Eğitici oyuncakların çocuklar üzerindeki etkisi

gezegen x
02-08-2018, 14:22   |  #1  
gezegen x avatarı
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
14 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Mar 2018

 

Eğitici oyuncaklar, çocukların gelişiminde kuşkusuz önemli bir yeri vardır.Çocuklar doğumdan altı yaşına kadar olan devrede hayatlarının en önemli dönemini yaşarlar. Çocukların kendilerine, başkalarına, oyuna, öğrenmeye ve genel olarak hayata karşı tavırlarının geliştiği ve davranış kalıplarının oluştuğu bu dönemde öğrenme çok hızlı olur. Bu yaş çocukları çok süratle öğrendikleri gibi çok da meraklıdırlar. Öğretmenler eğer dikkatli olurlarsa onları bütün hayatları boyunca etkileyecek olumlu tecrübeler kazanmalarına yardımcı olabilirler.

Eğitici oyuncaklarla oynayan çocuklar tek ya da 2-3 kişilik gruplar oluştururlar. Bir bilmeceyi tamamlayan ya da benzer şekilleri eşleştiren çocuklar bu malzemeye ilgi duyacaklar ve kendi kendilerine başarmak isteyeceklerdir. Bu da onların kendilerine güvenmelerini sağlayacaktır. Bu tür oyuncaklarla oynayan çocuk sual sorar, öğretmeninin açıklamalarını dinler muntazam cümle kurarak konuşmaya ve dikkatli dinlemeye alışır, yeni kelimeler öğrenir. Ayrıca, eğitici oyuncaklar çocuklara başladığı bir işi bitirme alışkanlığı da kazandırır. Bu tür oyuncakların yardımıyla çocuklara düzen fikri verilmekte ve onların yaratıcı eğitimleri ortaya çıkarılmaktadır. Bu oyuncaklarla oynayan çocuk dikkatini ayrıntılar üzerinde toplamaya, ilgi süresini uzatmaya, göz ve el uyumu geliştirmeye başlar. Ayrıca, çocuklara yaptığını hemen değerlendirebilme ve yanlışını düzeltme alışkanlığı da kazandırır. Eğitici oyuncakların bazılarını birkaç çocuk bir arada oynayabilirler, o zaman çocuklar sıralarını beklemeyi, kurallara uymayı arkadaşının oyunundaki aşamaları izlemeyi öğrenebilirler.

Eğitici oyuncakların Çocukların Zihinsel Gelişimine Etkisi

Okul öncesi yılları çocuklarda kavram gelişmesinin başladığı yıllardır. Çocukların ilk yaşantıları, algısal, bilişsel ve düşünsel-işlevler bakımından çok önemlidir. Eğitici oyuncaklar çocuklarda algılama, kavram oluşturma, problem çözme gibi zihinsel yeteneklerinin gelişmesine yardım eder. Ayrıca, çocukların bellek, dikkat süresi ve dikkat yoğunluğu gelişmelerine imkân hazırlar. Çocukların sayıları anlama ve tanımalarını, birbirine benzeyen ve benzemeyen şekilleri ayırt etmelerini, sınıflandırma, sıraya dizme ve gruplama yapabilmelerini kolaylaştırır. Bundan başka, akılda tutma, düşünme, karar verme, hatırlama gibi zihinsel işlevleri yapabilmelerine yardım eder. Çocukların matematiksel kavramları, renk ve geometrik kavramları geliştirmelerini kolaylaştırır. Bunların yanı sıra, çocuklara örneklere bakarak benzerleri yapma becerisi kazandırır.Eğitici oyuncaklar çocukların gözlem yeteneklerini geliştirir, olayların gelişmesindeki mantık sırasını kavramalarına yardım eder. Çocuklara şekiller arasındaki ilişkileri görsel olarak algılayabilme ve ayırt edebilmelerine yardım ederek onları okumaya da hazırlar. Kısaca özetlersek eğitici oyuncaklar çocukların parça bütün ilişkisi kurmalarına, algılama, hatırlatma, çözümleme, araştırma, karşılaştırma, bağlantılar kurma, benzerlik ve ayrılıkları fark etme, ayrıntılara özen gösterme, görsel ayırım yapabilme, zihinsel canlandırma yeteneklerini geliştirir. Kavram gelişmesini hızlandırır.

ASİLEVAN
11-05-2019, 18:45   |  #2  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
3 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Mar 2019

Bu yazınız oldukça güzel bilgiler veren, çocuk gelişimi konusunda ve oyuncakların eğiticiliği üzerinde durduğunuz çok güzel bir yazı olmuş. Bir eğitimci olarak 0-6 yaş arası çocukların ruhsal-duygusal, bilişsel, sosyal ve motor gelişimlerinin büyük oranda tamamlandığı bu çok önemli dönemde, oyunun çocuğun en önemli ve tek işi olduğunu düşünürsek eğitici oyuncakların ne kadar önemli olduğunu anlayabiliriz.
Biz de bu bilinçle ve ''Tüm eğitim materyallerini bir yere topladık'' sloganı ile bir projeye giriştik. 16 yıllık eğitim tecrübemizi de katarak Ana Kıra Eğitim firmasını kurduk. Tüm anaokulu eğitici oyuncakları  her ilimizdeki anaokulu, kreş, bireysel kullanıcılar ve yuvalara çok uygun fiyata göndermekteyiz. Web sitemiz kitatoys.com aracılığı ile okul yönetici ve öğretmenlerimizin seçip beğendiği anaokulu oyuncakları ve kreş, çocuk yuvası, anaokulu malzemelerini özenle paketleyerek okul adreslerimize gönderiyoruz. İşte sizinde bahsettiğiniz eğitici oyuncakların çocuklarımız üzerindeki etkilerini arttırmak ve tüm çocuklarımızıa elimizden geldiğince ulaştırmaya çalışmaktayız.
Anaokulu oyuncaklarının çocuklar üzerindeki büyük etkisi üzerine  yazdığınız bu yazı için teşekkür ederim.

rotk
13-06-2019, 13:05   |  #3  
rotk avatarı
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
19 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Ara 2018

Paylaşım için teşekkürler.