Ekran Kartı Güç İhtiyacı..

oXideX
14-02-2009, 19:32   |  #1  
OP Üye
Teşekkür Sayısı: 0
63 mesaj

Merhabalar;

Geçen gün sistemimi yeniledim ve Zotacın 9800GTX+ AMP! ekran kartını aldım. Ekran kartının üstünde 8 pinli bir güç girişi var. Güç girişi için verilen kablonun ise bir ucu ekran kartına girmek üzere 8 pinli diğer ucunda ise iki tane 6 pinli konnektör var. Benim güç kaynağında bu 6 pinli konnektörlere bağlayabileceğim sadece bir tek güç kablosu vardı ve bağladımda , ancak nvidianın sitesinin 2 tane 6 pinli güç gerekir demiş. Ekran kartım GTA4 ü oldukça iyi grafiklerde ve akıcı olarak çalıştırıyor ancak daha da fazla iyi olabilmeliydi bence.

Sorum ise, ben şuan tek konnektörle güç veriyorum , 2 tane ile güç vermem arasında ne gibi farklılıklar olur, 2. kabloyada güç verebilseydim performans artar mıydı?

Teşekkürler...

Sistemim:
Intel Core 2 Duo E8500 3.16 Ghz
Asus P5QL-E P43 Anakart
Samsung 2 GB DDR2 800 Mhz
Zotac 9800GTX+ AMP! 512 MB
Güç Kaynağı ASUS 460W
XP Pro SP3

Son Düzenleme: oXideX ~ 14 Şubat 2009 19:34
Ahmet_79
14-02-2009, 19:57   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
11,538 mesaj

giriş bu şekilde sanırım, evet ikinciyide kesinlikle takmanızı öneririm, o dönüştürücü kablolardan birini psu'dan gelen boştaki ucu uygun bir kabloya takıp gerekli bağlantıyı yapınız, tek kablo ile kartınızın çalışması bile bir şans.

oXideX
14-02-2009, 20:51   |  #3  
OP Üye
63 mesaj

Hayır bu şekilde değil benim bağlantım , internette resimde bulamadım o yüzden anlatarak aktarıcam , sizin resimde verdiğinizin tam tersini düşünün , ekran kartının sizin resmini verdiğiniz kısımda 8 girişli aynen böyle dişi giriş var ama 8 li girişe bağlanan güç kaynağı ile olan ara kablonun diğer ucu sizin ekran kartınızdaki gibi ayrılıyor. güç kaynağında ise sadece bir tane 6 lı çıkış var  , ben sanmıştım ki diğer kartlarıda böyle , ancak sizin verdiğiniz resim doğrultusunda araştırma yapınca benim ekran kartımın farklı olduğunu anladım , ben yinede bir kutuyu kontrol edeyim belki bu sebepten farklı bir kablo vardır.

Teşekkürler ahmet79 ilginiz için...

benersince
14-02-2009, 20:56   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
2,283 mesaj

ARKADAŞIM EKRAN KARTINI ALDIGIN YERLE TEMAS KURUP O KABLOLARI TEMİN ED AYRICA  E KARTININ GÜÇ OLARAK DESTEKLEDİGİ BİRİMİ ÖGREN EGER AZ VEYA FAZLA ENERJİ KARTINDA SORUN ÇIKARABİLİR

Ahmet_79
14-02-2009, 21:04   |  #5  
Yıllanmış Üye
11,538 mesaj

kutu içeriğinde o kablonun olması gerek, eğer yoksa direk aldınız yere durumu anlatın, yada bu şekildede temin edemezseniz bir bilgisayarcıdan 5-10 lira gibi cüzzi bir ücret karşılığı bu kabladan alabilirsin.

benersince
14-02-2009, 21:17   |  #6  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
2,283 mesaj
ahmet79
kutu içeriğinde o kablonun olması gerek, eğer yoksa direk aldınız yere durumu anlatın, yada bu şekildede temin edemezseniz bir bilgisayarcıdan 5-10 lira gibi cüzzi bir ücret karşılığı bu kabladan alabilirsin.
YA ARTIK ÖYLE Bİ PİYAZADA PARA HARCIYOZKİ YOK ABİ ÜRETİCİMİ KOYMU SATICIMI ALIYO İSTEMESSEN ÇOGU ÜRÜNDEN ÇIKMIO ARTIK KABLOLAR ÇOOK BAŞIMA GELDİ Beğenmedim

Ahmet_79
14-02-2009, 21:26   |  #7  
Yıllanmış Üye
11,538 mesaj

ben bir zotac iki tanede sapphire kart almıştım hepsindede çıktı ama yinede alırken kontrol etmek gerek, demekki tutturabildiğine kaklıyorlar

oXideX
14-02-2009, 21:46   |  #8  
OP Üye
63 mesaj

Anladığım kadarıyla sizin kastettiğiniz kablo , ilk resimde ahmet79 un gösterdiği tek ucu 6 pinli diğer ucunda 2 tane şeffaf klasik güç girişi olan 2 tane kablo , benimkinde ise o 8 pine gelen iki farklı 6 pin (yani toplamda 12) 4 tanesi ortak olarak bağlanıyor. Zotacın sitesine baktım , kendi kartımı inceledim hem girişler farklı hem kablolar kutuyla birlikte gelen , ben açıkçası hiçbirşey anlamadım. Grafik kartı sanki bu şekilde normal çalışıyor gibi duruyor , yüksek performans alıyorum , karta gerekli enerji geliyor gibi duruyor çünkü yüksek işlemi hiç kasmadan kaldırabiliyor. Bukadar ağır işlem yarım güç ile yapılabilir mi ki? Ayrıca problem kutu içinden kablo çıkmaması değil gibi duruyor çünkü ara kablo var ancak güç kaynağında ona girecek ikinci bir kablo yok. Kart, güç kaynağında o bahsettiğim şeffaf girişler ile alakalı hiçbir bağlantı istemiyor. Tek istediği güç kaynağından çıkan 6 pinli konnektör. Belki sizin bahsettiğiniz kablo gibi bir çevirici olabilir ancak diğer kartlardan hatta diğer 9800GTX+ AMP lerden farklı bir girişim olması çok ilginç...