[DONANIM] Ekran Kartı Hatası

HPQ-User
12-09-2012, 08:58   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

Bir süredir ekran kartımla ilgili problemim var. Aşağıda detaylı özelliklerini verdim.Sorun şu, Fifa 2012,NFS gibi oyunlar oynarken değişik sürelerde oyunun ortasında ekran küçük küçük renkli kareler halinde donuyor arkadan bir süre oyunun sesi geldikten sonra meşhur mavi ekran çıkıyor ve ''atikmpag'' gibi bi hata veriyor. Ne yaptıysam bi çözüm bulamadım.. Lütfen yardım edin..

Sistem Bilgilerim
Son Düzenleme: HPQ-User ~ 12 Eylül 2012 10:00
bahti19
12-09-2012, 17:05   |  #2  
bahti19 avatarı
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
3 mesaj

neden bir cevap yok hala.... :((

uygarsef
12-09-2012, 17:16   |  #3  
uygarsef avatarı
Taze Üye
9 mesaj

ekran kartı sürücüsünün gücel versiyonu indir ve kur 

sanırsam en son kurdugun program ve güncelleştirme etkiliyor olabilir anlattığın kadarıyla sorunlar bu

bahti19
12-09-2012, 17:18   |  #4  
bahti19 avatarı
Taze Üye
3 mesaj

Şöyle anlatayım.. Ben İngilizce Öğretmeniyim ve uluslararası siteler de dahil her siteyi araştırdım ve güncel sürücüleri bulup yükledim ama maalesef bir sonuç alamadım...

uygarsef
12-09-2012, 17:46   |  #5  
uygarsef avatarı
Taze Üye
9 mesaj

ozamn hatanın başladıgı zamandan itibaren kurdugun programları kaldır buna güncellemelerde dahil. tekrar dene oda olmadı formatlayıp deneye bilirsin :D klasik cevap oldu sanırsam 

diz üstümü masa üstümü kulanıyorsun 

masaüstü ise ekran kartını ne kadar süredirli kulanıyorsun bi temizlik yap  

formatta dahil herşeyi denedin ise ekran kartında sorun olmuş olabilir degişime gidebilir. ama genelde mavi ekran hatası çakışma veya yazılım dan olan hatalardan çıkar şimdiye kadar rahat kulandığına göre yazlımdandır tamamen.

Kapalı Hesap (203561)
12-09-2012, 19:08   |  #6  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 136
4,310 mesaj

Böyle sorunlar genelde sıcaklık veya psu'dan kaynaklıdır. Psu'nun gerçek değeri kaç w. Kapağı açtığınız üzerinde yazar ki ingilizce öğretmeni olarak bulmanız basit zaten gerçek değeri :)

Sıcaklıklar sistem boştayken mi böyle?

uygarsef
12-09-2012, 22:51   |  #7  
uygarsef avatarı
Taze Üye
9 mesaj

son_goku arkadaşım sıcaklık veya psu demişsin mesaj sayın fazla ama ben sana onlar olduğunda olacakları yazayım

sıcaktan etkilendiği zaman ekran kartı mavi ekran hatası vermez direk bilg resetler başlarda sen buna aldırmaz isen tekrar bilg dinlendirmeden devam edip oyun vb. seylerle yormaya devam edersen ekran kartının üzerindeki ramleri yakmaya başlarsın bundan sonraki resetlemelerde bi sesi alarak kapatır bilg taki ekran kartın işlev dışı kalana kadar 

psu diyorsun ikinci olrak sıfır bilg degil daha önceden kulanıyor bu arkadaşımız psu gücü yetmiyecek olsa ilk başlarda yapardı eger güç yetmez psu'yu zorluyacak olursada zaten 350 w bile dayanamaz yanmaya başlar 

bunların hepsi tücrübelerime dayanmaktadır.

madem bu kadar iddalı isen ayrıntılı olrak arkadaşımızada anlatırsan sevinirim.

Kapalı Hesap (128169)
14-09-2012, 18:48   |  #8  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 40
2,851 mesaj

Ekran kartı tabanlı bir sorun bence. Ekran kartınız yanmış olabilir, veya güç kaynağı (Psu) sorunlu olabilir tam güç veremiyordur. Kasayı açıp bakmakta fayda var. Bu sorunun aynısını yaşayanların bazıları ekran kartının yandığını farketmiş.

bahti19
14-09-2012, 18:59   |  #9  
bahti19 avatarı
Taze Üye
3 mesaj

Arkadaşlar sorunu hallettim. Öncelikle sorunun PSU kaynaklı olabileceğini düşünen arkadaşlar haklı çıktılar onu belirtmek istedim. Ben de uzun zamandır bundan şüpheleniyordum, hatta yeni bi PSU almayı bile düşündüm. Ama bakın sorun neymiş...

