Ekran kartı oyunlarda sorun

fatal311
23-03-2010, 22:17   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
19 mesaj

Arkadaslar asus geoforce 8800GT ekran kartım var yeni cıkan 3 oyun yukledm hepsinde aynı hata oyun menusune giriyo intro videoları acılıyo oyuna baslar baslamaz ya donma yada ekran renkleri gökkusagı gibi oluyo oyun kitleniyo.. belli ekran kartında bi prblem var ama nedir...

ekran kartımın özellikleri yeterli (ayrıca 4gb ram 3 ghz işlemci var vista) güncellemesinide yaprm...

geçenlerde fanı bozulmstu bilg 1 dk içnidek itleniyodu onu değiştirdim acaba bilg i çalıştırmaya yetiyoda oyunlarda yetersizmi kalıyo fandan olabilirmi

Wozy
24-03-2010, 00:46   |  #2  
Taze Üye
11 mesaj

Ekran kartının bu sorunu yüzey kaplamalarında hata veriyor gibi. Shader'larda da hata veriyor olabilir sana tavsiyem ekran kartı ayarlarını masaüstünde iken sağ tıkla ve nvidia'nın kontrol panelinden bütün ivmelendiricileri performansa ya da kapalı konuma getirerek dene. Birde directx sınaması yaptır kartına komutu "dxdiag" yaz gelen yerden ekran bölümünü seç burayla işin bitince dosyalar bölümünü incele sorunlu bir dosya varsa yazar burda. Unutmada sana bunu en başta söylemeliydim driverların en yenisini kurmuşsun ama sana yeniden denemeni tavsiye ederim. Bunlarda olmazsa ekran kartını başka bir bilgisayarda bi dene sonuçlarını buraya yaz sonuca göre daha ayrıntılı bir bilgi verebilirim sana.

fatal311
24-03-2010, 10:49   |  #3  
OP Taze Üye
19 mesaj

arkadasım tavsiyen üzerine son driverlerını bi kez daha yükledim aşagıdakı linktede dxdiag penceresini yolluyorum sorun yok yazıyo orda

nvidia nın control panelinde ne türbi ayar yapıcagımı anlayamadm

malesef baska bir bilgisayarda deneme şansım yok kartı baska bi öneerin varmı? bu kartın üstündeki fanı değiştirmemden olmuyordur dimi?

Wozy
24-03-2010, 17:56   |  #4  
Taze Üye
11 mesaj

Burda "Manage 3D Settings" bölümünden yüzey kaplamaları, köşeleri yumuşatma gibi daha bir çok ayar bölümü var kapatabildiğini kapat bazılarınıda "performance" ayarına getir. Ama 8800 GT hiçte güçsüz bir kart değil aslında. Sana bu tavsiyede bulunmamın nedeni aynı sorunu CRYSIS full özelliklerde iken bende yaşıyorum. Ama tabiki benim kartım ATI ama aynı mantıkla çalışır ikisininde programları. Catalyst ile Nvidia'nın programları hemen hemen aynı özelliklerdedir onun ayarını performans yaptığımda bu sorunla karşılaşmıyorum.
Not: Yanlız benim sana verdiğim tavsiye kendi başımdan aynı sorun geçtiğinde nasıl hallettiğimle alakalı. Tam çözüm sağlamıyor ama tanıdığım bu işin uzmanlarına soruyorum eğer net bir bilgi edinebilirsem onuda yazcam buraya.

alpk
24-03-2010, 18:32   |  #5  
Yıllanmış Üye
240 mesaj
Alıntı: Wozy  

Burda "Manage 3D Settings" bölümünden yüzey kaplamaları, köşeleri yumuşatma gibi daha bir çok ayar bölümü var kapatabildiğini kapat bazılarınıda "performance" ayarına getir. Ama 8800 GT hiçte güçsüz bir kart değil aslında. Sana bu tavsiyede bulunmamın nedeni aynı sorunu CRYSIS full özelliklerde iken bende yaşıyorum. Ama tabiki benim kartım ATI ama aynı mantıkla çalışır ikisininde programları. Catalyst ile Nvidia'nın programları hemen hemen aynı özelliklerdedir onun ayarını performans yaptığımda bu sorunla karşılaşmıyorum.
Not: Yanlız benim sana verdiğim tavsiye kendi başımdan aynı sorun geçtiğinde nasıl hallettiğimle alakalı. Tam çözüm sağlamıyor ama tanıdığım bu işin uzmanlarına soruyorum eğer net bir bilgi edinebilirsem onuda yazcam buraya.

ben de ati kullanıyorum bu performans ayarını kendin mi yapıyorsun yoksa böyle bir profil mi var ben göremedim de benim sorunum yok sadece meraktan sordum

Wozy
25-03-2010, 23:16   |  #6  
Taze Üye
11 mesaj
Alıntı: alpk  
ben de ati kullanıyorum bu performans ayarını kendin mi yapıyorsun yoksa böyle bir profil mi var ben göremedim de benim sorunum yok sadece meraktan
Ekran kartının sadece driverını yüklediysen büyük ihtimalle ATI Catalyst Control Center yüklü olmayabilir. Bu program sadece ekran kartını performans/görüntü kalitesi şeklinde ayar yapmanı sağlıyor. Eğer yükliüyse bilgisayarında masaüstünde iken sağ tıkla Kırmızı renkli ATI simgesini görürsün. Yüklü olduğunu farzediyorum burda açılan yerde Grafik Settings'ten 3D ayarlarına gel burdan ekran kartının oyunlarda nasıl bir çizim yapcağını ayarlayabilirsin (en iyi görüntü/en iyi performans) gibi. umarım yardımcı olabilmişimdir.

alpk
27-03-2010, 15:24   |  #7  
Yıllanmış Üye
240 mesaj
Alıntı: Wozy  
Ekran kartının sadece driverını yüklediysen büyük ihtimalle ATI Catalyst Control Center yüklü olmayabilir. Bu program sadece ekran kartını performans/görüntü kalitesi şeklinde ayar yapmanı sağlıyor. Eğer yükliüyse bilgisayarında masaüstünde iken sağ tıkla Kırmızı renkli ATI simgesini görürsün. Yüklü olduğunu farzediyorum burda açılan yerde Grafik Settings'ten 3D ayarlarına gel burdan ekran kartının oyunlarda nasıl bir çizim yapcağını ayarlayabilirsin (en iyi görüntü/en iyi performans) gibi. umarım yardımcı olabilmişimdir.
evet tamam anladım ben custom ayarlarda kullandığım için hatırlayamadım bir an teşekkürler