Ekran Kartı Değişim Hakkında

Tolga Sezer
17-03-2013, 20:23   |  #1  
Tolga Sezer avatarı
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
6 mesaj

Merhabalar,

Öncelikle Casper kullanıcısı olduğumu belirtmek isterim. Düşük olan ekran kartımı değiştirme gibi bir şansım var mı? Eğer varsa ne gibi bir sistem önerirsiniz? Şimdiden teşekkürler.

Windows 7 Home Premium

Intel(R) Core(TM) i5-2430M CPU @2.40 GHz

8 GB Ram

64 bit işletim sistemi

1 GB paylaşımsız ekran kartı (NVIDIA)

Son Düzenleme: Tolga Sezer ~ 17 Mart 2013 20:23
DiamondMines
17-03-2013, 20:33   |  #2  
DiamondMines avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 988
10,394 mesaj
Alıntı: Tolga Sezer  
Merhabalar,

Öncelikle Casper kullanıcısı olduğumu belirtmek isterim. Düşük olan ekran kartımı değiştirme gibi bir şansım var mı? Eğer varsa ne gibi bir sistem önerirsiniz? Şimdiden teşekkürler.

Windows 7 Home Premium

Intel(R) Core(TM) i5-2430M CPU @2.40 GHz

8 GB Ram

64 bit işletim sistemi

1 GB paylaşımsız ekran kartı (NVIDIA)

Laptop ekran kartı değişmek hemen hemen imkansız. İdare edemezmisin, neden değiştirmek istiyorsun?

Tolga Sezer
18-03-2013, 14:28   |  #3  
Tolga Sezer avatarı
OP Taze Üye
6 mesaj
Alıntı: DiamondMines  
Laptop ekran kartı değişmek hemen hemen imkansız. İdare edemezmisin, neden değiştirmek istiyorsun?

Sistemim görüldüğü gibi çok çok iyi olmasa da, idare edecek düzeyde. Ram görünürde mükemmel, ama sadece ramde yetmiyor. Şu an PES serilerine yama yapan bir yapımcı olarak zorlanıyorum. 2013'ü fazla ısınarak çalıştırıyor. Bunun birde 2014'ü var. Bu sebeple değiştirmek istiyorum. Ayrıca sadece oyun değil, photoshop vb. uygulamaları çalıştırırken de zorlanıyorum.

DiamondMines
18-03-2013, 20:01   |  #4  
DiamondMines avatarı
Yıllanmış Üye
10,394 mesaj

Sistemim görüldüğü gibi çok çok iyi olmasa da, idare edecek düzeyde. Ram görünürde mükemmel, ama sadece ramde yetmiyor. Şu an PES serilerine yama yapan bir yapımcı olarak zorlanıyorum. 2013'ü fazla ısınarak çalıştırıyor. Bunun birde 2014'ü var. Bu sebeple değiştirmek istiyorum. Ayrıca sadece oyun değil, photoshop vb. uygulamaları çalıştırırken de zorlanıyorum.

Anlıyorum, normaldir. Ben i7-3820 ve 32GB 1600MHz ram + 2 tane RAID-0 SSD ile donmalar yaşıyorum, photoshop kullanmak da kolay değil. Ram ekleyebilirsen ekle, photoshop ramdan kullanıyor çözünürlük ve pixel artınca.

Tolga Sezer
19-03-2013, 16:18   |  #5  
Tolga Sezer avatarı
OP Taze Üye
6 mesaj

Teşekkür ediyorum öncelikle.

Dediğim gibi, tek sıkıntım bilgisayarımın oyun performansı. Şu an PES 2014 için Konami firması oyun motorunu değiştirdi. Yeni çıkan Sleeping Dogs vb. oyunlarda yüksek bir minimum sistem istiyor. Belki çok garip ve gülünç gelecek ama, aynı zamanda şu an San Andreas'ı bile kasma olmasa da, fazla enerji harcadığının belli bir miktarda ısı ile oynuyorum. Bu yüzden bu yola teşvik ettim. Bilgisayarım 1. yılını Şubat ayında doldurdu. Şu an halen garanti kapsamında. Öğrenmek istediğim tek şey yeni bir ekran kartını cihazıma takabilir miyim?

Tolga Sezer
22-03-2013, 16:43   |  #6  
Tolga Sezer avatarı
OP Taze Üye
6 mesaj

Cevabı olan?

DiamondMines
22-03-2013, 17:21   |  #7  
DiamondMines avatarı
Yıllanmış Üye
10,394 mesaj
Cevabı olan?

Dahili dediğim gibi yok, External ekran kartları var ama bildiğim kadarı ile onlarda Thunderbolt çıkışını kullanıyorlar. Ve fiyatları baya tuzlu. Bir de güç kaynağı da gerekli. Aşağıdaki resimde direk laptopun içine monte ettiler, biraz teknik araştırma gerekiyor ama harici alınabilinir: 

Tolga Sezer
22-03-2013, 21:22   |  #8  
Tolga Sezer avatarı
OP Taze Üye
6 mesaj

Görselden de anlaşılacağı gibi; evet, bayağı tuzlu gibi. :) Gerekli bilgileri verdiğin için çok teşekkür ediyorum.

DiamondMines
22-03-2013, 22:11   |  #9  
DiamondMines avatarı
Yıllanmış Üye
10,394 mesaj
Görselden de anlaşılacağı gibi; evet, bayağı tuzlu gibi. :) Gerekli bilgileri verdiğin için çok teşekkür ediyorum.

Uyarsa sat gitsin kardeşim eskisini, biraz da bütçe bulursun yeni masaüstü alırsın uyarsa, benden tavsiye. Uymazsa veya bütçe yoksa malesef devam mevcut sistemi kullanmaya. Saygılar.