dvd yazıcı testi eleştirisi

bug_lavacı
14-02-2006, 22:09   |  #51  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
318 mesaj

Nasıl test ettik benim için çok önemli...Ben varya inanaırmısınız bir ürünün içinde ürüne ait PC ye yapıştıracak bir logo olmadımı sinirleniyorum(burada kutu içeriğinin önemini bahsediyorum yani....)

topaz42
16-02-2006, 15:45   |  #52  
Taze Üye
12 mesaj

Merhaba. Bu forumda yeniyim. Bu da ilk mesajım.
ganzolist arkadaşın sanırım servislerden yana bazı sorunları olmuş ve oldukça dolmuş. Tepkisi normaldir.

Asıl konuya gelince. Bende bu DVD Writer incelemesini üstün körü okudum. Anladığım kadarıyla Philips 1648K modeli testin en başarılı modellerinden. Hatta birde DVD RAM desteği olsaydı iyi olurdu denmiş. Benim arkadaş 1640K modelini kullanıyor. 6 ay içinde 500 adetten fazla DVD yazdırdı. Arşiv amaçlı DVD film kopyaladı. Hala kopyalıyor. Sadece bir kere DVD yaktı. Başka hiç bir sorun yok. Her zaman 16x medyalara yazdırdık. Kullandığımız markalar: Verbatim, Philips, Hyundai. - veya + olmasının hiç bir önemi yok. Bende Philips 5016L model 16x DVD ROM kullanıyorum. İlk aldığımda kopya DVD leri okumaz gibi olduysa da şimdi çatır çatır okuyor. Bende hem Philip'in kalitesine, hem de CHIP dergisinin testine güvenerek cumartesi günü GOLD Computerden bir adet Philips 1648K DVD Writer almayı düşünüyorum. İnşallah pişman olmam.

Saygılarımla.

Ramonnox
16-02-2006, 19:13   |  #53  
Yıllanmış Üye
112 mesaj
mkkilinc
ocak/2006 chip top 10 dvd yazıcı listesinde
1. sıra - LG GSA 4165B
2. sıra - PHILIPS DVDR-1648
5. sıra - LG GSA 4163B

şubat/2006 dvd yazıcı testi listesinde
1. sıra - PHILIPS DVDR-1648K (sondaki K'dan kaynaklanan bir fark varmı bilmiyorum)
7. sıra - LG GSA 4163B
8. sıra - LG GSA 4165B

Birisi lütfen açıklarmı acaba, hangisi doğru ?

konuyu sonuna kadar okudum "iflahını keseceksin" ibaresinden dergide yer kalmadıya kadar ama mkkilinç ın açıklamasına hiç değinilmemesine bir anlam veremedim ocak ta 1. olan 4163 b 1 ay sonra nasıl oluyorda 4165 in altıda yer alıyor bu bir basım hatasımı yoksa kullandığınız metaryela göre değişim mi gösteriyor. Ben 41563 b kullanıcıyım ve 4165 ile farkını araştırıp lg yi aradım arada ne fark var diye hiç bir fark yok dediler o zaman araştırdığım ve farkettiğim şu yönünün doğru olup olmadığını teyit ettirmek için şu soruyu yönelttim 4163 b double layer da 4x iken 4165 b 2.4 x doğrumudur dedim beni beklemeye aldılar 2 dk sonra evet doğru deiler bu olay 5-6 ay kadar önce oluyor o zaman 4163 iyidir 4165 den benim mantığım bu 8.5 gb veriyi 2.4 x demi beklemek iyidir 4 x te mi ben sabırsızım arkadaşlar benim tercihim 4 x den yana ha diyeceksiniz ki double layer mı var piyasada elbet bir gün olur iki gün sonra HD DVD çıkıpta 400 -500 dolardan satmaya başladıklarında gider double layer alırım hd dvd ler ucuzlayıncaya kadar 8.5 gb la idare ederim. Şimdi bunlar benim düşüncemdi chip yetkililerininde 1 ay arayla neden böyle bir farkın olduğuyla ilgili düşüncelerini öğrenmek istiyorum. Bir küçük dip not düşeyim memnuyet üzerine konu monitör üzerine ama konu memnuniyetliliğe bir ara değinmiş o açıdan ifade etmeden gecemicem samsung 793 mb monitorum arıza yapmıştı evden alıp eve teslim ettiler geçen süre 3 gün ve ben Antalya da yaşıyorum Helal olsun samsung sana...

