dynamic ve static IP denk gelme ihtiamli ?

guana
08-07-2017, 21:24   |  #1  
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
49 mesaj

Merhaba arkadaşlar,ilk baş dynamic ve static IP hakında google da ufak bi çaplı araştırma yaptım ve aklıma bir soru geldi;dynamic IP 'de her modemi resetlediğimizde sadece son iki blok değişiyorsa aynı IP adresini alma ihtimali 65025 ' tir.Eğre ki böyleyse 
Aynı şehirde aynı IP ' adreslerine denk gelebilirmiyiz ?
yada
65025 resetlememizde aynı IP denk gelmemiz durumu ?
Konun özetine gelirsek dynamic ıp değişiyorsa ve tekrardan denk gelme yada bir başkasının benim eski dynamic ıp adresime denk gelme ihtimali nedir?
son olarak cep telefonların daki IP lerde static olması durumunda sabitmi oluyor yani tek bir IP mi tanımlı telefonlara yoksa değişiyormu ?

Son Düzenleme: guana ~ 08 Temmuz 2017 22:03 Neden:
White-Fox
08-07-2017, 22:16   |  #2  
White-Fox avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 155
1,104 mesaj

"Sistem internete bağlantı sağladığında kullanılmayan bir ip adresini alır".Telefon ip'leri de değişir o anda boş olan bir adres alırsınız bulunduğunuz bölgeyle orantılı biçimde.Ayrıca siz 1 saat boyunca bağlı kaldınız ve X ipsini kullandınız bağlantınızı kapattınız.Tekrar açtınız Ip adresiniz Y ve X IP si şimdi başka bir kullanıcı tarafından kullanılıyor.Başka bir durum da mümkün tekrar bağlandığınızda yine X ip sini de alabilirsiniz.

guana
08-07-2017, 22:32   |  #3  
OP Yeni Üye
49 mesaj

Bu durumda aynı IP ile aynı siteye,oyuna vb şeylere üyelik açılması durumunda aynı IP den bağlantı olarak gözükür doğrumuyum ?
eğer doğru isem bu durum suistimal olarak algılanıp site veya oyun vb şeylerde tek IP tek hesap kuralını ihlal edilmiş bulunur?

White-Fox
08-07-2017, 23:14   |  #4  
White-Fox avatarı
Yıllanmış Üye
1,104 mesaj

ben x ip si ile sallamasyonad.com ' a üye oldum diyelim sonra bağlantımı kapadım.Sonra size benim x ip adresim geçti nasıl suistimal edeceksiniz ? IP adresleri ağlardaki makineleri adlandırmak adına yapılmış birşeydir niye çünkü adını bilmediğiniz yere veri yollayamazsınız.TCP/IP standartları amerikan savunma bakanlığı tarafından geliştirildi bunun üzerine kurulu bir sürü protokol vardır örneğin bir web sitesine tıklarsınız HTTP protokolü devreye girer siz Server'a bu protokol üstünden mesaj yollarsınız bana cevap ver! sonra server bu isteğinize yine aynı protokol üstünden size yanıt verir ve web sayfasını görüntülersiniz.Suistimalden kasıt IP adresi ile hack vb eylemlere girişilmesi koşulunda tespitin nasıl yapılacağı konusu ise şöyle ;Şu isimde ip yi şu saatler arasında kim kullandı diye bir soruya yanıt verildiğinde herşeyin cevabı bulunur. Meseleyi oyun bazına indirgersek bir oyundan  X ip adresini banladığınız da kullanıcı farketmeksizin o oyuna giremeyecektir.Zaten bu yüzden oyunlarda süreli ban atılır diye biliyorum.

guana
09-07-2017, 16:26   |  #5  
OP Yeni Üye
49 mesaj

Teşekkür ederim cevap için açıklayıcı oldu çok sağolun.Son bir sorum daha var static IP sabit ve değişmeyen bir IP ise telefonlardaki Iplerde static IP olabiliyor bu durumda telefonlar için geçerlimidir yani; telefondaki IP static ise ve telefonu kapatıp açsak bile yada aradan uzun süreler geçse dahi bile ıp değişmiyor mu?

