ekran karmakarışık oluyor, CPU warning, yardım lüt

mertop
25-09-2006, 18:59   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1 mesaj

10 ay önce aldığım bilgisayarımla yaşadığım sorunu anlatmadan önce özelliklerini yazayım.

P4 3.00GHz (Prescott-2M),
Gigabyte GA-8S648FX-775 (SiS 648FX)
Leadtek WinFast A340
512 ddram

Bilgisayarımda yoğunluklu olarak içinde ortalama 400-500 adet fotoğraf ve 1-10 MB boyutlarında video görüntülerin bulunduğu klasörler

var.. Bu klasörleri açtığımda, bu fotoğraf ve videolara  baktığımda, ya da başka bir klasöre kopyalama gibi düzenleme işlemleri yapmaya

başladıktan bir süre sonra (en geç 5-10 dakika içinde)  bilgisayar sapıtıyor, ekran birbirine giriyor. Bir süre sonra hiç çalışamaz

hale geliyorum ve restart etmek zorunda kalıyorum.  

Öncelikle Ram den şüphelenerek başka bir 512 ram taktım, sorun tekrarladı. Ram in yetersizliğinidüşünerek her iki 512 yi birlikte

takarak 1024 yaptım, sorun yine aynen yerinde duruyordu.

Ekran kartından şüphelenerek GeForce 256 MB ekran kartıyla denedim, soruna yine  çözüm olmadı, tekrarladı.

Son olarak işlemcide yoğunlaşarak işlemci sıcaklığını ölçmek istedim. Easy Tune programı ile anakartımın sıcaklığını ölçtüğümde ilk

açılışta 2000 rpm 50 C dereceyle başlıyor, web gezinti sırasında 3000 rpm 54-60 C derecelerde dolaşırken, Call Of Duty gibi yoğunluklu

bir oyunda 3750 rpm 80 C derece oluyor.

Öncelikle bu dereceleri yüksek buldum, ancak kasamda işlemci fanından başka ekstra bir fan olmadığını, ve internette p4 3.0 işlemci

kullanan diğer kullanıcıların da 50-60 C derecelerden bahsettiklerini düşününce normal geldi.

Ayrıca ekranın karma karışık olma durumu, Call of Duty 2 gibi bir oyunu oynarken ortaya çıkmıyor. Yalnızca içinde yüzlerce adet

fotoğraf ya da video bulunan klasörleri açtığımda ortaya çıkıyor.

İşlemci fanının sıcaklığını ölçmek isterken Easy Tune programında  PWR ve SYSTEM fanlarının olmadığını ya da (0 değerde)

çalışmadıklarını, ve her ikisinin de önünde ünlem işaretinin yanıp sönerek alarm verdiklerini (warning) gördüm, bu normal midir?
Ayrıca benim asıl sorunum meydana geldiğinde (yani ekran karıştığında, beni çalışamaz hale getirdiğinde) Easy Tune programının

TEMPERATURE kısmında CPU 2 nin de aynı ünlem işaretiyle alarm verdiğini farkettim. Yani Bu sorun meydana geldiğinde işlemcim alarm

veriyor. Bu durumda fotoğraf ve video görüntülerle dolu bu klasörlerde yapılan işlemler için yetersiz olduğunu mu düşünmeliyim, Yoksa

işlemcimin arızalı olduğunu mu ?
Yardımcı olursanız sevinirim...

Aşağıya, sorunum meydana geldiğinde aldığım 2-3 ekran görüntümü koyuyorum. Özellikle Easy Tune programında Temperature kısmında CPU 2

nin önündeki alarm işareti için yorumlarınızı bekliyorum. Öyle umuyorum ki benim sorunumun asıl kaynağı bu ünlem işaretinde.

Yorumlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

EKRAN BU HALE GELİYOR

[/URL]       

[URL=http://imageshack.us]
show               

[/URL]

[URL=http://imageshack.us]

[URL=http://imageshack.us][/URL]

Son Düzenleme: mertop ~ 25 Eylül 2006 19:05
egemengiga
25-09-2006, 23:12   |  #2  
Yıllanmış Üye
4,298 mesaj

bence en basta oyle bi sisteme ucuz anakart alarak hata yapmissin. SIS chipset yerine en az i915 alman gerekirdi. anakart suruculerini guncellemeyi dene. ya da anakart haric diger donanimlari baska bir anakartta dene. isletim sistemini hic bastan kurdun  mu diye soracam ama kesin denemissindir. anakartinin guney koprusunde sogutucu yok. o bolgeyi sogutmayi da deneyebilirsin...

bu arada dedigin gibi sicaklik degerleri normal sayilmaz. ama anakartin algilama yetenegi de kit olabilir. kasa ici sogutman nasil?

Son Düzenleme: egemengiga ~ 25 Eylül 2006 23:14
ESMERALDO
27-09-2006, 05:22   |  #3  
Taze Üye
3 mesaj

Arkadaşım birçok resim dosyası ramleri ençok yoran şeydir. Hard diskini bence NTFS olarak formatlaman. İkincisi böyle dosyaları kaydetmeden önce arkaplanda çalışan birçok programı kapatman lazım ve ayrıca resim dosyalarını bölümlere ayır. Ekranın birbirine karmaşık bir şekilde girmesi ise bilgisayar yanıt vermeyi kestiği her zaman olur önemli değil yani..

icakmak
27-09-2006, 10:06   |  #4  
icakmak avatarı
Yıllanmış Üye
195 mesaj

sisteminde ısı problemi var sadece resin taşımak yada düzenlemek için cpu ısıs 68 dereceyi buluyorsa sogutma sistemeni gözden geçir

ilkercozeli01
02-10-2006, 10:18   |  #5  
Taze Üye
17 mesaj

NEDSLM BEN ILKER
ONCELIKLE ANAKARTIN YANLIS SIS 648 FX I BILIYORUM ACILISTA HIZLI ISLEMLERDE YAVAS
INTEL DISINDA KALAN CHIPSETLERIN COGU DANDIK ISLEM YAPAR
EGER KI PARA BOLSA SANA DOSTCA TAVSIYE GIT GIGABYTE NIN INTEL CHIPSETLI 975 YONGASINI AL
AMA ALAMIYACAK DURUMDAYSAN
ONCELIKLE ANAKAARTININ DEVLERINE BAK ON DEVRELERINDE KOPMA VARMI
DAHA ONEMLISIDE ARKASINA BAK CUNKU KASANIN METALI DEGERSE HATA VEREBILIR
UCUNCUSUDE
KULLANICI OLARAK XP YUKLEYEBILIYOSANIZ HARDISKE ONCE FDISK ATMALISINIZ(BILMIYOSANIZ DAHA SONRAKI MSEAJIMDA AYRINTILI SEKILDE YAZABILIRIM)SONRA TEK VEYA IKI VEYA DORT BOLUM RESIMLERI KATACAGINIZ YER NTFS OLMALI CUNKU NTFS COK KARMASIKLI DOSYA SISTEMIDIR
YANI NT FILE SYSTEM
BENIM TAVSIYEM IKI BOLUM YAP VE IKISIDE NTFS OLSUN
EKRAN KARTININ GIRISINE BAK

AGP OLMALI O ANAKATTAN BENDEDE VAR

AGP8X GIRISININ LEHIM AKINTISI OLMAMASINA BAK
YANI ANLAYACAGIN EGERKI SOKEBILIYOSAN
VEDE GERI SAGLAM BI SEKILDE TAKABILECEKSEN SOK SOK SOK VE KONTROL ET
FIRSATIN VARSA ANAKRTI DEGISTIR
INTEL 915P GIGABYE 915 PL-G ALMANI ONEREBILIRIM
SORUN DEVAM EDERSE TEKRAR YAZ

UNUTMA FDISK ATMAN HARDDISKININ YIPRANMIS YERERINI ONARMA FIRSATI WERIR 98E VE TUM VERILERIN KAYBOLMASINA SEBEP OLUR.