DVD Yazma Problemi

murat guler
18-12-2007, 12:16   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
176 mesaj

Merhaba Arkadaşlar

Internetten indirdigim oyunları DVD’ye yazma problemim var.İşyerinde indirip flashdiskle eve taşıdıgım oyunların yükleme dosyaları bilgisayarımın harddiskinde çok yer kapladıgı için DVD’lere yazıp çıkarıyım dedim.Oyunları DVD’lere yazdıktan sonra çalıştıklarını kontrol etmek için DVD’lerden yüklemeye çalıştıgımda hepsinde hata verdi.Ya yükleme sırasında kaynak (DVD) bozuk diyip yüklemeyi kesiyor ya da birsürü hata vererek yüklemeyi tamamlıyor ama tabii bu da beni endişelendiriyor çünkü muhtemelen oyun içinde biryerlerde aksaklık ya da tıkanma olacaktır. Oyunların indirdigim orjinalleri harddiskimde duruyor. Bunlardan sorunsuzca yükleyip oynuyorum fakat bir türlü saglam bir şekilde DVD’ye yazdıramıyorum.Sorunun 1 hafta önce garantiden yeni aldıgım ikinci DVD yazıcımdan kaynaklandıgını düşündüm önce.İlk yazıcı 8GB DVD yazmada problem verdigi için tamire vermiştim,tamir olmayınca yenisini verdiler.Emin olmak için ilk DVD yazıcımla yazdırdıgım oyunları DVD’lerden yüklemeye çalıştım onlarında bir kısmı hata verdi ve yüklenmedi.İkinci yazıcımda bir okuma problemi oldugunu düşünerek ilk DVD yazıcımla yazdırdıgım oyunları işyerime götürüp oradaki bilgisayarda yüklemeye çalıştım,yine aynı yükleme hatalarını verdi ve yüklemedi.İşin enteresan tarafı oyunlarda devamlı sorun olmasına ragmen film okuma ve kaydında hiçbir problem olmaması.Ne eski ne de yeni yazıcı ile yazdırdıgım filmlerde bir problem yok.Buna karşın 46 parça rar’dan oluşan bir oyunu 3 ayrı DVD’ye yazdırdım, çıkarırken her DVD’de başka bir parçada hata verdi.Ayrıca flashdisk ile eve parçalar halinde getirdigim bir oyunun parçalarını birleştirmeye çalıştıgımda bazen bilgisayarım belirli bir parçanın bozuk oldugunu belirten bir hata mesajı veriyor ve parçaları birleştirmiyor.Sorunlu parçayı silip aynısını flashdiskten tekrar kopyaladıktan sonra birleştirmek istedigimde bu sefer sorunsuzca birleşiyor. Bir başkası…..6.5GB’lık bir image dosyasını DVD’ye kaydetmek için zip’le ikiye böldükten sonra tekrar birleştiremiyorum.Bu imagedan oyunu sorunsuzca yükleyip oynuyorum.Sormak istedigim bu sorunun nereden kaynaklandıgı.İki yazıcıda da aynı sorunun olması bana uzak ihtimal gibi görünüyor.Oyunların hepsi de sorunlu olamaz. Aynı dosyayı önce bozuk sonra saglam okudugu için işlemci ya da işletim sisteminde bir problem olabilir mi acaba ???Devamlı birşeyler indirdigim için virüslerle de ugraşıyorum.Sizce sorun nedir,ne yapmam lazım.

Şimdiden teşekkürler

Selamlar