dvd yazıcı testi eleştirisi

watertightboy
12-02-2006, 22:05   |  #26  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
105 mesaj
ganzolist
hele hele bunu normal kabul etmek herhalde acımasız vahşi kapitalizimde mümkündür.
biz buna kapitalizm değil , ticaret diyelim.

watertightboy
12-02-2006, 22:06   |  #27  
Yıllanmış Üye
105 mesaj
Şahin Ekşioğlu
konu PC'den, donanımdan, dergiden çok saptı. Ben sadece herkes adına işlerin daha kolay yürümesi için bazı tavsiyelerde bulunmaya çalıştım. Tabii ki herkes bildiği gibi davranmakta özgürdür.
bencede

Banned
12-02-2006, 22:13   |  #28  
OP Banlandı
621 mesaj
Şahin Ekşioğlu
konu PC'den, donanımdan, dergiden çok saptı. Ben sadece herkes adına işlerin daha kolay yürümesi için bazı tavsiyelerde bulunmaya çalıştım. Tabii ki herkes bildiği gibi davranmakta özgürdür.
hayır sayın yönetici pc teknik servis hizmetlerini ve müşteri firma ilişkilerini tartışmak derginin amacından sapmış bir konu değildir. dergicilik 600 dolarlık ekran kartlarını ve 1000 dolarlık işlemcileri test etmekten ibaret değildir.

Şahin Ekşioğlu
12-02-2006, 22:15   |  #29  
Yıllanmış Üye
104 mesaj

o konuları tartıştık bitti gonzolist. Konu kapitalizm ve vahşi kapitalizm ayrımına dayandı. Dergicilikle ilgili öğretilerini özel mesaj olarak bekliyorum.

Banned
12-02-2006, 22:55   |  #30  
OP Banlandı
621 mesaj
Şahin Ekşioğlu
3-Teknik servis testlerini yaparken biz CHIP dergisinden arıyoruz demiyoruz merak etmeyin.
siz şimdi chip dergisinden philipsi aramak istediğinizde nereden aradığınızı söylüyorsunuz merak ettim.

Şahin Ekşioğlu
12-02-2006, 23:46   |  #31  
Yıllanmış Üye
104 mesaj
Şahin Ekşioğlu
3-Teknik servis testlerini yaparken biz CHIP dergisinden arıyoruz demiyoruz merak etmeyin.
Banned
13-02-2006, 04:26   |  #32  
OP Banlandı
621 mesaj

doğrusunu söylemek gerekirse gece 12 civarı başlığın  tartışmaya kapatıldığını görünce hayal kırıklığına uğradım,demekki editörlerin sabrı bu kadarmış diye düşündüm.
tamam uslub olarak biraz agresif bir tavır olsada neticede insanların bilinçlenmesi ve bu forumu ziyaret edenlerin faydalanması için tartışıyoruz.eğer başlık açılmasa idi 3 senedir aldığım dergiyi bırakacak ve bir dahada forumlara katılmayacaktım.
gösterdiği sabır için Şahin beye teşekkür ediyorum.başarılı çalışmalar diliyorum.

darkstar
13-02-2006, 05:13   |  #33  
Yıllanmış Üye
1,029 mesaj
Şahin Ekşioğlu
Şahin Ekşioğlu
o zaman yalan soyleniyo Kahkaha cok ayip
tabiki olmasi gereken bu ha yanlis anlasilmasin sirinlik yapim dedim

mkkilinc
13-02-2006, 10:43   |  #34  
Taze Üye
14 mesaj
mkkilinc
ocak/2006 chip top 10 dvd yazıcı listesinde
1. sıra - LG GSA 4165B
2. sıra - PHILIPS DVDR-1648
5. sıra - LG GSA 4163B

şubat/2006 dvd yazıcı testi listesinde
1. sıra - PHILIPS DVDR-1648K (sondaki K'dan kaynaklanan bir fark varmı bilmiyorum)
7. sıra - LG GSA 4163B
8. sıra - LG GSA 4165B

Birisi lütfen açıklarmı acaba, hangisi doğru ?

Bu mesajda, küfür, hakaret, suçlama ve herhangi bir iddia yok. Hatta "lütfen" diye yazılmış ve soruda cevapsız kalmış.Muhatab bulamamış. Sanki "bağırıp çağırırsanız ancak dikkate alınırsınız" düşüncelerini destekler gibi.