Son Düzenleme: guana ~ 09 Temmuz 2017 16:53
White-Fox
09-07-2017, 19:32   |  #6  
White-Fox avatarı
Yıllanmış Üye
1,104 mesaj

İşletmelerin bazısı internet sağlayıcıları ile anlaşıp static ip adresleri satın alıyorlar böylece TCP/IP protokolü kullanarak örneğin bir pc den diğerine veri aktarıyorlar diyelim tabi bunun farklı yolları var ille tcp/ip üstünden olmayabilir.Telefonlar da bu şekilde bir sistem uygulanıyor mu bilmiyorum denk gelmedim ama varsa yapılabilir.Static bir ip adresine sahip olan bir bilgisayar/telefon  bunun ne olduğu fark etmez , internete her bağlanışında aynı ip adresini kullanır.Böylece durağan bir ip ye yönelik programda yazabiliyoruz . şu dosyayı şu ip adresine sahip pc ye yolla gibi gibi.Yani static ip ye sahipsen her bağlantın da uzun sürede olsa o ip ile bağlanırsın.Rica ederim.Kolay gelsin.

guana
09-07-2017, 20:39   |  #7  
OP Yeni Üye
49 mesaj

Sizi çok bunaltım özür dilerim yardımlarınız için de çok teşekkür ediyorum son bir soru daha sormam gerekiyor :) IP adresinin Dynamic mi yoksa static mi olduğunu nasıl sorgulayabiliriz ? 
internetteki IP sorgulama sitelerinin çoğunda bu bilgiye ulaşamamaktayım sadece bir site var o sitenin doğruluğuna inanmıyorum bu nedenle diğer siteler baktım ve bu bilgiyi vermemektedir.   whatismyipaddress sitesidir.

grezimonk
09-07-2017, 22:47   |  #8  
grezimonk avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 37
4,195 mesaj

kablonet dışında statik ip interneti varsayılan olarak satan iss yok...

White-Fox
09-07-2017, 23:41   |  #9  
White-Fox avatarı
Yıllanmış Üye
1,104 mesaj
Alıntı: guana  
Sizi çok bunaltım özür dilerim yardımlarınız için de çok teşekkür ediyorum son bir soru daha sormam gerekiyor :) IP adresinin Dynamic mi yoksa static mi olduğunu nasıl sorgulayabiliriz ?
internetteki IP sorgulama sitelerinin çoğunda bu bilgiye ulaşamamaktayım sadece bir site var o sitenin doğruluğuna inanmıyorum bu nedenle diğer siteler baktım ve bu bilgiyi vermemektedir. whatismyipaddress sitesidir.

Yok canım sohbet ediyoruz şurada ne bunaltması :) Bak sana şöyle izah edeyim,whatismyipadrress den görünen sonuç eğer bir maskeleme aracı kullanmıyorsan senin ip adresindir bununla beraber cep telefonlarında iş daha başka bir boyut alıyor , cep telefonundan bağlanıp ip adresini aldın ve bunu harita üstünde izledin seni o cep telefonuna interneti sağlayan en yakın santral/merkez'e götürür seni dahasını bulmak daha fazla çaba gerektirir.Yani harita üstünden arayıp uzak bir yerde kendini bulduysan doğruluğuna bu sebepten ötürü inanmıyorsan sebebi bu.Gelelim diğer şeye bu gibi sitelerin bir ip adresinin dinamik yada statik olduğunu anlayabileceğini sanmıyorum çünkü önceden de dediğim gibi siz server a siteyi görüntülemek için bir protokol üstünden bana cevap ver diyorsunuz server size cevap verirken bazı bilgilerinizi alabiliyor ; IP,Kullandığınız işletim sistemi,Kullandığınız monitörün çözünürlüğü,istek saatiniz,Kullandığınız browser vs. Bir IP adresinin static olduğunu anlamak için onun hiç değişmesi gerekir.Açık browser sekmelerini kapa , modemi kapa pc-modem bağlantı kablosunu çek, pc yi kapa sonra tekrar tak çalıştır bunları ve ip adresine bak.Böylece dinamik ayda static olup olmadığı anlaşılabilir.Bunu sınamak için bir site senin bağlantını kapatmalı ama kapatırsa bir sonraki ip adresinin ne olacağını bilemez ve önceki bildiği adres çöp olur karşılaştıramaz dinamik yada statik diyemez.Umarım anlatabilmişimdir bende baya ferman yazmışım :D

guana
10-07-2017, 11:58   |  #10  
OP Yeni Üye
49 mesaj

Anladım çok teşekkürler sağolun :)

Duffyxd
27-02-2018, 12:12   |  #11  
Taze Üye
1 mesaj

Birşey soracam modem'i kapatmak ile aşağıda yazdığım kodlar arsındaki fark nedir yardımcı olurmusunuz
ipconfig /flushdnsipconfig /renewipconfig /release