Şahin Ekşioğlu
16-02-2006, 19:46   |  #54  
Yıllanmış Üye
104 mesaj
Şahin Ekşioğlu
Ocak ayı:                                            Şubat ayı

4165-4163                     4165-4163

DVD okuma:100 – 98                       81 - 87

CD okuma :   93 – 83                        93 - 87

DVD yazma: 96 - 98                         83 - 92

CD yazma :   96 – 94                         90 – 82

Oranlar değişse de tabloda değişen Ocak ayındaki testte DVD okumada 4165 daha iyiyken Şubat ayında 4163 daha iyi bir performans ortaya koymuş. Yani tek bir kriterde fark var. Olası sebepleri masaya yatırırsak:

Test platformu faklı. Yeni test platformumuz dergide yazıyor. Eski platformu size göstermek için Mart 2005’teki dergiye baktım fakat aksilik bu ya genelde orda olan test platformu bilgisi bu sefer yoktu. Yeri gelmişken belirteyim ganzolistin söylediği “bundan önceki testlerde detaylı olarak bilgi vermişdik diyorsunuz ama bundan önceki dvd yazma testindede okuma ve yazma süreleri ayrıntılı olarak yazılmamıştı.” Cümlesi gerçeği yansıtmıyor. Zira dergi önümde ve önceki test sonuçlarını detaylı bir şekilde tabloda belirtmişiz.
Farklı test platformu bilgisi için şüpheci arkadaşlar yeni test platformundaki donanımların 1 sene önce test merkezimize gelip gelmediğini bu süre içindeki donanım inceleme sayfalarına bakarak kontrol edebilir.
Ürün isminin sonuna gelen bir K fark yaratır mı demişler. Bir firmware güncellemesi bile ciddi bir fark yaratabilir. K (Kit) orda belki çok ciddi bir fark değil gibi görünüyor ama testteki 1648K'da eski 1648'den farklı olarak Solid Burn özelliği var. Bu özellik için google'a bir bakın. Bu bir yana önceki teste katılan LG’lerle yeni teste gelen LG’lerin arasında mutlaka firmware farkı vardır.
Bunları bir kenara bırakırsak testte kullandığımız medya her iki testte de 16x fakat ilk testte verbatim ikincisinde TDK ki bu bilgi testte de yer alıyor. Eski test ve Ocak ayındaki TOP 10 tablosuyla yeni test arasında epey ürün farkı var. Değişmeyen sadece LG’ler. Yani LG’lerin dışındaki tüm yazıcılar farklı. Kısaca sıralamada aradaki ürün sayısının değişmesi de bu noktada anormal değil.   

topaz42
17-02-2006, 13:18   |  #55  
Taze Üye
12 mesaj

Bir şey sormak istiyorum. Philips 1648K Win2000 ve WinXp uyumlu yazıyor. Bilgisayarımda C de Win98, D de ise WinXp Professional kurulu. Ben bu DVD Writeri alırsam Win98 hiç görmeyecek mi. Ya da beni nasıl bir sorun bekliyor.

Not: Bazı sebeplerden dolayı Win98 kullanmak zorundayım.

topaz42
18-02-2006, 14:12   |  #56  
Taze Üye
12 mesaj

Sanırım cevap alamıyacam. Ne olursa olsun. Bu akşam bu DVD Writeri alıyorum.

Banned
19-02-2006, 13:56   |  #57  
Banlandı
71 mesaj

Her ay bir kaç Pc dergisi alırım geçen ay ki bir dergide

Asus un 1608P2 modeli performans birincisi seçilmişti
Bu ayki Chipte ise  Asus 1608P2S modeli en kötünün bir üstü olmuştu. :) :)

İki dergi, aynı ürün, farklı sonuçlar ne diyeyimki..
Bende gittim Asus aldım.

Banned
21-02-2006, 05:51   |  #58  
Banlandı
1,204 mesaj
kitaro
Her ay bir kaç Pc dergisi alırım geçen ay ki bir dergide

Asus un 1608P2 modeli performans birincisi seçilmişti
Bu ayki Chipte ise  Asus 1608P2S modeli en kötünün bir üstü olmuştu. :) :)

İki dergi, aynı ürün, farklı sonuçlar ne diyeyimki..
Bende gittim Asus aldım.

kitaro iki ürün birbirinden farklı biri p2 digeri p2s

performans farkı olması dogal.
Gülümseme

Banned
22-02-2006, 00:18   |  #59  
Banlandı
19 mesaj
topaz42
Sanırım cevap alamıyacam. Ne olursa olsun. Bu akşam bu DVD Writeri alıyorum.
eğer alırsan kullanım sonuçlarını bu başlıkta yaz mutlaka.herkes bilgilensinKahkaha

