DX10 da lider kim olur?

egemengiga
10-04-2007, 22:57   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
4,298 mesaj

normalde ATI ve Nvidia kapisma konularini hic sevmem. ancak bu sefer farkli bir durum var. nvidia kartlarini once piyasaya surdu ve simdiden fiyatlari uygun. ATI ise haberlere gore buyuk ve asiri guc isteyen kartlar ile gelecek. lutfen tarafsiz gozle yorumlarininizi belirtin...

ufuks
10-04-2007, 23:02   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
3,430 mesaj

Dx10 da kimin lider olacagını bilmek şimdiden zor.Fakat şimdisi için konuşursak Nvidia bir adım önde.Tabi kaç kişi Dx10 a geçti orası muallak.Ati tutarlı bi adım atmak zorunda yoksa piyasayı kaptırır gibi.

bug_lavacı
10-04-2007, 23:45   |  #3  
Yıllanmış Üye
318 mesaj

Mantıklı olun kardeşim...GDDR4 ten bahsediyoruz..

nVidia para basmak için piyasaya sürdü kartı...

amacı AR-Ge ve DX 10 olsaydı kartı test ederdi...

ATI gümbür gümbür geliyo...

erkanc
10-04-2007, 23:46   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
3,213 mesaj

belki performans olrak ati belki 3d mark programlarıyla yapılan tesstlerde geçebilir ama fiyatı ile 33cm lik boyutu ile bir de çekdiği aşırı güç ile bence nvidianın gölgesinde kalabilir tabi bunlar duyumlar üzerine söylediğimiz şeyler birde ilk çıktıkları zamanki sürücüler pek sağlıklı oolmuyor sonraki güncellemeler ile performans değerleri ortaya çıkıyor bence her iki kartında tam performansları verdikerine inanmıyorum çünkü ortada dx10 destekli uygulama yok sentetik bhecmarklarda sonuçları her zaman tartışılır çünkü onların sonuçları teoriktir insanlara lazım olansa pratikteki uygulamalardır

egemengiga
10-04-2007, 23:53   |  #5  
OP Yıllanmış Üye
4,298 mesaj
Selçuk İslamoğlu
Normalde bir ATI sever olarak, ATI'nin bu sefer kesin çuvalladığını söyleyebilirim. R600 belki performans olarak "birazcık" daha iyi olmasına rağmen, 13 inç kartı sokacak kasa ve 8800 GTX'in 2 katına yakın(!) güç tüketimi ile (evet, hazırlayın 750 wattlık güç kaynaklarını R600 istiyorsanız) beni bir hayli hayal kırıklığına uğrattı. Çok az bir performans farkı için değmeyecek fedakarlıklar. Tabi ATI teknolojisini AMD hızıyla yürütürse, bu biraz zor.

,dx10

belki daha ekleyecekleri vardir Selçuk İslamoğlu'nun. ya da bu konudaki fikri degismis olabilir. gerci asil ilgilenecek kisiden cevap gelmez kolay kolay ama... evet Şahin Ekşioğlu' undan bahsediyorum.Göz kırpma

Son Düzenleme: egemengiga ~ 10 Nisan 2007 23:58
DR.UZMAN
10-04-2007, 23:55   |  #6  
Yeni Üye
31 mesaj

Nvidia daha avantajlı gözüküyor.DX10 piyasası henüz oturmadı.DX10 destekli oyunlar çoğaldıkça bu yarış iyice kızışır.Bence belirleyici unsur fiyat politikaları olur.Bekleyelim ve görelim...

azrail_affetmez
11-04-2007, 00:54   |  #7  
Üye
87 mesaj

Şunu bilirim vede hep söylerim oyun mu ?
ozaman Nvidia dan şaşma.

Selçuk İslamoğlu
11-04-2007, 00:58   |  #8  
Selçuk İslamoğlu avatarı
CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 73
4,133 mesaj
egemengiga
Selçuk İslamoğlu
Normalde bir ATI sever olarak, ATI'nin bu sefer kesin çuvalladığını söyleyebilirim. R600 belki performans olarak "birazcık" daha iyi olmasına rağmen, 13 inç kartı sokacak kasa ve 8800 GTX'in 2 katına yakın(!) güç tüketimi ile (evet, hazırlayın 750 wattlık güç kaynaklarını R600 istiyorsanız) beni bir hayli hayal kırıklığına uğrattı. Çok az bir performans farkı için değmeyecek fedakarlıklar. Tabi ATI teknolojisini AMD hızıyla yürütürse, bu biraz zor.

