EFI: BIOS'un halefini mercek altına aldık

CHIP Online
19-10-2008, 23:10   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

CHIP Online BIOS'un yerine geçecek olan EFI'yi mercek altına aldı. İşte artıları ve eksileri ile EFI

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/EFI- ... ina-aldik_9166.html

Resimlerle: İşte EFI bilgisayarı böyle başlatıyor

BIOS'un geleceği EFI, modern arayüzü sayesinde kolayca kullanılabiliyor, daha fazla özellik sunuyor ve PC'leri geleceğe hazırlıyor. EFI gerçekten de sadece yeni bir BIOS mu yoksa muhteşem özellikleri olan bir mini-işletim-sistemi mi?

O, 25 seneden fazladır bilgisayarlarımızı hayata döndürüyor, donanımları kontrol ediyor ve işletim sistemini başlatıyor: BIOS...

Şimdiyse Basic Input Ouput System (BIOS) halefine merhaba diyor. İsmi: Extensible Firmware Interface, kısaca EFI (Türkçesi: Genişletilebilir Firmware Arayüzü). Bu seneden itibaren Intel temelli ve MSI markalı anakartlarla kullanıma sunuldu. Avantaj: 64-Bit sistemleri destekliyor ve bu yüzden yeni donanımların isteklerine göre yapılandırılmış ve geleceğe hazır. Üretici MSI için EFI, gerçek Windows'tan önce çalışan ufak bir işletim sistemi. Buna karşın rakip American Megatrends Inc. (AMI), bu tekniği Aptio ismi altında pazarlıyor ve sadece BIOS'un gelişmiş bir sürümü olarak görüyor. EFI gerçek bir devrim değil mi? Kullanıcılar için neleri değiştirecek? CHIP Online bu soruları sizin için yanıtlıyor.

Tüm konu: EFI: BIOS'un halefini mercek altına aldık

Resimlerle: İşte EFI bilgisayarı böyle başlatıyor

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Sizce EFI, BIOS'u tarihe gömebilecek mi?

Fattur
19-10-2008, 18:37   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
5,768 mesaj

güzele benziyorda bunun benzeri asus anakartlarda da var galiba.ama bunla o farklı çünkü onda anakartın içine ufak bir os kurmuşlar bunda ise tamamen bios'u kaldırıp yerine yeni birşey sunmuşlar.çok güzel gözküyor. ileriye doğru kullanacağız gibi duruyor :D

Kapalı Hesap (34907)
20-10-2008, 09:03   |  #3  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 5
1,440 mesaj

(BIOS) PC'nin ilk görevini üstlenmiş,artık yeni geliştirilen Extensible Firmware Interface (EFI)'nin sadece Vista SP1'i destekliyor olması ileride bir,iki yıl sonra (BIOS)u kaybedeceğiz anlamına geliyor.,
Buda (BIOS) üreticilerini harekete geçirecektir.(BIOS)u dahada verimli kullanışlı hale getirip,dahada geliştirerek kullanıcılara sunacaktır.(BIOS) bence bitmeyecektir...

pckolojik
20-10-2008, 19:47   |  #4  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
8 mesaj

Peki anakart üzerindeki bıos yongası değişip Efı yongası mı olacak?Soru

frkncyr
20-10-2008, 20:36   |  #5  
Üye
83 mesaj

bu zaten gerekli bir hamleydi bence.bioslar ne kadar gelişsede günümüz teknolojiinde kullanıcılara büyük sıkıntılar yaşatıyor.geliştirilemiyor değiştiremiyor.bios güncellemeleriyle bir kaç sorun ortadan kalkıyor ama oda ne fayda,ufak bi hatada büyük hasar demek.Yani iyi bir yenilik olduğunu düşünüyorum bunun adı efimi olur bilmem ama bioslarında değişim vakti gelmişti artık...

Hallederiz_87
20-10-2008, 21:36   |  #6  
Hallederiz_87 avatarı
Yıllanmış Üye
934 mesaj
pckolojik
Peki anakart üzerindeki bıos yongası değişip Efı yongası mı olacak?Soru
Arayüzü bios'a oranla kat be kat iyi gözüküyor ama yetmez şu güncelleme sorununa bi çare bulması gerekHmph

pckolojik
22-10-2008, 23:09   |  #7  
Taze Üye
8 mesaj

Onu kastetmedim yani Anakartta bütünleşik olan Bıos yonlarının yerine Efı yongası mı gelecek?

Kapalı Hesap (91855)
30-10-2008, 00:28   |  #8  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 27
2,006 mesaj

Update yapmak umarım bios kadar riskli olmaz

Son Düzenleme: Kapalı Hesap (11) ~ 30 Ekim 2008 00:29