Şahin Ekşioğlu
22-02-2006, 00:30   |  #60  
Yıllanmış Üye
104 mesaj

bu geri dönüş gerçekten de önemli. Yazık ki bizde genelde problemi çözülen arkadaş mutlu mesut ortamdan ayrılıyor taa ki yeniden problem çıkıncaya kadar. En basit örnek bu başlıktaki zeyram nickli kişinin problemiyle bizzat ilgilendim fakat yaşadığı sıkıntıyı oldukça detaylı anlatan zeyram çözüme ulaştıktan sonra ortadan kayboldu. Bu bence yanlış arkadaşlar. Forumu açmamamızın sebebi zaten bize mail ile sorduğunuz teknik problemlerinizi bir de özel mesajla sorabilmeniz değil kendi içimizde bir topluluk oluşturup bilgiyi paylaşmak. Biz editörler sonuçta her probleminizin cevabını bilemeyiz cevabını bildiğimiz sorular da gözümüzden kaçabilir. Unutmayın ne verirseniz onu alırsınız. Biz bilgiyi paylaşmaya hazırız ama lütfen siz de biraz özverili olun.

topaz42
22-02-2006, 16:14   |  #61  
Taze Üye
12 mesaj

DVD Writeri henüz almadım. Alınca bu denemeleri yapacam. Fakat Benim bilgisayarım PIII 733 133 Mhz. 2000 kasımında aldığım bir bilgisayar. Yazacağım DVD yazma ve okuma hızları pek çoğunuz için kriter olmayacaktır. Çünkü bana öyle geliyor ki, hemen hemen herkeste en az bir Pentium IV bilgisayar var.

Ama ben yine de bir fikir olur diye yazarım.

Banned
22-02-2006, 17:00   |  #62  
Banlandı
71 mesaj
oyunlarslideşov
kitaro iki ürün birbirinden farklı biri p2 digeri p2s

performans farkı olması dogal.
Gülümseme

yanlış yazmışım az önce bir daha baktım iki dergideki üründe ASUS 1608P2S  

Yani geçen ayki bir dergide performans birincisi seçilen ASUS un bu ürünü bu ayki CHIP te en kötünün bir üstü olmuş bu nasıl oluyor anlamıyorum, aynı ürün iki farklı yorumKahkahaKahkahaKahkaha

Aslında bu tartışmalar son vermek için: CHIPin dünyanın bir çok yerinde çıkan sayılarındaki DVD-RW testlerini bir editör yazsa bakarız aynı ürünleri diyer chip dergilerinde kaçıncı olmuş, birinci ,ikinci ürün hangileri diye.  

zeyram
28-02-2006, 17:51   |  #63  
Yıllanmış Üye
141 mesaj
Şahin Ekşioğlu
bu geri dönüş gerçekten de önemli. Yazık ki bizde genelde problemi çözülen arkadaş mutlu mesut ortamdan ayrılıyor taa ki yeniden problem çıkıncaya kadar. En basit örnek bu başlıktaki zeyram nickli kişinin problemiyle bizzat ilgilendim fakat yaşadığı sıkıntıyı oldukça detaylı anlatan zeyram çözüme ulaştıktan sonra ortadan kayboldu. Bu bence yanlış arkadaşlar. Forumu açmamamızın sebebi zaten bize mail ile sorduğunuz teknik problemlerinizi bir de özel mesajla sorabilmeniz değil kendi içimizde bir topluluk oluşturup bilgiyi paylaşmak. Biz editörler sonuçta her probleminizin cevabını bilemeyiz cevabını bildiğimiz sorular da gözümüzden kaçabilir. Unutmayın ne verirseniz onu alırsınız. Biz bilgiyi paylaşmaya hazırız ama lütfen siz de biraz özverili olun.
öncelikle arkadaşlar yazdığım o msj için tüm chip ekibinden özür dilerim.
evet dvd rw gönderildi şahin abi.öncelikle sorunla ilgilendiğin için teşekkür ederim ama şanssızlık ki dvd rw elime geçmeden bilgisayarım bozuldu.sorun anakartta ve bilgisayarımın servisten gelmesini bekliyorum.daha 1 hafta kadar daha bekleyeceğim gibi tahmin ediyorum.dolayısıyla çok uzun bir zamandan beri internete giremiyorum.şu an bu msjı okulun internetinden yazıyorum.dwd elime geçti ama maalesef iyi birşeymi yoksa kötü birşey mi olduğunu çalışıp çalışmadığını maalesef bilmiyorum.
ayrıca şahin abi benim dwd rw 16lsk/00 dı onlar spd6000 fd modelini göndermişler.fiyatları birbirine yakın bu modellerin ama teknik açıdan sence hangisi başarılı.bu konudada yardımcı olurmusun.

