Ekran Kartı Sorunu

HPQ-User
05-02-2009, 00:42   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

YİĞİDO sormuş:
Abi ben ekran kartımdan şikayetçiyim çünkü ekran kartım iyi görüntü vermiyor çoğu oyunlarda takılıyor diğer arkdaşların 128 MB lık ekran kartlarına göre daha çok oyunlarda donmalar yaşanıyor.Bu ekran kartını AGP biliyorum ama kasanın içerisinde AGP Slotunda bir şey takılı değil.
1.soru:Bu Ekran kartı AGP mi???
2.Soru:Ekran kartı onboard olduğu için sistem RAM inden çaldığı için mi oyunlarda takılıyor,yoksa işlemcim ekran kartının hızını mı kesiyor.
3.Soru:Bu ekran kartının OpenGL sürümü 1.4 Directx sürümü 7.0 ı destekliyormuş(Everest Programına göre) ama ben Directx 9.0c yi yükledim.Bu yüklediğim directx ekran kartına yarar sağlar mı yoksa hiçbirşey yapmaz mı(desteklemediği için).
4.Soru:Bu ekran kartı directx 7.0 destekliyorsa neden anakartın driverlarını kurma cd'sinde directx 9.0b yi kur diye seçenek var yoksa directx 9.0 ı destekliyor mu????
5.soru:Ben bilgisayarda bazı oyunları önceden daha rahat oynarken şimdi takılarak oynuyorum.Bu neden böyle?Yoksa ekran kartım günden güne ölüyor mu???
6.Soru:Ben bi aralar(şu anda değil) PC yi açtığımdan 30 dk sonra Pc yavaşlamaya başlıyor işlemcinin fanının sesi artıyordu bu neden kaynaklanıyor.Bu 30 dk girmeden bir oyun oynarsam çok rahat hiç takılmadan oynuyordum.30 dk geçtikten sonra oyun çok feci donmaya başlıyor.Bu neden???
Cevaplarsanız çok memnun kalırım:):):):):):)

Soru Türü: Donanım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
Marka:Casper   Model:2005 Alfa Business
İntel Pentium 4 2.66 GHz İşlemci
Foxconn 661fx anakart
1024+256 MB DDR Bellek(Aldığımda sadece 256 MB lık vardı.)
Sis 661fx 128 MB(Onboard) Ekran Kartı :(  (Driverı Gayet güncel en son sürüm 6.14.0010.3850 Sis VGA Utilities V. 3.85)
80 GB Sata harddisk
17'' CRT  Flat Monitör
İçerisinde fazla program yok.Gayet sakin bir PC.

İnternet Tarayıcı: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 8.0; Windows NT 5.1; Trident/4.0; .NET CLR 2.0.50727; .NET CLR 3.0.04506.648; .NET CLR 3.5.21022; InfoPath.1)

AnchryA
05-02-2009, 01:08   |  #2  
AnchryA avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
734 mesaj

1.soru:Bu Ekran kartı AGP mi???  -  Evet Onboard ' da olsa  AGP mimarisine sahip.

2.Soru:Ekran kartı onboard olduğu için sistem RAM inden çaldığı için mi
oyunlarda takılıyor,yoksa işlemcim ekran kartının hızını mı kesiyor.

- Ekran Kartın  Onboard oldugu için  GPU  - Ram  gibi  özellikleri işlemcin ve Ram'lerinden kullanır. ( yani  aşırı takılmasının sebebi  bundan )

3.Soru:Bu ekran kartının OpenGL sürümü 1.4 Directx sürümü 7.0 ı destekliyormuş(Everest Programına göre) ama ben Directx 9.0c yi yükledim.Bu yüklediğim directx ekran kartına yarar sağlar mı yoksa hiçbirşey yapmaz mı(desteklemediği için).

- herhangi bir zararı olmaz ;)

4.Soru:Bu ekran kartı directx 7.0 destekliyorsa neden anakartın driverlarını kurma cd'sinde directx 9.0b yi kur diye seçenek var yoksa directx 9.0 ı destekliyor mu????

-DirectX  7  destekliyor desede    9 sürümnüde  kullanmna olanak tanır ( teknolojisi dahilinde )

5.soru:Ben bilgisayarda bazı oyunları önceden daha rahat oynarken şimdi takılarak oynuyorum.Bu neden böyle?Yoksa ekran kartım günden güne ölüyor mu???

- Harddisk defrag  -   Disk birleştirme  vb.   araçlarla  sisteminizi sık sık kontrol edin. (  veri okumasını hdd.' den yapacaınız için direkt hız  etkisi yaratır )

6.Soru:Ben bi aralar(şu anda değil) PC yi açtığımdan 30 dk sonra Pc yavaşlamaya başlıyor işlemcinin fanının sesi artıyordu bu neden kaynaklanıyor.Bu 30 dk girmeden bir oyun oynarsam çok rahat hiç takılmadan oynuyordum.30 dk geçtikten sonra oyun çok feci donmaya başlıyor.Bu neden???

-  AntiVirüs   vb.   taraması   yapılıyor olabilir.   Bir  önceki soruda  verdiğim cevaptaki gibi HardDiskini optimize edersen büyük ölçüde düzelir.