Ekran Donması Ve Ekran Açılmaması Bug check

wwwthexfilescom
29-08-2006, 04:21   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
15 mesaj

Gercekten hikayem uzun ve sıcıkıcı tam 2 hafatadır bu problem le ugrasıom biliyorum ki bir çok kişi bu sorunlarla ugrasıyor o yuzden yaptıklarımı tek tek anlatmak ve bilginize başvurmak istiyorum şimdiden okdugunuz için teşekürler
Bilgisayrım a 2 hafta once format atttım hard diskim optik okuyculu bu yuzden raid surucusunu yukledim daha sonra windowsu actıgımda suruculeri yukledim ve daha sonra nvidia chip setleri fx 5700 ekran kartu surucumu yukledim sorunsuz çalışıyordu sonra lanet olası o meshur mavi ekran hatasını aldım
BugCheck 100000EA, {814f9930, 815bb6c0, 8165b1c0, 1}
Ea kodlamısına sahip bu hatadan sonra reset attı yine girdim bu sfer aradan bellie aralıklarla hata almadan ekran goruntusunu gitiğini gordum ama belli bir zaman yoktu mavi ekran hatası almıyordum ancak windows da minudump klasorune baktıgım zaman her zaman bu hata burda kodlanmış bir şekilde duruyordu işin ilgin tarafı bilgisayara reset atmıyor ama minudump klasorune her seferinde aynı kodu Ea kodunu işliyordu ama ekran hiç bir şekilde açılmıyordu araştırdım Ea kodunu tek buldugum açıklama microsfotun sitesindeki açıklamaydı o da ya ekran kartı surucusunu değiştirin yada ekran kartını değiştirin diyordu yada donanım ivemsini azaltmanız durumunda bu hatanın gideribileceği soyleniyordu neyse ben ilk olarak guvenli kipde açıp bilgisayrı surucuyu kaldırdım bilgisayar acıldı ve daha sonra nvidia ya girip en son surucu indirdim ve yukledim .Belli bir sure durdu ve yine o mavi ekran reset daha sonra bilgisayar ekranı yine açılmadı ben daha sonra format attım ve donanım ivmesini en alt duzeye getirdim ama değişen bir şey yoktu geriye bir tek secenek kalmıştı oda ekran kartımı değişmekti bende oole yaptım çalışna bir bilgisayarda ki nvidia fx 5200 serisi ni taktım bilgisayar a bilgisayar acıldı ekranb kartında sorun yok gibiydi oyun oynuyordum cok rahat bir şekilde ama sonra bir baktım bu sfer ekran kapanması yok belli aralıklarla Bilgisayar Ekranı donuyordu işlemci her sey çalışıyor ama ekran bir anda donuyordu bana da reset atmak kalıyordu bu sfer minudump klasorunde herhangi bir mavi ekran hatası yoktu .Bundan sonra yaptıklarım ise ilk aklıma gelen acaba bir virusmuydu bu bende oole yaptım antivirusum guncelledim daha sonra tarrım herhangi bir sorun cıkmadı hiç bir şey bulamadı .Daha sonra ram yuvalarını kontrol ettim ramlari tekrar taktım ramleri değiştirdim yie donuyordu .Cpu ısısını dusundum gittim yalıtkan madde aldım cevresini yalıtım yaptım.Acaba HDD fazla mı sınıyor dedim bir tane daha fan taktım ama değişen hiç bir şey yoktu sonra acaba acaba yazılımsal bir sorun mu diye scandisk, defrag,registery  check ,memory check yaptım bir sorun gormedi ve hala donmalar yasıyordu bende en son yaptıgım şeye dondum ve ekran kartı surucusunu tekara guvenli kipe gecerek kaldırdım ve gordum ki bilgisayardaki donma olayı olmadı .Artık ne yapabilrim bilmiyorum yani nedir sorun fikirlerini goruslerinizi bekliyorum her fikre açığım yorumsuz bırakmayın lutfen teşekürler işletim sistem mim Xp sp1

Recep Baltaş
29-08-2006, 14:37   |  #2  
Recep Baltaş avatarı
CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 8
9,635 mesaj

Öncelikle bu kadar yazı yazacağına en başta XP Sp desyedin bu kadar yazıyı okumak zorunda kalmazdık :)

Kesinlikle ve kesinlikle ilk olrak Windows XP CD sine entegre dimiş bir XP SP 2 kurlumu yap.Daha sonra EN SON CHIPSET driverlarını indir ve bul.Optik har disk i ilk kez senden duyuyorum.Raid yapmıyorsan raid kurma! Temiz format at eski kartını tak her zaman en sonr driver ıyükle sorun kalmaz.

TuncaBozkurt
29-08-2006, 19:34   |  #3  
Yıllanmış Üye
4,805 mesaj

evet.service pack 2 yükleyerek yapabilirsin.olmazsa o harddiske taktığın fanı ekran kartına yönelt veya yeni bir ekran kartı fanı al.en son driverları yükle.
yani recep abiden söylediğimin tek farkı ekran fartını soğutmak.

wwwthexfilescom
29-08-2006, 23:58   |  #4  
OP Taze Üye
15 mesaj

zaten sp2yukledğim zaman bu hatalr başlamıştı daha sonra tekrar sp1 iyukledim ama denedim sp2 yukleyincede sorun ortadan kalkmıyor ekran karıt uzarine ekstra bir fan deneycem

Recep Baltaş
30-08-2006, 00:59   |  #5  
Recep Baltaş avatarı
CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 8
9,635 mesaj

Biz sana yükle demdik ki..entegre et deik..windows Xp bölümümze bir bakmalısın...