Banned
13-02-2006, 13:45   |  #35  
Banlandı
1,204 mesaj

philips i geçelim de lg de direk bir hata yapılmış sanırım

ocak sayısında 4165b 4163b yi geçerken

şubat sayısında 4163b 4165b i geçiyor.

yani test de hata var.

darkstar
13-02-2006, 14:35   |  #36  
Yıllanmış Üye
1,029 mesaj

bunlari yapan d@bbe'dir     tabbet'ul arzdir KahkahaKahkaha

Şahin Ekşioğlu
13-02-2006, 14:58   |  #37  
Yıllanmış Üye
104 mesaj

Ocak ayı:                                            Şubat ayı

4165-4163                     4165-4163

DVD okuma:100 – 98                       81 - 87

CD okuma :   93 – 83                        93 - 87

DVD yazma: 96 - 98                         83 - 92

CD yazma :   96 – 94                         90 – 82

Oranlar değişse de tabloda değişen Ocak ayındaki testte DVD okumada 4165 daha iyiyken Şubat ayında 4163 daha iyi bir performans ortaya koymuş. Yani tek bir kriterde fark var. Olası sebepleri masaya yatırırsak:

Test platformu faklı. Yeni test platformumuz dergide yazıyor. Eski platformu size göstermek için Mart 2005’teki dergiye baktım fakat aksilik bu ya genelde orda olan test platformu bilgisi bu sefer yoktu. Yeri gelmişken belirteyim ganzolistin söylediği “bundan önceki testlerde detaylı olarak bilgi vermişdik diyorsunuz ama bundan önceki dvd yazma testindede okuma ve yazma süreleri ayrıntılı olarak yazılmamıştı.” Cümlesi gerçeği yansıtmıyor. Zira dergi önümde ve önceki test sonuçlarını detaylı bir şekilde tabloda belirtmişiz.
Farklı test platformu bilgisi için şüpheci arkadaşlar yeni test platformundaki donanımların 1 sene önce test merkezimize gelip gelmediğini bu süre içindeki donanım inceleme sayfalarına bakarak kontrol edebilir.
Ürün isminin sonuna gelen bir K fark yaratır mı demişler. Bir firmware güncellemesi bile ciddi bir fark yaratabilir. K (Kit) orda belki çok ciddi bir fark değil gibi görünüyor ama testteki 1648K'da eski 1648'den farklı olarak Solid Burn özelliği var. Bu özellik için google'a bir bakın. Bu bir yana önceki teste katılan LG’lerle yeni teste gelen LG’lerin arasında mutlaka firmware farkı vardır.
Bunları bir kenara bırakırsak testte kullandığımız medya her iki testte de 16x fakat ilk testte verbatim ikincisinde TDK ki bu bilgi testte de yer alıyor. Eski test ve Ocak ayındaki TOP 10 tablosuyla yeni test arasında epey ürün farkı var. Değişmeyen sadece LG’ler. Yani LG’lerin dışındaki tüm yazıcılar farklı. Kısaca sıralamada aradaki ürün sayısının değişmesi de bu noktada anormal değil.   

mkkilinc
13-02-2006, 16:04   |  #38  
Taze Üye
14 mesaj

İlginize, harcadığınız zamana ve emeğinize teşekkür ederim.
Demek ki bağırıp çağırmaya gerek yokmuş fakat ısrarcı olmak gerekiyormuş.

Test platformunun farklı olması ve firmware güncellemelerinin fark yaratacağını söylemişsiniz. Fakat bunu "OLASI SEBEP" olarak söylüyorsunuz. İki LG ürün arasında "mutlaka firmware farkı vardır" diye yazmışsınız, firmware farkı var demediğinize yada diyemediğinize göre bunlar gerçektende sizinde dediğiniz gibi "olası sebepler". Yani bunlar olmayabilirde. Kullanmayı tercih ettiğiniz ifadeler, açıklamalarınızı havada bırakıyor. Okuyanın özel bir "şüpheci" yaklaşımı olmasına gerek yok. Açıkçası ben bu soruyu sorarken daha net bir cevap yada açıklama yapılacağını bekliyordum.

Ama cevap buysa budur. Sonuç olarak son yapılan testte bir hata yok diyorsunuz.

