayrıca berbat bir mekanik aksamları vardır. Canon un bu modeli oldukça kaliteli bir yapısı ve malzemesi vardır.
100 TL ye alınan bir printerin ömrü 1 sene civarı oluyor Ama canon u 5 yıldır kullanıyorum.

Kapalı Hesap (154666)
24-09-2010, 11:36   |  #14  
Kapalı Hesap
4,901 mesaj

Bir not: Bu printer ile her cd üzerine baskı yapamaıyorsunuz. Üzeri beyaz boya ile kaplanmış özel cd yada dvd lerden almanız gerekecek. Ben en son 50 adet dvd almıştım 24 TL ödedim.
Verbatim de bu konuda oldukça iyi ürün sunuyor ama fiyatları biraz pahalı.

tatalanya
24-09-2010, 19:35   |  #15  
tatalanya avatarı
OP Yıllanmış Üye
146 mesaj

evet verbatim dvdler kaliteli :) tdk var o da iyi :)  yazıcı ile dvd basma konumuza biraz daha dönmek istiyorum usta :)  şimdi ben yazıcıdan cd kapagını kagıt olarak alıp,dvd üzerine yapıstıracagım dimi ?

diğer bir konu ise ne tür kağıt almam gerek,dediginiz yazıcı modeli ile foto kağıdı yardımıyla fotograf cıkarablir miyim ,mürekkep sarfiyatı nasıl olur ?

mesela bizim burda büyük bir kırtasiye var, a4 boyutundaki bir orjnal fotograf kagıdına resimleri 1tlden basıyor,çok ucuz göründü bana :)

Kapalı Hesap (154666)
25-09-2010, 13:27   |  #16  
Kapalı Hesap
4,901 mesaj
evet verbatim dvdler kaliteli :) tdk var o da iyi :)  yazıcı ile dvd basma konumuza biraz daha dönmek istiyorum usta :)  şimdi ben yazıcıdan cd kapagını kagıt olarak alıp,dvd üzerine yapıstıracagım dimi ?

diğer bir konu ise ne tür kağıt almam gerek,dediginiz yazıcı modeli ile foto kağıdı yardımıyla fotograf cıkarablir miyim ,mürekkep sarfiyatı nasıl olur ?

mesela bizim burda büyük bir kırtasiye var, a4 boyutundaki bir orjnal fotograf kagıdına resimleri 1tlden basıyor,çok ucuz göründü bana :)

HAYIR
ŞÖYLE YAPACAKSIN
Verbatim firmasının baskı yapılabilir cd-dvd leri vardır. Bunların üzerleri beyaz bir boya ile kaplanmıştır. Bu cd-dvd lerin adı printable cd dir.
Bu cd yada dvd lerden alıp direk printere takıp üzerine istediğin baskıyı yapabiliyorsun. Kalitesi foto kalitesinde olmamakla beraber bir kağıt üzerine basabildiğin herşeyi basabiliyorsun.
Bu tür cd lere baskı maliiyeti şöyle
5 adet kartuş ile draft modunda yani klişe baskısı kalitesinde baskı yaparsan tüm renkleri eşit kullandığını varsayarsak ortalama 200-300 kadar baskı alacaksın.
Ancak bu cdlerin kapakr esimlerini de eklersek kapak resimlerini de fazla koyu olmamak koşuluyla kullanırsan yaklaşık 150 cd yi tam olarak basabileceksin. cd başına maliyetin 1 tl bile değildir.
Senin alman gereken şu
1 IP 4500 printer
2 Printable dvd
3 Düşük seviye A4 foto kağıdı Bu foto kağıdını dvd nin dış kabındaki organizasyonu yapmak için kullanacaksın. Draft modunda basarak.
printeri aldığında zaten tüm yazılımları göreceksin cd üzerine baskı programı etiket baskı programı ufak çapta foto düzenleme programı hep printer ile beraber verilmektedir.

Muhammet Sezginer
03-08-2016, 10:28   |  #17  
Taze Üye
1 mesaj

Epson Stylus Photo R200 Ink Jet Printer  ile olabilir fakat biraz pahalı amazonda fiyatı 400$.
Fakat uğraşmak istiyorsan uygun gibi gözüküyor :D

Son Düzenleme: Muhammet Sezginer ~ 03 Ağustos 2016 10:32
confickerbelasi
03-08-2016, 14:15   |  #18  
confickerbelasi avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 28
925 mesaj

kızdan ayrılmış dvdleri sobada yakmış...