zeyram
22-04-2006, 00:25   |  #64  
Yıllanmış Üye
141 mesaj

Bilgisayarım uzun bir aradan sonra nihayet geldi.Yaklaşık 2 aydan beri serviste bekliyordu.Anlıyacağınız başım servislerle fena halde başım belada.Gönderilen dvd yazıcı başta çalışmadı ama sonra çalışmaya başladı sebebini bende anlayamadım.
Yukarıda zaten tüm Chip ekibine yaptığım ithamdan dolayı özür dilemiştim.Haklarını helal etsinler.
Ancak Philipsin iyi bir servis ahlakına sahip olmadığı konusunda hala aynı düşüncedeyim.Eğer iyi bir servis olsaydı ;
1-Mağduriyetimi gidermek için araya nufiziyeti olan birini sokturtmazlardı.
2-Bana ellerinde başka model ürün olmadığını iddia ederek bana satın aldığım üründen daha düşük bir model ve düşük fiyatlı dvd writer göndermeyi teklif etmezlerdi.Kaldıki Şahin bey görüştükten sonra Üst model mi bilmiyorum ama fiyat dengi bir ürün gönderdiler.Hani elinizde yoktu?Bu mudur iyi teknik destek? Sizin işiniz anca milleti kandırıp haksız kazanç sağlamak.
3-Eğer şikayetvar.com u incelerseniz Philips firması niye en iyi 100 firma arasında yok?Başarılı teknik destek vermiş olsa, müşterilerin sorunlarını iyi şekilde değerlendirse bu kadar büyük bir firma, müşteri sorunları ile en iyi ilgilenen 100 firma listesinde yer almaz mıydı? Kaldı ki Philips hakkında baya şikayeti olan arkadaşlar var o sitede.

Bunlara rağmen Chip Dergisinde 2 aydan beri hala ''Başarılı teknik destek'' yazısını takbih ederek okuyorum.

Son Düzenleme: zeyram ~ 22 Nisan 2006 02:22
mustafa_yuksel
23-04-2006, 01:56   |  #65  
Taze Üye
8 mesaj

Merhaba, işin ilginci bu kadar eleştiri ve müşteri memnuniyetsizliği karşısında Philips firmasından bir kişinin çıkıpta hayır bizim teknik servisimiz iyidir yada bir yanlış anlaşılma olmuş vs. gibi bir açıklama yapmaması. Bu firmadan hiç bir Allahın kulu bu forumlara girip hakkımızda ne yazılmış diye merak etmezlermi? Sayın Ekşioğlu'nun sorun nasıl çözdüğümü bilemiyorum ama her dvd veya cd'si bozulan chip editörlerinden yardım mı isteyecek. Ayrıca birisinin tüketici haklarını Philips firmasına anlatması gerek sanırım hiç bir zaman tüketicinin almış olduğu arızasının giderilememesi durumunda ürünün alt modelini gönderemezsiniz, aynısı veya bir üst modelini göndermeniz gerekir. Bu konuda Hızlı sistem ile çok iyi bir örneğimiz oldu garanti süresinde bozulan ve iki kere arıza yapan bir digital fotoğraf makinamın benim talebim olmadan daha iyi bir modelle değiştirmesi istenirse firmaların tüketici haklarına saygı gösterebileceğinin bir kanıtıdır. Ayrıca bu konuda Çizgi Elektroniğin bir idol olduğunuda belirtmek isterim. Zannederim bizim görmek istediğimiz firmalar bunun gibi firmalardır. Aslında tüketici olarak bizlerde biraz duyarlı olursak zannederim firmaların bu konudaki hassasiyetini arttırabiliriz. Örneğin bu kadar eleştiri almasına rağmen Philips firmasından bir ses çıkmaması beni son derece rahatsız etti. Artık elektronik ürün alırken Philips firmasını aklımdan çıkarabilirim. Saygılarımla...

ferrarili adam
09-05-2006, 23:31   |  #66  
Yıllanmış Üye
457 mesaj

Şahin Ekşioğlu verdiği sözde durdu bu ayki laptop incelemesinde test metodları için 1 sayfa yer ayırmış doğrusu testten daha çok orayı okudum.

rree
22-05-2006, 23:02   |  #67  
Taze Üye
1 mesaj

-----