Ekran kartı kasa içi yerleşim hk.

Veloce
17-04-2013, 19:50   |  #26  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
230 mesaj
Alıntı: murat5038  
Ok gidince bakıp söylersiniz.

Rev 1.1 yazıyor hocam

Veloce
17-04-2013, 19:52   |  #27  
OP Yıllanmış Üye
230 mesaj
Alıntı: zafer.  
sende bakabilirsin anakartının resmi sitesi özellikleri oku yazıyor:http://www.gigabyte.com.tr/produ ... xa-ud3rev_10/specs/

eğer ekran kartı üssteki slotta çalışmıyorsa kesinlikle sorun var demektir ona göre.

Şimdi oldu mu hocam pc çalışıyor :) Yaptım sanırım ayrıca orta kısımdaki kafeside söktüm böyle daha iyi oldu sanki çok sıkışık gibydi :) 

murat5038
17-04-2013, 20:04   |  #28  
murat5038 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 681
6,682 mesaj
Alıntı: Veloce  

Rev 1.1 yazıyor

Bios sürümün F9 dan düşük ise Verdiğimi güncelle

1.pcıe slotuna takmadığın için tam performans alamazsın düzgün çalışmazdı Sorun düzelmiş diye yazmışsın ancak Yukarda dediğim gibi o sürümden düşük ise güncelle.

murat5038
17-04-2013, 20:06   |  #29  
murat5038 avatarı
Yıllanmış Üye
6,682 mesaj

Kasanın alt kısmında hava alma delikleri var dimi ters döndürdün ama kapalı ise eski haline çevir :) Kapalı olmayan kasalarda altta durması)alta bakması) daha iyi.

Veloce
17-04-2013, 20:14   |  #30  
OP Yıllanmış Üye
230 mesaj
Kasanın alt kısmında hava alma delikleri var dimi ters döndürdün ama kapalı ise eski haline çevir :) Kapalı olmayan kasalarda altta durması)alta bakması) daha iyi.

Teşekkür ederim ilginize, özellikle ona baktım hocam :D var yani alt tarafta delikler :)

Veloce
17-04-2013, 20:14   |  #31  
OP Yıllanmış Üye
230 mesaj
 Bios sürümün F9 dan düşük ise Verdiğimi güncelle

ftp://download.gigabyte.ru/bios/mb_bios_ga-990fxa-ud3_f9.exe

1.pcıe slotuna takmadığın için tam performans alamazsın düzgün çalışmazdı Sorun düzelmiş diye yazmışsın ancak Yukarda dediğim gibi o sürümden düşük ise güncelle.

F9'dan düşük olduğunu o dediğinz programdan mı bakıcaz hocam?

Veloce
17-04-2013, 20:17   |  #32  
OP Yıllanmış Üye
230 mesaj

Murat hocam Aida64'ten bios sürümüne baktım ve F8 yazıyor

DiamondMines
17-04-2013, 22:58   |  #33  
DiamondMines avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 988
10,394 mesaj
Murat hocam Aida64'ten bios sürümüne baktım ve F8 yazı

Güncelle biosu Murat'ın verdiği siteden. Stabilite açısından daha sağlam olacaktır.

Veloce
17-04-2013, 23:07   |  #34  
OP Yıllanmış Üye
230 mesaj
Alıntı: DiamondMines  

Güncelle biosu Murat'ın verdiği siteden. Stabilite açısından daha sağlam olacaktır.

Hocam bir sıkıntı çıkmaz değil mi?

Veloce
17-04-2013, 23:09   |  #35  
OP Yıllanmış Üye
230 mesaj

İndirdim dosyayı lakin güncellemeyi nasıl yapacağım bir setup dosyası filan yok?

DiamondMines
17-04-2013, 23:13   |  #36  
DiamondMines avatarı
Yıllanmış Üye
10,394 mesaj
İndirdim dosyayı lakin güncellemeyi nasıl yapacağım bir setup dosyası filan yok?

Biosdan yapacaksın, Windows ortamı için 'Kur/Setup' dosyası yoktur zaten bios için. Flash diske yükle indirilen dosyayı ve flash yap. Eğer bilmiyorsan, bilene yaptır. Elektrik kesintisine dikkat et, kesilmemesi gerekir yoksa BEYİN gider. Gigabyte sitesinde sorun var, orda adım adım anlatması lazım.

Veloce
17-04-2013, 23:16   |  #37  
OP Yıllanmış Üye
230 mesaj

Biosdan yapacaksın, Windows ortamı için 'Kur/Setup' dosyası yoktur zaten bios için. Flash diske yükle indirilen dosyayı ve flash yap. Eğer bilmiyorsan, bilene yaptır. Elektrik kesintisine dikkat et, kesilmemesi gerekir yoksa BEYİN gider. Gigabyte sitesinde sorun var, orda adım adım anlatması lazım.