"ürünün isminin sonuna gelen bir K fark yaratır mı" kimse bu şekilde bir şey demedi.
Ben parantez içindeki o yazıyı yazmakla, o K harfini ciddiye aldığımı, bu sebepten dolayı bir fark olup olmadığını bilmediğimi belirtmek ve olası "iyi bak körmüsün birinin sonunda K var yani ikisi aynı ürün değil" şeklinde bir gereksiz cevabı ve gerilimi engelleyebilmekti. Yoksa bir K harfi bu kadar fark yaratmamalı gibi bir düşünceye sahip olmayacak kadar... neyse. Hele hele sıralamada aradaki ürün sayısının değişmesi ile ilgili açıklamayı yapma gereğini duymuş olmanıza hiç değinmeyeceğim.

Açıklamalarınız bilgi veriyor. Fakat bilgi vermekten çok haklı çıkmak adına yazılmış bir yazı gibi.

En azından şunu öğrenmiş oldum. Sizin son test platformunuzda 4163, 4165 e göre daha iyi olabilir. Ama benim kullandığım bilgisayarda durum farklı olabilir. Bu beni hiç şaşırtmamalı.

Emeklerinize teşekkür eder devamını dilerim.

Şahin Ekşioğlu
13-02-2006, 16:15   |  #39  
Yıllanmış Üye
104 mesaj

iki test arasında 1 yıl var. Bu 1 yıl içinde ilgili LG yazıcılarda firmware farkı olup olmadığını bir zahmet kontrol ederseniz kafanızdaki son şüphe kırıntıları da belki yok olur. Ben olası sebepler diye o maddeleri sıraladım çünkü firmware farkı var diye her zaman performans farkı olacak diye bir kural yok. Oturup 1 sene önceki yazıcıları yeni test şartları altında test etme şansım olmadığı için bu konularda kesin ifadelere yer vermek bilimsel olmaz diye düşündüm. Zira saydığım sebeplerden biri ya da hepsi bu sonucu yaratmış olabilir. İster haklı çıkmak adına yapılmış bir savunma isterse bilgi vermek olarak görün siz sordunuz ben de cevaplamaya çalıştım. İyi çalışmalar.

darkstar
13-02-2006, 18:14   |  #40  
Yıllanmış Üye
1,029 mesaj

yok abi kesin d@bbe

bug_lavacı
13-02-2006, 21:18   |  #41  
Yıllanmış Üye
318 mesaj

LG 4163B Kullanıyorum ilk aldığımda aleti 102 civarında bir firmware ile geldi sonra adım adım firmware update yaptım ve alet şu anda 105 firmware e sahip..

bir de belirtmek istiyorum....

ben bu aletten çok memenunum arkadaş gitti NEC aldı zırt pırt döngüsel artıklık a giriyor...

yine belirteyim philips CD yazıcı var çalıştığım kütüphanede kendi yazdığı cd yi okuyamıyor...

Arkadaşlar benim de bazı kriterlerim var ve tecrübelerim var.Tabik ki testlere bakıyorum ama yıllardan beri lg kullanıyorum ve lg nin sürücülerinde asrın bug ı(hatası) çıksa dahil yine lg alacağım...neden ? çünkü bugüne kadar sorun yaşamadım.

Banned
14-02-2006, 18:41   |  #42  
OP Banlandı
621 mesaj
Şahin Ekşioğlu
Şahin Ekşioğlu
ben teknik servis testleriyle ilgili dergide hiçbir makaleye rastlamadım varsa hangi sayıda vardı belirtirmisiniz.

ayrıca chip ten aradığınızı söylemiyorsanız.nasıl bir test yöntemi uyguluyorsunuz?

Banned
14-02-2006, 19:00   |  #43  
OP Banlandı
621 mesaj
mkkilinc
Açıklamalarınız bilgi veriyor. Fakat bilgi vermekten çok haklı çıkmak adına yazılmış bir yazı gibi.
banada öyle geldi.

Şahin Ekşioğlu
14-02-2006, 19:01   |  #44  
Yıllanmış Üye
104 mesaj

zaman zaman teknik servis testi niteliğiyle ilgili bilgiyi nasıl test ettik bölümünde detaylı olarak anlatıyoruz. Örneğin geçenlerde yaptığımız ADSL modem testinde vardı. Kısaca teknik desteğin hangi saatler arasında olduğu, cihaz bozulduğunda gerçekleşen prosedür, garanti süresi, varsa para iade garantisi, destek telefonunun ücretsiz ya da adanmış olmasını puanlıyoruz. Bunun dışında ürünle ilgili bir sorun yaratıp destek numarasını arıyoruz. Cevap verecek kişiye ulaşma süresi, verilen cevabın ve kullanılan dilin niteliği ve toplam çözüme ulaşma süresi bu kategorinin kriterleri.