,dx10

belki daha ekleyecekleri vardir Selçuk İslamoğlu'nun. ya da bu konudaki fikri degismis olabilir. gerci asil ilgilenecek kisiden cevap gelmez kolay kolay ama... evet Şahin Ekşioğlu' undan bahsediyorum.Göz kırpma

Henüz değişmedi fikrim malesef. Özellikle nVidia DX10 orta seviye kartları piyasaya sürecekken, ATI'nin daha üst düzeyi piyasaya sürmemiş olması, yine piyasayı nVidia'nın götüreceğini gösteriyor.

the_rock
13-04-2007, 12:06   |  #9  
Yeni Üye
33 mesaj

tabiki NVİDİA ati daha r600 bile piyasaya sürmedi nvidianın ise geniş bir ürün yelpazesi r600 çıkıncaya kadar yok satar.
buarada ati r600 çıkaracak peki ya nvidia 8900 8850 gibi serileri çıkaracak yani atinin üst seviyesine  nvidianın verebileceği cevap pek uzun sürmez.
bide arkadaş ddr4 den ve ar-ge den bahsetmiş

iide ne ar-gesi be kardeşim yani bumudur arge 33 cm ekran kartı boyutu ve 750waltlık güç tüketimi eğer ar-ge demek buysa nvidia ar-gesiz devam etsin (benim bildiğim araştırma ve geliştirme çalışmaları bilgisayar teknolojilrinde basitce performansartımı, ürünboyutunun düşmesi,ısıya dayanıklılıkve düşük güç tüketimidir. yani hani atide arge)

atinin daha geniş bir ürün yelpazesi bile yok nvidia ise 8600lerini bu ay piyasaya çıkarıyo bile peşine 8300 lerde var daha r600 piyasada bile değil sadece adı var...

the_rock
13-04-2007, 12:11   |  #10  
Yeni Üye
33 mesaj
the_rock
tabiki NVİDİA ati daha r600 bile piyasaya sürmedi nvidianın ise geniş bir ürün yelpazesi r600 çıkıncaya kadar yok satar.
buarada ati r600 çıkaracak peki ya nvidia 8900 8850 gibi serileri çıkaracak yani atinin üst seviyesine  nvidianın verebileceği cevap pek uzun sürmez.
bide arkadaş ddr4 den ve ar-ge den bahsetmiş

iide ne ar-gesi be kardeşim yani bumudur arge 33 cm ekran kartı boyutu ve 750waltlık güç tüketimi(en az güç kanağı sınırı) eğer ar-ge demek buysa nvidia ar-gesiz devam etsin (benim bildiğim araştırma ve geliştirme çalışmaları bilgisayar teknolojilrinde basitce performansartımı, ürünboyutunun düşmesi,ısıya dayanıklılıkve düşük güç tüketimidir. yani hani atide arge)

atinin daha geniş bir ürün yelpazesi bile yok nvidia ise 8600lerini bu ay piyasaya çıkarıyo bile peşine 8300 lerde var daha r600 piyasada bile değil sadece adı var...

Borga-x
13-04-2007, 12:25   |  #11  
İlk Maestro
Teşekkür Sayısı: 2
11,767 mesaj

Bende ATİ hayranlığı var ama bu durumda gerçekçi olmak gerekirse DX10'u Nvidia aldı götürüyo bile. Tabi uygulamalarında birer birer çıkması ve birçok kişinin vistaya geçmesi gerekiyor.
Ekran kartı satışına Vista neden oluyor. Vistanın satılması demek DX10'lu kartların da satılması anlamında tabıkı.

Uygulamaların çoğalmasını beklemekten başka bir çare yok. Ati'nin üst seviye ekran kartları  daha kağıt üzerinde. Nvidia DX10'lu orta seviye kartları da çıkarttımı ATİ'yi gerçekten zor günler bekler. Ati'nin çok iyi bir strateji belirlemesi gerekir.

Ar-ge demiş bir arkadaş, yahu yapmayın 750W ne demek yaa. sanayi tipi elk. kullanmıyo kımse evınde. Bir sistem bu kadar yük elk. çekmezken sadece ekran kartının harcadığı elektrik ilerde faturayı feci kabartır.

Dediğim gibi bende ATİ hayranlığı var ama şu anda lider Nvidia

Son Düzenleme: Borga-x ~ 13 Nisan 2007 12:29
flytorpedo2
13-04-2007, 21:17   |  #12  
Yıllanmış Üye
367 mesaj

Ben ATInin en azından batmamasını diliyorum.
nVidia ile aynı seviyede olsun gerektiği zaman tokatlayabilsin,rekabet olsun.Yoksa tek elde kalırsa fiyatlar artar ve çeşitlilik azalır.

kolki
14-04-2007, 09:32   |  #13  
Yıllanmış Üye
190 mesaj

doğru rekabet olmazsa bizim halimiz ne olur