Neyse o zaman biraz karışık geldi şu an kafam dinç olduğunda yapayım bunu en iyisi :) Teşekkür ederim :

Hocam ekstra bir sorum olacak şu an pcde görev yöneticis performanstan baktığımda CPU kullanımı %4-%15 arasında sürekli değişip duruyor bu normal midir?

Son Düzenleme: Veloce ~ 17 Nisan 2013 23:18
DiamondMines
17-04-2013, 23:20   |  #38  
DiamondMines avatarı
Yıllanmış Üye
10,394 mesaj
 Neyse o zaman biraz karışık geldi şu an kafam dinç olduğunda yapayım bunu en iyisi :) Teşekkür ederim :

Hocam ekstra bir sorum olacak şu an pcde CPU kullanımı %4-%15 arasında sürekli değişip duruyor bu normal midir?

Normaldir. Chrome bile açarken yükselir. %15 çok fazla değil. Yükselip çıkıyor, downclock denir buna İngilizce. Ve çok güzel bişey. CPU kullanımı boşta iken %50 ve üstü iken sorun vardır; virüs, ağır programlar, vb. Sende sorun yok gibi.

DiamondMines bu faydalı yanıtı için aşağıdaki 1 kişiden teşekkür aldı... [ Göster ]
Veloce
17-04-2013, 23:21   |  #39  
OP Yıllanmış Üye
230 mesaj
Normaldir. Chrome bile açarken yükselir. %15 çok fazla değil. Yükselip çıkıyor, downclock denir buna İngilizce. Ve çok güzel bişey. CPU kullanımı boşta iken %50 ve üstü iken sorun vardır; virüs, ağır programlar, vb. Sende sorun yok gibi.

Anladım hocam çok teşekkür ederim...

gaddarnahra
17-04-2013, 23:24   |  #40  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 30
504 mesaj

Benim bu gün cpu değerlerin %90 da hiç bişi yokken çıktı çözemedim neden sonra combofix ile tarattım düzeldi meğerse çok meşhur bir usb virusuymuş :)) bu usb leri sırf bu iş için kullanmak istemiyorum ya:) çok virus taşıyorlar

Veloce
17-04-2013, 23:27   |  #41  
OP Yıllanmış Üye
230 mesaj
Alıntı: gaddarnahra  
Benim bu gün cpu değerlerin %90 da hiç bişi yokken çıktı çözemedim neden sonra combofix ile tarattım düzeldi meğerse çok meşhur bir usb virusuymuş :)) bu usb leri sırf bu iş için kullanmak istemiyorum ya:) çok virus taşı

Doğrudur, dikkat etmek gerekiyor. Artık her şeyi yüklememeye bilmediğim USB'leri kullanmamaya özen gösteriyorum. :)

DiamondMines
17-04-2013, 23:29   |  #42  
DiamondMines avatarı
Yıllanmış Üye
10,394 mesaj
Benim bu gün cpu değerlerin %90 da hiç bişi yokken çıktı çözemedim neden sonra combofix ile tarattım düzeldi meğerse çok meşhur bir usb virusuymuş :)) bu usb leri sırf bu iş için kullanmak istemiyorum ya:) çok virus taşı

Ya ben bu viruş işini anlamadım. Hayatımda hiç antivürüs yazılımı almadım ve bilgisayarıma bir kere sağlam Çernobil bulaşmıştı ve sahte partition atılarak çözülmüştü 1998 de. Ondan sonra .exe ler felan bulaşırdı ama siliniyordu. 2-3 seneden beri hiç bişey bulaşmıyor ve kullandığım Avira Free Ed.

DiamondMines bu faydalı yanıtı için aşağıdaki 1 kişiden teşekkür aldı... [ Göster ]
Veloce
17-04-2013, 23:34   |  #43  
OP Yıllanmış Üye
230 mesaj

Ya ben bu viruş işini anlamadım. Hayatımda hiç antivürüs yazılımı almadım ve bilgisayarıma bir kere sağlam Çernobil bulaşmıştı ve sahte partition atılarak çözülmüştü 1998 de. Ondan sonra .exe ler felan bulaşırdı ama siliniyordu. 2-3 seneden beri hiç bişey bulaşmıyor ve kullandığım Avira Free Ed.