Banned
14-02-2006, 19:05   |  #45  
OP Banlandı
621 mesaj

bundan önceki testte okuma yazma süreleri yazılmış.bu konuda yanılmışım.fakat dakika diye bir zaman birimi var ya. siz şimdi  350 sn yazmışsınız. doğrusu 5dk 50sn diye yazmanız gerekmez mi.

Banned
14-02-2006, 19:09   |  #46  
OP Banlandı
621 mesaj
Şahin Ekşioğlu
zaman zaman teknik destek niteliğiyle ilgili bilgiyi nasıl test ettik bölümünde detaylı olarak anlatıyoruz. Örneğin geçenlerde yaptığımız ADSL modem testinde vardı. Kısaca teknik desteğin hangi saatler arasında olduğu, cihaz bozulduğunda gerçekleşen prosedür, garanti süresi, varsa para iade garantisi, destek telefonunun ücretsiz ya da adanmış olmasını puanlıyoruz. Bunun dışında ürünle ilgili bir sorun yaratıp destek numarasını arıyoruz. Cevap verecek kişiye ulaşma süresi, verilen cevabın ve kullanılan dilin niteliği ve toplam çözüme ulaşma süresi bu kategorinin kriterleri.
güzel yöntem . teşekkür ederim

Şahin Ekşioğlu
14-02-2006, 19:12   |  #47  
Yıllanmış Üye
104 mesaj

bu arada yıllardır Nasıl Test Ettik sayfasını düzenli ve detaylı bir şekilde yayınlarız. Hatta bu konuda diğer dergilerde (yazık ki) göremediğim bir hassaslık içindeyizdir fakat görüyorum ki okuyucularımız tatmin olmuyor. Açıkçası ürün gönderip sonuca itiraz eden firmaların bile nasıl test ettik bölümünü okumadığına çokça şahit olduğum için bu konuda eskisi kadar dikkatli değildim. Mesajlarınızdan anladığım kadarıyla CHIP okuyucuları içindeki belli bir kesim bu konuda oldukça dikkatli. Madem böyle bir talep var ben de bundan sonra Nasıl Test Ettik bölümü konusunda mümkün mertebe sofistike davranacağım. Duyarlılığınız için teşekkürler.

Şahin Ekşioğlu
14-02-2006, 19:16   |  #48  
Yıllanmış Üye
104 mesaj
ganzolist
bundan önceki testte okuma yazma süreleri yazılmış.bu konuda yanılmışım.fakat dakika diye bir zaman birimi var ya. siz şimdi  350 sn yazmışsınız. doğrusu 5dk 50sn diye yazmanız gerekmez mi.
örneğin 5dk 50sn ile 4dk 20sn arasındaki farkın bakar bakmaz görülebilmesi için süreyi saniyeye çeviriyoruz.

5dk 50sn-4dk 20sn
350sn-260sn

Banned
14-02-2006, 19:30   |  #49  
OP Banlandı
621 mesaj
Şahin Ekşioğlu
ganzolist
örneğin 5dk 50sn ile 4dk 20sn arasındaki farkın bakar bakmaz görülebilmesi için süreyi saniyeye çeviriyoruz.

5dk 50sn-4dk 20sn
350sn-260sn

ilginç! fakat böyle bir yöntemi fazla yerde görmediğimi ifade edeyim.

Banned
14-02-2006, 19:34   |  #50  
OP Banlandı
621 mesaj
Şahin Ekşioğlu
bu arada yıllardır Nasıl Test Ettik sayfasını düzenli ve detaylı bir şekilde yayınlarız. Hatta bu konuda diğer dergilerde (yazık ki) göremediğim bir hassaslık içindeyizdir fakat görüyorum ki okuyucularımız tatmin olmuyor. Açıkçası ürün gönderip sonuca itiraz eden firmaların bile nasıl test ettik bölümünü okumadığına çokça şahit olduğum için bu konuda eskisi kadar dikkatli değildim. Mesajlarınızdan anladığım kadarıyla CHIP okuyucuları içindeki belli bir kesim bu konuda oldukça dikkatli. Madem böyle bir talep var ben de bundan sonra Nasıl Test Ettik bölümü konusunda mümkün mertebe sofistike davranacağım. Duyarlılığınız için teşekkürler.
sorumlu bir editördende böyle bir cevap beklenirdi.okuyucularınıza karşı bu hassas ve dikkatli tavrın devam etmesi dileğiyle. başarılı çalışmalar.