Ekran kartı hdmi

Neiyse
17-07-2013, 18:16   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
5 mesaj

İyi günler arkadaşlar,
Masaüstü bilgisayarımı led tv ye hdmi kablosu ile bağlamak istiyorum, bağlantıyı yaptığımda televizyon bilgisayarı görüyor, ancak görüntüyü yansıtmıyor. yetkili firmayı aradığımda bana, televizyonun bir sorunu olmadığını, bilgisayardan hdmi ayarlarının yapılması gerektiğini söylediler. ama nereden yapacağımı bilmiyorum, aradım ama bulamadım. yardımlarınızı bekliyorum
Ekran kartım: AMD Radeon HD6850 
İşletim sistemim: win7 64bit

not: bunu yazarken, acaba monitörü de mi kasanın yanında götürmeliyim gibisinden bir şüphe oluştu kafamda. hdmi kablosu bağlıyken acaba ekrandan ayar mı yapmam gerekiyor diye. düşününce saçma geliyor ama yazmakta fayda var sanırım.

Shepard
17-07-2013, 21:51   |  #2  
Taze Üye
9 mesaj

Merhaba, bende hdmi girişli monitör ve ekran kartı kullanıyordum. Fakat benim monitör hem pc monitörü hem de TV olarak kullanılabilen bir ürün olduğu için kumandası da vardı ve kumandada "Source" kısmını "HDMI" olarak seçiyorduk. Yani sizde TV den bir görüntü kaynağı seçmelisiniz. Hdmi ile bağlandığınız için hdmi girişi işaretlemelisiniz.

Neiyse
17-07-2013, 22:09   |  #3  
OP Taze Üye
5 mesaj

Source kısmından kablonun takılı olduğu hdmi girişini seçiyorum, bilgisayarı görüyor ancak sinyal yok diyor

Shepard
17-07-2013, 22:24   |  #4  
Taze Üye
9 mesaj

Hdmi 1, hdmi 2 diye birden fazla hdmi girişi olabilir. Eğer birden fazla ise doğru olanı seçmelisiniz. Ama değil ise bilgisayara bir süre dokunmayınca uyku moduna giriyor ondan dolayı "sinyal yok" diyebilir. Bu arada PC den TV ye tek hdmi kablo var ve arada çevirici bir aparat kullanmıyorsunuz? Yani ekran kartının hdmi yuvasını TV nin hdmi yuvasına bağlıyorsunuz.

Neiyse
17-07-2013, 22:48   |  #5  
OP Taze Üye
5 mesaj

evet, kabloyu taktığım yerde bir sorun olduğunu düşünmüyorum, bilgisayarın kasasını televizyonun olduğu odaya taşıyorum, hdmi kablosunu takıyorum tv ve kasa girişine, bilgisayarı açıyorum ama sinyal yok diyor, dediğim gibi, monitöre takılı değil bilgisayar, sadece tv ye takılı, onda da sinyal yok diyor

Shepard
17-07-2013, 22:52   |  #6  
Taze Üye
9 mesaj

Benim de yaptığım kısım bu kadardı fakat bende bir sorun olmadan çalışıyordu. Sizin ki sadece TV olduğu için başka bir ayar olmalı kumandadan.

Neiyse
17-07-2013, 23:13   |  #7  
OP Taze Üye
5 mesaj

Araştırıcam bakalım

Shepard
17-07-2013, 23:20   |  #8  
Taze Üye
9 mesaj

Bir de şunu deneyin. Ekran kartından VGA ya da DVI girişlerini aynı TV ye bağlayın ve bağlantınız VGA ise vga yı, DVI ise dvi yazısını seçin. O şekilde de sinyal yok mu diyecek. Belki işinize yarar.

Neiyse
18-07-2013, 14:53   |  #9  
OP Taze Üye
5 mesaj

yanlış hdmi kablo girişine takıyormuşum, üstte bir de altta var, ben üsttekine takıyordum ondan çalışmıyormuş, ilginiz için teşekkür ederim

Shepard
18-07-2013, 18:34   |  #10  
Taze Üye
9 mesaj

Rica ederim.