Hocam dikkat ettikten sonra virüs olayı zaten çok zor. Şu an anakart cd si içinden 90 günlük norton çıktı onu kullanıyorum bittiğinde bende Avira'ya geçeceğim... :)

gaddarnahra
17-04-2013, 23:37   |  #44  
Yıllanmış Üye
504 mesaj

Ben hiç antivir kurmuyorum pcme fakat benimki büyük ihtimalle işimden dolayı günde pcme giren çıkan usb sayısı 15 :)) o yüzden olabilir ki o yüzdendir aslında cidden parasına değiceğini bilsem alıcamda anti vir sanmıyorum ya virusu yiyorsun sonra o virusu antivirin 2 güncelleme sonra çözebiliyor yeni virusler için konuşuyorum sıkıntı ya artık yandex den atsınlar aslında 2gb e kadar mail atılabiliyor :))

DiamondMines
17-04-2013, 23:43   |  #45  
DiamondMines avatarı
Yıllanmış Üye
10,394 mesaj
 Ben hiç antivir kurmuyorum pcme fakat benimki büyük ihtimalle işimden dolayı günde pcme giren çıkan usb sayısı 15 :)) o yüzden olabilir ki o yüzdendir aslında cidden parasına değiceğini bilsem alıcamda anti vir sanmıyorum ya virusu yiyorsun sonra o virusu antivirin 2 güncelleme sonra çözebiliyor yeni virusler için konuşuyorum sıkıntı ya artık yandex den atsınlar aslında 2gb e kadar mail atılabiliyor :))

Eğer iş gereği usb takılıp çıkarılıyorsa sistemine, bir tane sağlam kurman gerekecek. Ben sadece evde kullandığım için bulaşmıyor. Bulaşsa bile direk format, zaten 8 dakkada atıyor artık SSD ile. Windows XP günleri bitti. :)

gaddarnahra
17-04-2013, 23:55   |  #46  
Yıllanmış Üye
504 mesaj

da işte hangisi iyi hangisi sağlam bu gün dediğim gibi yeni çıkan bir virusu bulamıyorlar anca 2 güncelleştirme sonra eskisini zten combofix flanda buluyor kaspersky almıştık bir ara oda olmadı :) bulamıyordur norton da öyleydi. neyse artık pcm gelsinde gerisi problem değil windows 8 e geçmeyi düşünüyorum bilmiyorum güzelmi ama deneyecem :D

murat5038
18-04-2013, 16:42   |  #47  
murat5038 avatarı
Yıllanmış Üye
6,682 mesaj

1.Kaspersky kur nortonu bitene kadar deneyebilirsin.Bu ayın en kötü antivirüsü seçildi norton :D MSE bile daha iyi gözüküyor.

2.Bios güncelleme kolay bişeydir sadece dikkat gerekli ve dediklerimi harfiyen yapman lazım.

2./a. Verdiğimi indir Winrar yüklü ise Sistemine verdiğim exe olduğu için sağ tıkla Klasöre çıkart tıkla masaüstünde yeni bir klasörün içine çıkar.

/b. http://dfiles.eu/files/92bllenxu İndir ve Bilgisayarına Bir flash bellek tak boyut önemli değil (5 mb en az olması lazım :) )Sonra Flash bellekde önemli şeylerini bir yere kopyala Sonra bu USB boot  disk oluşturma rarı masaüstüne çıkart içindeki .HpUSBFW programı çalıştır.

/c.

Device yazan yerden Flash belleğini Seç,Fat yazan yeri oluyor ise FAT32 yap,Quick formatı işaretle,TEST yazan yerde bişey yazıyorsa sil,Create a Dos Seç veMasaüstüne çıkarttığın /c.de verdiğim  USB boot disk oluşturma Klasörünün içindeki  win98boot Seçip ,Starta Basmanız gereklidir.

/d. En başda Verdiğim bios dosyanı masaüstüne çıkartmışdın /a. da dediğim O çıkarttığın içindeki 3 dosyayı Flash belleğin içine at ve Bilgisayarı Flash belleği Çıkartmadan/Ellemeden/Dokunmadan Biosa girip Flash belleği Format atarken nasıl CD rom seçiyorsun ordan USB veya USB hdd veya flash belleğin adı yazar onu seçip saveliyorsunuz veya Boot menüsü açmayı biliyorsanız o tuşla açıp direk flash belleği seçebilirsiniz.

/e.Önünüze Win98 ile ilgili bir ekranda kalacak orada Şu komutu yazın autoexec.bat Entera tıklayın Bundan Sonra Ne olursa olsun hiçbir tuşa basmayın pc kapatmayın Bittiğinde En altta Finish yazıp 1 dk içinde ilerlemez ise İşlem tamamlanmışdır.Eğer Bu komutu verdiğinde 1 dk içinde hiçbirşey Olmaz ise Veya Windows 98 yazısı gelmez ise İşlemlerde yanlışlık yapmışsınız demekdir.

Eğer doğru düzgün ilerleyip finis Done ibaresi göründüğünde ve ilerleme bitti ise Bilgisayarı Reset veya Kapatma Düğmesinden Kapatın veya resetleyin, PC açılmadan Direk Biosa girip Optimize Default ve save and exit işlemini uygulayın.

murat5038 bu faydalı yanıtı için aşağıdaki 1 kişiden teşekkür aldı... [ Göster ]