Ekran Kartı Fanı Dönmüyor

Antik0r
23-07-2011, 22:56   |  #1  
Antik0r avatarı
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
12 mesaj

Dün öğlen ATI Radeon HD4670 ekran kartımın fanının dönmediğinden şüphelendim ve kasayı açtım. Baktığımda beklediğim gibi bir sonuç çıktı. Fan dönmüyordu. Kasanın içi de biraz tozluydu gerçi temizledim ancak bugün öğlenden ihtibaren yine çalışmadığını farkettim. Oyun oynarken bilgisayarım biraz kasıyor. Bunun normal olduğunu düşünüyorum ama başka hiçbir zorlanma da görmedim. Fanda kırık veya çatlak da yok. Bu arada hava sıcaklığının da etkisi olabilir mi ? Malum İzmir'de son bir haftanın sıcaklık ortalaması 36* civarında ve benim kasam minik kasa tiplerinden.

Not : Sistemim Win7 ve bugün bir şey daha fark ettim ki ekran çözünürlüklerinin sayısı 25 civarındayken 5-6 taneye düşmüş. yani çözünürlük açısından bir çok seçenek varken 800x600 veya 1280x1024 gibi temel çözünürlük ayarları mevcut. Anakart driveri ile bir sorun olabilir mi ? (Temmuz ayının başında güncellemesini yapmıştım.)

Sistem özelliklerim : Asus P5KPL AM-SE Anakart, 512Mb. ATI Radeon HD4670 Ekran Kartı, 2Gb ram.

Fenerlist34
23-07-2011, 23:13   |  #2  
Yıllanmış Üye
603 mesaj

öncelikle ekran kartını sökün ve üstündeki soğutucuyu ekran kartından ayırın.
-ekran kartı fanını da pasıf soğutucudan ayırın 
-pasif soğutucunun temas ettiği GPU(grafik işlemcisi) nun üstündeki termal macunu silip yeniden termal macun sürün eğer yoksa tedarik edin.
-daha sonra ekran kartı fanının ortasında bir kağıt vardır onu kaldırın ve fan motorunun olduğu yeri yağlayın ve ekran kartına tüm bileşenleri monte edip pc nizi çalıştırmayı deneyin eğer yine fan dönmüyorsa fan bozulmuştur. yeni bi soğutucu almak durumunda kalabilirsiniz..

berk1995
23-07-2011, 23:27   |  #3  
berk1995 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 17
323 mesaj

Kısacası fan bozulmuş diyebilirim en yakın zamanda yeni bir fan tedarik etsen iyi olur.

Antik0r
23-07-2011, 23:45   |  #4  
Antik0r avatarı
OP Taze Üye
12 mesaj

Peki fiyatı konusunda bir tahmin yürütebilir misiniz ?