Sorun PSU'nun gücü değil, benim kasada yaptığım bağlantılarmış. Benim PSU'dan kaba tabirle 2-3 grup halinde kablolar çıkıyor. Ben kasada fazla kalabalık olmasın diye bir grubunu toplayıp hiç kullanmamışım. Bir grubu da ekran kartı ve hard diskte ortak kullanmışım. Sanırım bu nedenden, ekran kartına giden güç bölünüyormuş. Çünkü kullanmadığım diğer gruptan sadece ekran kartına güç verince sorun düzeldi...

Yardımcı olmak isteyen herkese teşekkürler...

Kapalı Hesap (203561)
14-09-2012, 19:01   |  #10  
Kapalı Hesap
4,310 mesaj
Alıntı: uygarsef  
son_goku arkadaşım sıcaklık veya psu demişsin mesaj sayın fazla ama ben sana onlar olduğunda olacakları yazayım

sıcaktan etkilendiği zaman ekran kartı mavi ekran hatası vermez direk bilg resetler başlarda sen buna aldırmaz isen tekrar bilg dinlendirmeden devam edip oyun vb. seylerle yormaya devam edersen ekran kartının üzerindeki ramleri yakmaya başlarsın bundan sonraki resetlemelerde bi sesi alarak kapatır bilg taki ekran kartın işlev dışı kalana kadar 

psu diyorsun ikinci olrak sıfır bilg degil daha önceden kulanıyor bu arkadaşımız psu gücü yetmiyecek olsa ilk başlarda yapardı eger güç yetmez psu'yu zorluyacak olursada zaten 350 w bile dayanamaz yanmaya başlar 

bunların hepsi tücrübelerime dayanmaktadır.

madem bu kadar iddalı isen ayrıntılı olrak arkadaşımızada anlatırsan sevinirim.

Öncelikle mesajın için teşekkür ederim. Mesajını daha yeni görmüş bulunmaktayım. Mesajına da gelecek olursak mesajında da görüldüğü üzere bir yardımın olmamış. Arkadaşımız donanım başlığı altında açmış konuyu ve driverlar hakkında bir sıkıntı olmadığını belirtmiş ki mavi ekran hataları genelde donanım sebebiyle ortaya çıkar.  Ve arkadaşımızın sorunu ne zamandan beri yaşadığını hakkında bir bilgi vermemiş gördüğün üzere. Psu'dan dolayı dengesiz bir şekilde giden akım ve sıcaklıklar sebebi başka sonuçlar doğurarak mavi ekran hatalarına sebep olabilir. Tecrübelerine dayanıyorsa format at demez mavi ekran hatasının gerçek sebebi bilir ve şu sebepten olduğunu direk yansıtırdın. Ben mesajımda iddialıyım sorununu halledeceğim gibi bir şey de belirtmedim fakat sen bana verdiğin yanıtla iddialı olduğunu gösterdin, arkadaşımızı da çözüme kavuşturmanı bekliyoruz :)

Kapalı Hesap (203561)
14-09-2012, 19:15   |  #11  
Kapalı Hesap
4,310 mesaj
Alıntı: bahti19  
Arkadaşlar sorunu hallettim. Öncelikle sorunun PSU kaynaklı olabileceğini düşünen arkadaşlar haklı çıktılar onu belirtmek istedim. Ben de uzun zamandır bundan şüpheleniyordum, hatta yeni bi PSU almayı bile düşündüm. Ama bakın sorun neymiş...

Sorun PSU'nun gücü değil, benim kasada yaptığım bağlantılarmış. Benim PSU'dan kaba tabirle 2-3 grup halinde kablolar çıkıyor. Ben kasada fazla kalabalık olmasın diye bir grubunu toplayıp hiç kullanmamışım. Bir grubu da ekran kartı ve hard diskte ortak kullanmışım. Sanırım bu nedenden, ekran kartına giden güç bölünüyormuş. Çünkü kullanmadığım diğer gruptan sadece ekran kartına güç verince sorun düzeldi...

Sorun bahsettiğim gibi dolaylı yoldan da olsa psu sorunu olarak karşımıza çıktı. Sebebi ise psu'dan giden gücün ekran kartını tam olarak besleyememesi.

Sorunun hâllolduğuna sevindim. İyi akşamlar, iyi forumlar :)

Kapalı Hesap (128169)
14-09-2012, 19:17   |  #12  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 40
2,851 mesaj
Alıntı: bahti19  

Sorunun çözüldüğüne sevindim Gülüş