ekran görüntüsünün kaybolması siyah ekra

HPQ-User
25-01-2009, 13:41   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

İbrahim Ergin sormuş:
İyi günler öncelikle böyle bir bölümünüz olduğu için çok teşekkürler. Hemen soruna geçeyim.Bizim bilgisayarı alalı 4 yıl kadar oldu fakat yaklaşık 1 yıldır arada sırada başımızın etini yiyen bir sorunu var ki bu sorun ekrandaki görüntünün donması ve monitörün bekleme moduna geçmesi gibi yani sanki bilgisayar ile kasa arasındaki kablo çıkarılmış gibi simsiyah ekran oluyor veya görüntü donup acaip şekiller çıkıyor ve resetlesek dahi görüntü gelmiyor.Belli bir süre sonra bu geçiyor.Bilgisayar ile monitör arasındaki kablo giriş yerlerini kontrol ettim sağlam ama kablonun içini bilemem.Sonra arkadaşımın bilgisayarı ile ram,ekran kartı,harddiskleri değiştirmeme rağmen sonuç değişmedi.İşlemciyi değiştirmedim belki sorun orada olabilir.Ama sen sonunda güç kaynağını değiştirdiğimde bilgisayarın düzeldiğini gördüm ve tamam dedim sorun güç kaynağında.Sonra tekrar kendi güç kaynağımı taktığımda bi baktım yine sorun yok.Böyle baya kullandım.Şimdi yine aynı sorunu veriyor.Yani format bile atamıyorsunuz çünkü ekrana görüntü gelmiyo ya da saçma sapan karışık renkler geliyor.hani yazılımsal bişey olsa dicem değil yani. Aklıma acaba kablolarda fazla elektrik birikiyorda ondan mı diye arada bir bütün bağlantıları söküp tekrar takıyodum sonra düzelir gibi olup açılıyor fakat açıldıktan kısa bir süre sonra ekran yine donuyor.Şimdi arkadaşım da yok deneyecek çaresiz kaldım sizce sorunum nedir? Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Soru Türü: Donanım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
Biostar anakart
pentium 4 2.8 ghz prescott işlemci
Geforce Fx 5500 256 Mb ekran kartı
512 mb ddr ram
80 Gb Western Digital harddisk sata değil
16x dvd-rw sony
feel hurricane II 460 watt kasa
philips 106s 17 inch crt flat monitör

İnternet Tarayıcı: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 7.0; Windows NT 5.1; .NET CLR 2.0.50727; .NET CLR 3.0.04506.30)

iergin
02-04-2009, 20:19   |  #2  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1 mesaj

bir şey soracağım moderatör arkadaşa.sorularımız yanıtlanıyormu acaba yoksa dergide mi yayınlanıyor yani bir cevap alamadım da acaba çözüm mü bulunamadı diye merak ettim? İyi çalışmalar..

Ahmet Ertuğrul
02-04-2009, 22:33   |  #3  
Ahmet Ertuğrul avatarı
Yıllanmış Üye
3,651 mesaj

Senin sorunun bende de var. Aynı şekilde, ekran kararması ve karmakarışık renkler.
Ekran kararması bazen bilgisayarı ilk açtığımda hemen tv yi açarsam oluyor ama sonra düzeliyor(iki üç defa küçük aralıklarla 4,5 saniyelik periyotlarla), karmaşık renklerde genelde bir oyun açtığımda oluyor, her oyunda olmuyor ama. Çözümünü ben de bilmiyorum, bir de eskiden bilgisayarımın rahatlıkla çalıştırdığı oyunlar artık donmaya, donarak devam etmeye ya da bazılarını hiç açamamaya başladı. Forumlarda çok araştırma yaptım ve ekran kartının çok ısınıyor olabileceğine ya da ekran kartımın ömrünü yitiriyor olabileceği kanısına vardım. Yazın bir sistem yenilemesi düşünüyorum. Benim kartım da nvidia geforce 5200 fx, 128 mb.

Mustafa@PC
02-04-2009, 23:38   |  #4  
Mustafa@PC avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
13,125 mesaj

sorun büyük ihtimal gpu ısınması yani ekran kartınızın işlemcisinin ısınması ısıyı lütfen gpu-z programı ile bakın eğer 65 üzeriyse sorun ondan gerçi herşeyi denedik demişsiniz ama tek bişey kalmış denenmedik Monitör...

Ahmet Ertuğrul
02-04-2009, 23:52   |  #5  
Ahmet Ertuğrul avatarı
Yıllanmış Üye
3,651 mesaj

GPU-Z de ısı göstergesi hangisi? Bir tek transistors diye bir yer var, en yakın o geldi bana. Hiç temperature yazan bir yer yok.

Mustafa@PC
02-04-2009, 23:58   |  #6  
Mustafa@PC avatarı
Yıllanmış Üye
13,125 mesaj

sensors sekmesinde ısıyı gösterir...

Ahmet Ertuğrul
03-04-2009, 00:14   |  #7  
Ahmet Ertuğrul avatarı
Yıllanmış Üye
3,651 mesaj

GPU Core Clock, GPU Memory Clock ve Fan Speed var fakat ısıyla ilgili bir şey yok. Bunun sebebi ekran kartında fan olmaması olabilir mi?

Mustafa@PC
03-04-2009, 01:28   |  #8  
Mustafa@PC avatarı
Yıllanmış Üye
13,125 mesaj

olabilir pasif soğtucu bir ekran kartıysa olabilir...

suskunkral42
03-04-2009, 18:09   |  #9  
Taze Üye
12 mesaj

ekran karardıgında makineyi resetlediginiz zaman biosa giris kısmı ekrana geliyormu bios giriş ekranı geliyorsa güvenli modda acabiliyormusunuz